مالیات یک میلیون و 850 هزار واحد صنفی کشور صفر شد

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه در سال جاری مالیات یک میلیون و ۸۵۰ هزار واحد صنفی را صفر کردیم، گفت: در حال حاضر ۸۸ درصد مالیات بخش مشاغل را از پنج درصد واحدهای صنفی می‌گیریم.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، داوود منظور امروز در همایش ملی مشارکت مردمی در نظام مالیاتی کشور که در سالن اجتماعات آینده‌پژوهی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: یکی از پیامدهای مهم اجرای قانون مالیات ارزش افزوده شفافیت اقتصادی است که این شفافیت به وساطه اشرافیت اطلاعاتی از ابتدا تا انتهای زنجیره تولید ایجاد می‌شود.

وی قانون پایانه‌های فروشگاهی را حلقه مکمل قانون مالیات ارزش افزوده توصیف کرد و گفت: سال 1398 قانون پایانه‌های فروشگاهی تصویب شد و طبق قانون باید 1.5 سال بعد این قانون به مرحله اجرا می‌رسید، اما در دولت قبل اهتمامی به اجرای این قانون وجود نداشت.

منظور ادامه داد: از آبان‌ماه امسال اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را شروع کردیم که در ابتدا شرکت‌های بورسی و شرکت‌های دولتی را دعوت کردیم. در این قانون بنا بر این است که هر کسی کالایی را می‌فروشد، یک صورت‌حساب الکترونیکی منحصربه‌فرد برای فروش آن کالا ثبت شده و یک نسخه از آن به سازمان مالیاتی ارسال می‌شود که پنهان‌کاری مالیاتی را از بین می‌برد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه در بیش از سه ماهی که اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی را شروع کردیم، بیش از 400 شرکت بورسی به سامانه پایانه‌های فروشگاهی متصل شدند، گفت: از آبان‌ماه امسال تاکنون 12 میلیون صورت‌حساب به ارزش 500 هزار میلیارد تومان در سامانه مالیاتی پایانه‌های فروشگاهی ثبت شده است.

منظور اضافه کرد: با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی 35 هزار میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده دریافت کردیم و متوجه شدیم که کالاهای عرضه شده توسط 400 شرکت بورسی یادشده توسط 50 هزار شرکت خریداری می‌شود. در مرحله بعدی شرکت‌های دولتی سامانه پایانه‌های فروشگاهی خود را راه‌اندازی می‌کنند از ابتدای سال آینده همه شرکت‌ها باید به این سامانه وصل شوند.

وی با بیان اینکه مشاغل خرد از اتصال به سامانه پایانه‌های فروشگاهی معاف شدند، تصریح کرد: برای مشاغل خرد یک راه میان‌بری در نظر گرفتیم، به طوری که در این مشاغل روی هر رسیدی دستگاه پوز یک رسید مالیاتی ثبت شده و همان رسید به عنوان صورت‌حساب مالیاتی برای ما فرستاده خواهد شد. با این تدبیر 9 میلیون واحد شغلی را به سامانه مؤدیان وصل می‌کنیم.

منظور با بیان اینکه در سال جاری مالیات یک میلیون و 850 هزار واحد صنفی را صفر کردیم، ادامه داد: در حال حاضر 88 درصد مالیات بخش مشاغل را از 5 درصد واحدهای صنفی می‌گیریم که بیشتر شامل پزشکان، وکلا، طلافروشان و آهن فروشان و از کسبه خرده‌پا مثل بقال، میوه‌فروش و سبزی‌فروش مالیات نمی‌گیریم.

نقش مثبت مالیات بر ارزش افزوده در زندگی مردم محسوس است

مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین هم در این همایش با بیان اینکه خروجی این همایش سبب ایجاد تغییر و تحولات مثبت در ساختار مالیاتی کشور می‌شود، گفت: باید به سمت‌وسوی وصول مالیات عادلانه که خواست تمام ارباب‌رجوع و همه مؤدیان است، پیش برویم و امیدواریم این همایش نخستین و آخرین همایش ملی استان قزوین در حوزه مالیات باشد.

عزیزالله عباسپور با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی استان قزوین اضافه کرد: استان قزوین به لحاظ اینکه قطب صنعت و کشاورزی است، ظرفیت بالایی در حوزه ایجاد درآمد مالیاتی دارد که بخش مهمی از این ظرفیت تحقق پیدا کرده است.

وی ادامه داد: تلاش اداره‌کل امور مالیات این است که بتوانیم با منابع مالیاتی که حاصل می‌شود و با تدابیری که در قانون پیش‌بینی شده، بخش قابل توجهی از این مالیات‌ها برای رفع مشکلات مردم هزینه شود و مردم اثر پرداخت مالیات را در زندگی خودشان احساس کنند.

عباسپور با اشاره به نقش مهم مالیات ارزش افزوده در توسعه کشور و استان تصریح کرد: طبق قانون 4 درصد از عوارض مالیات ارزش افزوده را به شهرداری‌ها و یک درصد را به عنوان سهم بهداشت و درمان در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار می‌دهیم که اثرگذاری این بخش از مالیات کاملاً در زندگی مردم حس می‌شود. بخش دیگر مالیات هم در قالب بودجه عمومی صرف ارائه خدمات دولتی مانند آموزش، اجرای طرح‌های عمرانی، دفاعی و امنیتی می‌شود.

لزوم طراحی الگوهای بومی در حوزه اخذ مالیات

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) هم در این همایش با بیان اینکه امور مالیاتی آینه تمام‌نمایی از اوضاع اقتصادی کشور است، گفت: اگر رشد درآمدهای مالیاتی در کشور محقق می‌شود، نشان‌دهنده رونق اقتصادی در کشور است و گواه این است که کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی در حال رشد و تحرک است.

سیدعلی قاسم‌زاده اضافه کرد: از طرف دیگر هرگاه درآمد مالیاتی ما کم شود، نشان می‌دهد که در حوزه اقتصاد دچار ضعف هستیم. بنابراین مالیات می‌تواند گواه روشنی از وضعیت اقتصادی کشور باشد. ما هم در دانشگاه وظیفه داریم که تجربیات علمی محیط آکادمیک را در کنار تجربه‌های میدانی در سازمان امور مالیاتی کنار هم بگذاریم تا راهکارهای موفق و کارآمدی در عرصه توسعه فرهنگ مالیاتی طراحی و اجرا شود.

مجلس نرخ مالیات بر انتقال دارایی‌ها را مشخص کرد

وی ادامه داد: امروز نیاز داریم که در حوزه اخد مالیات الگوهای پیشرفته بومی‌سازی‌شده و مبتنی بر شرایط و تحولات بومی را طراحی کنیم و در این زمینه نیاز داریم که از تجربیات انباشته‌شده کشورهای توسعه‌یافته هم استفاده کنیم.

انتهای پیام/ن

مقاله اصلی