شناسه یکتا حافظه مالیاتی چیست؟ دریافت شناسه کالا و خدمات + ویدئو

دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی و دریافت شناسه کالاها و خدمات، دو مرحله مهم در فرایند راه اندازی امکان ارسال صورتحساب الکترونیک به سامانه مؤدیان است. شما به عنوان یک حسابدار یا مدیر مالی پس از تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت فایل گواهی امضای الکترونیکی (CSR) باید کد شناسه یکتا را از درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی دریافت کنید و سپس کد شناسه کالاها یا خدمات را دریافت و از این اطلاعات برای ارسال صورتحساب الکترونیکی استفاده کنید. اگر فرصت خواندن مقاله ندارید، ویدئو زیر را مشاهده کنید. برای شما راهنمایی کاربردی آماده کردیم.

 

شناسه یکتا حافظه مالیاتی چیست؟

شناسه یکتای حافظه مالیاتی یک کد 6 رقمی و منحصر به فرد است که به هر حافظه مالیاتی اختصاص داده می‌شود. اهمیت این شناسه از آنجایی است که هر صورت‌حساب الکترونیکی که صادر می‌کنید باید شماره منحصر به فرد مالیاتی داشته باشد و بخشی از اعداد آن را شناسه یکتا مالیاتی تشکیل می‌دهد؛ بنابراین برای صدور صورت‌حساب الکترونیک باید به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی رجوع و شناسه یکتا حافظه مالیاتی را دریافت کنید. اگر از نرم‌افزارهای حسابداری برای صدور و ارسال صورت‌حساب الکترونیک استفاده می‌کنید باید شناسه یکتا حافظه مالیاتی را دریافت و در سیستم سامانه مؤدیان نرم‌افزار خودتان وارد کنید. می‌توانیم بگوییم که از هر روشی که برای ارسال صورتحساب به سامانه مؤدیان استفاده کنید، باید شناسه یکتای حافظه مالیاتی را حتماً دریافت کرده باشید.

چطور شناسه یکتا حافظه مالیاتی دریافت کنیم؟

برای دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی باید ابتدا فایل گواهی مهر سازمانی یا همان CSR را دریافت کنید. برای این کار می‌توانید از نرم افزار رایگان تولید فایل CSR سپیدار سیستم استفاده کنید که در چند ثانیه این فایل را برای شما تولید می‌کند. پس از دریافت فایل گواهی امضای الکترونیک باید کلید عمومی (public key) که در اختیار شما قرار می‌گیرد را در بر روی رایانه خودتان ذخیره کنید.

به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir وارد شوید:

بر روی دکمه “ورود به کارپوشه” کلیک کنید:

در صفحه جدیدی که باز می‌شود لیست پرونده‌های مالیاتی متعلق به شما نمایش داده می‌شود. پرونده‌ای که می‌خواهید برای آن شناسه یکتا حافظه مالیاتی دریافت کنید را انتخاب کنید:

در صفحه زیر بر روی “شناسه‌های یکتا حافظه مالیاتی” در سمت راست صفحه کلیک کنید و سپس در سمت چپ صفحه بر روی دکمه “دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی” کلیک کنید:

در صفحه جدیدی که باز می‌شود باید تعیین کنید که می‌خواهید از چه روشی برای ارسال صورت‌حساب الکترونیکی استفاده کنید. برای اینکه بدانید هر کدام از این روش‌ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند می‌توانید مقاله قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را مطالعه کنید. در صفحه زیر نحوه ارسال صورتحساب الکترونیک را مشخص کنید:

در مرحله بعد باید فایل کلید عمومی که قبلاً از طریق نرم‌افزار رایگان تولید گواهی امضای الکترونیک سپیدار یا از سایت www.gica.ir دریافت کرده‌اید(نحوه دریافت این فایل را در مقاله آموزش دریافت گواهی امضای الکترونیکی CSR می‌توانید ببینید) را از رایانه خودتان انتخاب و بارگذاری کنید:

اطلاعات مربوط به کد پستی و آدرس شما نمایش داده می‌شود. در صورت درست بودن این اطلاعات بر روی دکمه “بعدی” کلیک کنید:

اگر دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت الکترونیکی دارید باید در این مرحله آنها را مشخص کنید. این مرحله اختیاری است و در صورتی که دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت الکترونیکی ندارید می‌توانید با کلیک بر روی دکمه “بعدی” به مرحله بعد بروید:

در این صفحه ابتدا مشخصات حافظه مالیاتی خودتان را وارد کنید و سپس مشخصات پایانه‌های فروشگاهی (برای مثال نرم‌افزار حسابداری یا فروشگاهی) که در اختیار دارید را وارد کنید:

اگر کسب‌وکار شما شعبات مختلفی دارد در صفحه زیر کد پستی و آدرس همه این شعبات باید نمایش داده شوند:

در صفحه بالا با کلیک بر روی دکمه “اتمام” به صفحه زیر هدایت می‌شوید که در آن شناسه یکتا حافظه مالیاتی شما نشان داده می‌شود:

شناسه کالاها و خدمات چیست؟

پس از دریافت شناسه یکتا مالیاتی باید شناسه کالاها یا خدماتی که ارائه می‌کنید را دریافت کنید. شناسه کالا و خدمات به دو دسته تقسیم می‌شود:

  1. شناسه عمومی کالا و خدمات
  2. شناسه اختصاصی کالا و خدمات

طبق دستورالعمل سازمان امور مالیاتی فعلاً نیازی به استفاده از شناسه اختصاصی نیست و مؤدیان مالیاتی فقط باید از شناسه عمومی کالا و خدمات استفاده کنند. شناسه عمومی کالا و خدمات در واقع یک کد منحصر به فرد است که به یک دسته کالا یا خدمات تعلق می‌گیرد.

چطور شناسه کالا و خدمات را دریافت کنیم؟

در اینجا به شما سه راه مختلف را برای دریافت شناسه کالا و خدمات آموزش می‌دهیم. برای دریافت شناسه کالا و خدمات می‌توانید از سایت سازمان امور مالیاتی، سامانه جامع تجارت و یا فایل اکسلی که در این مقاله قرار دادیم استفاده کنید. در ادامه هر یک از این روش‌ها را توضیح می‌دهیم.

دریافت شناسه کالا و خدمات از سایت Stuffid(سازمان امور مالیاتی)

برای استفاده از سامانه سازمان امور مالیاتی که به دریافت فایل شناسه کالا و فایل شناسه خدمت اختصاص داده شده است باید به آدرس https://stuffid.tax.gov.ir/ مراجعه کنید. پس از ورود به این سایت صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد:

در صفحه بالا انتخاب کنید که فایل شناسه کالا یا خدمات را نیاز دارید و همچنین فرمت فایل دریافتی را تعیین کنید. پس از ورود کلمه امنیتی می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود کنید. اگر در فایلی که از این سایت دریافت می‌کنید نتوانستید شناسه کالا یا خدمت مورد نیازتان را پیدا کنید باید به سامانه جامعه تجارت رجوع و نسبت به دریافت شناسه کالا و خدمات اقدام کنید.

دریافت شناسه کالا و خدمات از سامانه جامعه تجارت

همان‌طور که در قسمت بالا گفتیم، زمانی که شناسه کالا و خدمات شما در فایل ارائه شده توسط سازمان امور مالیاتی وجود نداشت باید برای دریافت شناسه به سامانه جامعه تجارت بروید. برای ورود به این سامانه باید به آدرس https://www.ntsw.ir/ مراجعه کنید:

پس از ورود به این سایت باید ثبت‌نام کنید و با نام کاربری و رمز عبور وارد حساب کاربری خودتان بشوید. پس از ورود به حساب کاربری، شناسه کالا یا خدمتی که در نظرتان هست را می‌توانید ایجاد کنید.

دریافت فایل اکسل شناسه کالا و خدمات

سازمان امور مالیاتی یک فایل اکسل با بیش از 34000 قلم کالا و خدمات صادر کرده که در این فایل بر هر کالا یا خدمتی یک شناسه در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید با جستجو در این فایل اکسل، شناسه کالا و خدمات خودتان را پیدا کنید. فایل شناسه کالا و خدمات که سازمان امور مالیاتی تهیه کرده است را با کلیک بر روی دکمه زیر می‌توانید دانلود کنید:

دانلود اکسل شناسه کالا و خدمات

سخن پایانی

برای اینکه بتوانید قانون سامانه مؤدیان را برای شرکت خودتان اجرا کنید و در زمان‌بندی تعیین شده صورت‌حساب‌های الکترونیکی را ارسال کنید، باید شناسه یکتا حافظه مالیانی و شناسه کالا و خدمات را دریافت کنید. در این مقاله به صورت ساده آموزش دادیم که چطور می‌توانید هر کدام از این شناسه‌ها را دریافت و در فرایند ثبت‌نام سامانه مؤدیان استفاده کنید.

سؤال‌های متداول

شناسه یکتا مالیاتی چه کاربردی دارد؟

اهمیت این شناسه از آنجایی است که هر صورت‌حساب الکترونیکی که صادر می‌کنید باید شماره منحصر به ‌فرد مالیاتی داشته باشد و بخشی از اعداد آن را شناسه یکتا مالیاتی تشکیل می‌دهد؛ بنابراین برای صدور صورت‌حساب الکترونیک باید به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی رجوع و شناسه یکتا حافظه مالیاتی را دریافت کنید. اگر از نرم‌افزارهای حسابداری برای صدور و ارسال صورت‌حساب الکترونیک استفاده می‌کنید باید شناسه یکتا حافظه مالیاتی را دریافت و در سیستم سامانه مؤدیان نرم‌افزار خودتان وارد کنید.

قبل از دریافت شناسه یکتا مالیاتی به چه فایلی نیاز داریم؟

برای دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی باید ابتدا فایل گواهی مهرسازمانی یا همان CSR را دریافت کنید. برای این کار می‌توانید از نرم افزار رایگان تولید فایل CSR سپیدار سیستم استفاده کنید که در چند ثانیه این فایل را برای شما تولید می‌کند.

شناسه کالا و خدمات چه کاربردی دارد؟

شناسه عمومی کالا و خدمات در واقع یک کد منحصر به فرد است که به یک دسته کالا یا خدمات تعلق می‌گیرد. طبق دستورالعملی که سازمان امور مالیاتی صادر کرده است همه صورت‌حساب‌های الکترونیک که شرکت‌ها صادر می‌کنند باید شناسه کالا و خدمات داشته باشند.

چطور می‌توانیم شناسه کالا و خدمات را دریافت کنیم؟

برای دریافت شناسه کالا و خدمات می‌توانید از سایت سازمان امور مالیاتی، سامانه جامع تجارت و یا فایل اکسلی که در این مقاله قرار دادیم استفاده کنید.

 

مقاله اصلی