پیشنهاد اخذ مالیات 90 درصدی از خانه‌های خالی در سال اول

کارشناس مسکن با بیان این‌که شرایط بازار مسکن عادی نیست،‌گفت: با توجه به این مسئله باید نرخ مالیات بر خانه‌های خالی نیز عادی محاسبه نشود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ فرشید ایلاتی با اشاره به قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اظهار کرد: بازار مسکن در شرایط عادی قرار ندارد که یک نرخ عادی را برای مالیات بر خانه‌های خالی در نظر بگیریم. نرخ مالیات 5 تا 10 درصد ارزش ملک برای شرایط عادی است.

وی ادامه داد: وقتی تعداد خانه‌های خالی زیاد است، بنابراین باید رقم مالیات را بزرگ‌تر در نظر بگیریم.

وی با بیان این‌که در زمان حاضر باید 30 درصد ارزش هر ملک به‌عنوان مالیات بر خانه‌های خالی اخذ شود، افزود: این باعث می‌شود تا نگاه بازدارنده به جامعه منعکس شود. این‌که اگر حتی یک خانه خالی شناسایی شد،‌30 درصد ارزش آن مالیات دریافت شود.

کارشناس مسکن تاکید کرد: این‌که عدد کوچکی را در نظر بگیریم و روی آن برنامه‌ریزی کنیم که چقدر برای اخذ آن باید هزینه شود. سازمان امور مالیاتی می‌گویند این کار اصلاً به‌صرفه نیست و هزینه‌های اخذ مالیات از درآمدهای آن کمتر است.

ایلاتی با بیان این‌که در مالیات بر عایدی سرمایه پیشنهاد این است که 80 تا 90 درصد عایدی سرمایه در سال اول به‌عنوان مالیات دریافت شود،‌گفت: به مرور که مالیات دریافت می‌شود این عدد کاهش می‌یابد، چراکه با توجه به اخذ مالیات دیگر نگاه سوداگرانه وجود نخواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش به معافیت‌های مالیاتی اشاره کرد و افزود‌: نباید معافیت‌ها به‌گونه‌ای باشد که قانون مالیات بر خانه‌های خالی اثرگذاری لازم را نداشته باشد. هر خانوار می‌تواند یک ملک مصرفی داشته باشد. در قانون مالیات بر خانه‌های خالی به غلط اعمال شد ه یک اقامتگاه اصلی و یک اقتامتگاه فرعی. این مسئله باعث شد قانون مالیات بر خانه‌های خالی خاصیت و کارکرد خود را از دست بدهد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی