همه چیز درباره بیمه اختیاری تامین اجتماعی و نحوه ثبت نام آن

اگر دوراندیش باشید، قطعا داشتن بیمه را یکی از الزامات زندگی می‌دانید. بیمه علاوه‌بر مزایایی چون پوشش‌های درمانی، اندوخته‌ای هرچند کوچک در زمان بازنشستگی محسوب می‌شود. سازمان تامین اجتماعی با هدف کمک به همه افراد جامعه، طرح‌های بیمه‌ای مختلفی را ارائه می‌دهد. بیمه اختیاری یکی از انواع بیمه تامین اجتماعی است که سالانه افراد بسیاری نسبت به ثبت نام در این طرح اقدام می‌کنند. اگر نیاز به اطلاعات جزئی و آشنایی با نحوه ثبت نام بیمه تامین اجتماعی اختیاری دارید، ادامه این مطلب برای شما نوشته شده است.

بیمه اختیاری چیست؟ زیرمجموعه بیمه خویش فرما تامین اجتماعی

برای توضیح بیمه اختیاری باید ابتدا با انواع بیمه در تامین اجتماعی آشنا شوید. به‌طورکلی انواع بیمه در سازمان تامین اجتماعی به دو دسته اجباری و بیمه خویش فرما تقسیم می‌شود. بیمه خویش فرما نیز خود شامل دو دسته بیمه اختیاری و بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد است. افرادی که متقاضی استفاده از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی اختیاری هستند باید شخصا نسبت به پرداخت حق بیمه ماهیانه خود اقدام کنند.

افراد مختلف می‌توانند در ازای پرداخت ماهیانه حق بیمه تعیین شده، از مزایایی چون پوشش‌های درمانی، بیمه بازنشستگی، بیمه از کارافتادگی و فوت در بیمه تامین اجتماعی اختیاری بهره‌مند شود. افراد تحت پوشش بیمه اختیاری از بیمه بیکاری بهره‌مند نخواهند شد؛ همچنین، در صورت پرداخت نکردن حق بیمه، بیمه تامین اجتماعی اختیاری باطل شده و شخص باید مجددا نسبت به ثبت نام اقدام کند.

نداشتن بیمه اجباری؛ شرط استفاده از بیمه تامین اجتماعی اختیاری

تفاوت بیمه اجباری با بیمه تامین اجتماعی اختیاری و مشاغل آزاد

در بیمه اجباری حقوق کارگران و حق بیمه آن‌ها توسط کارفرما پرداخت می‌شود. در واقع اجباری بودن نام این بیمه، موظف بودن کارفرما برای پرداخت حق بیمه کارکنان خود را نشان می‌دهد. در بیمه تامین اجتماعی اختیاری و مشاغل آزاد، که از نوع بیمه خویش فرما محسوب می‌شوند، شخص حق بیمه خود را در موعد مقرر هر ماه شخصا واریز می‌کند. این بیمه به افرادی تعلق می‌گیرد که تحت پوشش بیمه خاصی نیستند و می‌خواهند از مزایای بیمه استفاده کنند. علاه‌بر این، درصد حق بیمه در بیمه‌های اجباری و اختیاری با یکدیگر متفاوت هستند؛ همچنین، بیمه بیکاری فقط به افراد تحت پوشش بیمه اجباری تعلق می‌گیرد.

با مزایا و معایب بیمه اختیاری بیشتر آشنا شوید

مانند هر بیمه دیگر، بیمه اختیاری نیز مزایا و معایبی دارد که متقاضیان پیش از اقدام برای ثبت نام باید از آن‌ها آگاه باشند. از جمله مزایای بیمه اختیاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخورداری از پوشش‌های درمانی
 • امکان بازنشستگی متناسب با سابقه پرداخت حق بیمه و دریافت حقوق مستمری
 • برقراری مستمری از کارافتادگی کامل
 • برخورداری از پوشش‌های فوت و خدمات کفن‌ودفن
 • تعلق گرفتن حقوق مستمری به خانواده بعد از فوت بیمه شده
 • ارائه وسایل کمک پزشکی و کمک هزینه پروتز و اروتز
 • دفترچه بیمه درمانی برای بیمه شده و افراد تحت تکفل او

این مزایا باعث شده است بسیاری از افراد بخشی از حقوق و درآمد خود را برای پرداخت حق بیمه ماهیانه بیمه تامین اجتماعی اختیاری کنار بگذارند. به جز این مزایا، بهتر است به معایب بیمه تامین اجتماعی اختیاری نیز اشاره کنیم:

 • عدم تعلق بیمه بیکاری ثابت به فرد بیمه شده
 • عدم برخورداری از غرامت دوران بارداری
 • عدم تعلق کمک هزینه از کارافتادگی ناشی از کار
 • تعلق نگرفتن کمک هزینه ازدواج به بیمه شده
 • پرداخت حق بیمه به‌صورت کامل توسط خود شخص

آگاهی داشتن از معایب بیمه تامین اجتماعی اختیاری، پیش از اقدام برای ثبت نام باعث می‌شود بتوانید بهترین نوع بیمه را برای خود انتخاب کنید. بسیاری اعتقاد دارند مزایای بیمه اختیاری به اندازه‌ای است که بتوان این معایب را نادیده گرفت.

عدم تعلق بیمه بیکاری در بیمه تامین اجتماعی اختیاری

افراد واجد شرایط بیمه اختیاری؛ چه کسانی می‌توانند از این بیمه استفاده کنند؟

طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی، افراد برای ثبت نام و استفاده از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی اختیاری باید شرایط خاصی داشته باشند. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه
 • داشتن حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۵۰ سال سن (مرد و زن)؛ درصورتی‌که سن متقاضی از ۵۵ سال بیشتر باشد، باید معادل مدت مازاد سنی، سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. به‌عنوان مثال فردی ۵۸ ساله باید معادل با ۳ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد یا مبلغ آن را هنگام ثبت نام پرداخت کند.
 • افرادی که بیش از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، قانون محدودیت سنی شامل آن‌ها نمی‌شود و با هر سنی قادر به ثبت نام برای بیمه تامین اجتماعی اختیاری خواهند بود.
 • متقاضی نباید در کارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی و پوشش‌های بیمه اجباری مشغول به کار باشد.

پیش از اقدام برای ثبت نام این شرایط را با دقت بررسی کنید. متقاضیان بیمه تامین اجتماعی اختیاری می‌توانند مبنای پرداخت حق بیمه بین حداقل و حداکثر دستمزد هر سال تعیین کنند. علاوه‌بر این، هر دو سال یکبار می‌توانند نسبت به افزایش ۱۰ درصدی حق بیمه ماهیانه خود اقدام کنند. در نهایت نیز بعد از پایان دوره پرداخت حق بیمه، حقوق بازنشستگی بیمه اختیاری طبق استانداردهای حسابداری محاسبه شده و میزان حقوق مستمری بر اساس حق بیمه پرداختی تعیین می‌شود.

محدودیت سنی در ثبت نام بیمه تامین اجتماعی اختیاری

نحوه ثبت نام بیمه اختیاری؛ مراجعه حضوری به شعب تامین اجتماعی

فرد متقاضی برای ثبت نام بیمه اختیاری باید به شعبه تامین اجتماعی که سوابق پرداخت حق بیمه در آن متمرکز شده است، به‌صورت حضوری مراجعه کنند. در شعبه با دریافت و پر کردن فرم مربوط به بیمه تامین اجتماعی از نوع اختیاری، درخواست خود را مکتوب کنید و با یک قطعه عکس و رسید دریافتی از شعبه به مسئول مربوطه تحویل دهید. پس از گذشت حداکثر ۲ ماه از تاریخ ثبت درخواست، شعبه موظف است وضعیت متقاضی و صلاحیت او را بررسی کرده و نتیجه را اعلام کند.

بررسی‌هایی که در شعبه انجام می‌شود شامل سن متقاضی، سوابق بیمه‌ای و پزشکی و معرفی به کمیسیون پزشکی خواهد بود. درصورت پذیرفته شدن برای ثبت نام، حداکثر تا ۲۰ روز بعد از اعلام نتیجه برای انعقاد قرارداد به شعبه مراجعه کند و نهایتا تا ۱۰ روز بعد از انعقاد قرارداد حق بیمه خود را بپردازد.

اگر به آشنایی با مسائل حسابداری علاقه دارید، توصیه می‌کنیم مقاله «حسابداری چیست» را در سایت سپیدار سیستم مطالعه کنید.

نرخ حق بیمه اختیاری و پرداخت هزینه بیمه اختیاری تامین اجتماعی

طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی، نرخ هزینه بیمه اختیاری خویش فرما ۲۷ درصد مبلغ حداقل دستمزد در سال تعیین شده است و دولت ۳ درصد از حق بیمه را پرداخت می‌کند. برای پرداخت هزینه بیمه اختیاری تامین اجتماعی می‌توانید به سایت سامانه یکپارچه تامین اجتماعی با آدرس samt.tamin.ir سر بزنید و از قسمت عملیات بیمه شدگان خاص برای پرداخت اقدام کنید.

مدت زمان پرداخت هزینه بیمه اختیاری تامین اجتماعی حداکثر تا آخرین روز ۲ ماه بعد در نظر گرفته شده است. اگر پرداخت حق بیمه تا این مدت انجام نشود، قرارداد منعقد شده از اولین روز ماهی که حق بیمه پرداخت نشده است، لغو خواهد شد.

پرداخت بیمه تامین اجتماعی اختیاری در سامانه یکپارچه تامین اجتماعی

شرایط بازنشستگی بیمه اختیاری تامین اجتماعی چگونه است؟

شرایط بازنشستگی بیمه اختیاری تامین اجتماعی مانند بیمه اجباری است؛ بیمه شده باید ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. حقوق بازنشستگی بیمه اختیاری نیز بر اساس حق بیمه پرداختی در طی ۳۰ سال مشخص می‌شود. افراد متقاضی هر دو سال یکبار می‌توانند نسبت به افزایش ۱۰ درصدی حق بیمه ماهیانه خود اقدام کنند؛ به این ترتیب میزان حقوق در دوران بازنشستگی بیشتر خواهد شد.

استفاده از پوشش‌های سازمان تامین اجتماعی با استفاده از بیمه اختیاری

در این مقاله بیمه اختیاری را به‌طور مفصل بررسی کردیم. افرادی که در کارگاه‌‌های مشمول قانون کار و تامین اجتماعی کار نمی‌کنند یا تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند، می‌توانند از مزایای بیمه اختیاری خویش فرما در سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند. اگر سوال یا نظری درباره این طرح بیمه‌ای سودمند دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

چه کسانی می‌توانند از بیمه اختیاری استفاده کنند؟

طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی، افراد برای ثبت نام و استفاده از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی اختیاری باید شرایط خاصی داشته باشند. این شرایط در مقاله توضیح داده شده است.

نحوه ثبت نام بیمه اختیاری به چه شکلی است؟

فرد متقاضی برای ثبت نام بیمه اختیاری باید به شعبه تامین اجتماعی که سوابق پرداخت حق بیمه در آن متمرکز شده است، به‌صورت حضوری مراجعه کنند.

The post همه چیز درباره بیمه اختیاری تامین اجتماعی و نحوه ثبت نام آن appeared first on سپیدار سیستم.

مقاله اصلی