رییس سازمان مالیاتی: احکام مالیاتی بودجه مورد نظر سازمان امور مالیاتی نبود/ تحقق درآمدهای مالیاتی 1402 چگونه ممکن است؟

رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مصوبه نهایی مجلس همان مواردی نبود که مورد نظر سازمان امور مالیاتی بوده باشد، گفت: برخی احکام تصویب شده درآمدهای مالیاتی را کاهش داد با این وجود تلاش می‌کنیم از مسیرهای عادلانه درآمدهای تعیین شده را وصول کنیم.

– اخبار اقتصادی –

سید هادی سبحانیان رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سوالی در مورد چالش‌های این سازمان در سال گذشته، به ویژه در خصوص مودیان مربوط به تبصره ماده 100 که سال گذشته مالیات‌های آنها به شدت افزایش یافته بود، گفت: هوشمند سازی اقتضائاتی دارد و یکی از برنامه‌های اصلی ما ارتباط تنگاتنگ با فعالان اقتصادی در اخذ نظرات است.

وی با بیان اینکه برگزاری جلسات ما را به نگا‌ه‌های مشترکی در این حوزه خواهد رساند، گفت: حتما دعو فعالان اقتصادی ما این است که مالیات حقه خود را پرداخت کنند و تنها می‌خواهند مالیاتی که پرداخت می‌کنند حق باشد و بیش از آن چیزی که باید پرداخت کنند از آنها اخذ نشود. این جلسات مشترک برگزار خواهد شد و نگاه ما به فعالان اقتصادی مثبت است.

جلسه معارفه رییس جدید سازمان امور مالیاتی برگزار شد

سبحانیان ادامه داد: نکته دیگری که باید بیش از پیش تقویت شود این است که باید بتوانیم اطلاع‌رسانی‌ها را افزایش، و فرهنگ مالیاتی را توسعه دهیم. ضمن اینکه باید جامعه نخبگانی را درگیر کنیم و بحث مالیات را به یک مطالبه اجتماعی تبدیل کنیم. باید این موضوع را تبیین کنیم که مالیات حقه، در حقیقت جزو حقوق ملت است.

وی با اشاره به اینکه مالیاتی که اخذ می‌شود صرف عمران و ساخت زیرساخت‌ها می‌شود، گفت: در نتیجه اخذ مالیات سبب افزایش رفاه و آسایش برای کل حاکمیت می‌شود. این موضوع باید مطالبه مردم باشد تا بتوانیم مالیات را اصولی، عادلانه و شفاف اخذ کنیم و برای رفاه مردم هزینه کنیم.

تلاش برای وصول درآمدهای دولت از طریق گسترش چتر مالیاتی/ قانون بودجه مورد نظر سازمان امور مالیاتی نبود

رییس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوالی در مورد مالیات در بودجه سال 1402 و امکان تحقق این درآمدها با توجه به تغییرات مجلس(افزایش معافیت‌ها و اضافه شدن مالیات بر مجموع درآمد) گفت: آن چیزی که در نهایت در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید همان مواردی نبود که مورد نظر سازمان امور مالیاتی بوده باشد.

وی تاکید کرد: درآمدهای مالیاتی در بودجه افزایش پیدا کرد این موضوع علیرغم این بود که برخی احکام تصویب شده در مجلس درآمدهای مالیاتی را کاهش داده است. در عین حال در سازمان امور مالیاتی تلاش داریم تا ضمن اصلاح و تقویت رویکردهای گذشته، چتر مالیاتی را گسترش دهیم و جلوی فرار مالیاتی را بگیریم. براین اساس سعی می‌کنیم از مسیرهای شفاف و عادلانه درآمد هایی که براساس قانون بودجه بر عهده ما قرار گرفته است را اجرا کنیم.

امکان تحقق عملی مبارزه با فرار مالیاتی با مکانیزم‌های صحیح و روشن

سبحانیان در خصوص بحث‌هایی که در مورد تامین درآمدهای مالیاتی از طریق مبارزه با فرار مالیاتی مطرح می‌شود، گفت: به دلایل مختلف در کشور ما به موضوع مبارزه با فرار مالیاتی بسیار پرداخته شده اما باید به صورت عملیاتی و با مکانیزم‌های صحیح و روشن این اتفاق رقم بخورد. معتقد هستیم که در این زمینه کار برای انجام دادن زیاد است و یکی از برنامه‌های اصلی ما کار برای مقابله با فرار مالیاتی است.

انتهای پیام/

مقاله اصلی