حق اولاد چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

حق اولاد یا کمک عائله مندی یکی از مواردی است که در قسمت حقوق و مزایای فیش حقوقی دیده می‌شود. افرادی که در مشاغل دولتی و خصوصی فعالیت می‌کنند و تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند، در صورتی که فرزند داشته باشند می‌توانند از حق اولاد و عائله مندی نیز بهره مند شوند. هدف از پرداخت حق اولاد نیز کمک بیشتر به افراد شاغل و افزایش رفاه اجتماعی است؛ اما حق اولاد چیست و دقیقاً شامل چه افرادی می‌شود؟ چطور می‌توانیم حق اولاد را محاسبه کنیم؟ برای پاسخ دادن به این سؤالات پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه سپیدار سیستم باشید.

حق اولاد و عائله مندی چیست

حق اولاد چیست؟ آیا حق عائله مندی همان حق اولاد است؟

مطابق با قانون تمامی کارگران و کارمندانی که دارای فرزند هستند باید مبلغی را به عنوان حق اولاد در پایان ماه دریافت کنند. در پاسخ به این سؤال که حق اولاد یا حق عائله مندی چیست ، به زبان ساده می‌توانیم بگوییم حق اولاد کمک هزینه‌ای برای مخارج فرزندان بیمه شدگان تأمین اجتماعی است. کمک عائله مندی در بخش خصوصی همان حق اولاد است. اما برای کسانی که در بخش‌های دولتی کار می‌کنند حق اولاد با حق عائله مندی تفاوت دارد. در واقع کارمندان دولتی در کنار دریافت حق اولاد (تا سه فرزند) از کمک هزینه عائله مندی برای همسر نیز برخوردار می‌شوند.

طبق قانون حق اولاد یا عائله مندی کارگران بخش خصوصی تنها به دو فرزند پرداخت می‌شد. با این حال از سال 1394 به بعد، به دلیل قوانین حمایتی از افزایش جمعیت، این محدودیت برداشته شد و حالا کارگران برای تمامی فرزندان خود حق اولاد دریافت می‌کنند. از طرفی این قانون مختص مردان یا زنان نیست. هم مردان و زنان شاغل دارای فرزند، شامل دریافت حق اولاد می‌شوند. حسابداران شرکت‌ها می‌توانند با کمک نرم افزار مالی حق اولاد را محاسبه و در فیش حقوقی وارد کنند.

محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی کارگران و کارمندان

تفاوت کمک هزینه عائله مندی و حق اولاد کارمندان دولت با بخش خصوصی

بر اساس بند 4 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد به کارمندان مرد شاغل و بازنشسته و وظیفه‌بگیر مشمول این قانون که دارای همسر می‌باشند معادل (800) امتیاز و برای هر فرزند معادل (200) امتیاز و حداکثر سه فرزند.اما حق اولاد تا چه سنی تعلق میگیرد؟ حداکثر سن برای اولادی که از مزایای این بند استفاده می‌کنند به شرط ادامه تحصیل و نیز غیرشاغل بودن فرزند، (25) سال تمام و نداشتن شوهر برای اولاد اناث خواهد بود.

کارمندان زن شاغل و بازنشسته و وظیفه‌بگیر مشمول این قانون که دارای همسر نبوده و یا همسر آنان معلول و یا از کارافتاده کلی می‌باشد و یا خود به تنهایی متکفل مخارج فرزندان هستند از مزایای کمک هزینه عائله‌مندی موضوع این بند بهره‌مند می‌شوند. فرزندان معلول و ازکارافتاده کلی به تشخیص مراجع پزشکی ذی‌ربط مشمول محدودیت سقف سنی مزبور نمی‌باشند. در هنگام محاسبه حقوق و دستمزد باید به این تفاوت‌ها توجه داشته باشید. پس به این ترتیب مبلغ حق اولاد کارمندان دولت با سایر ارگان ها متفاوت خواهد بود.

حق اولاد برای زنان و مردان

حق اولاد در قانون کار; حق اولاد به چه کسانی تعلق می گیرد ؟

ماده 86 قانون تأمین اجتماعی به صراحت در مورد کمک عائله مندی یا حق اولاد کارگران تحت پوشش تأمین اجتماعی صحبت می‌کند. طبق ماده 86 قانون تأمین اجتماعی، کمک عائله‌مندی منحصراً تا دو فرزند بیمه‌ شده پرداخت‌می‌شود مشروط بر آنکه

  • بیمه‌ شده حداقل سابقه پرداخت حق بیمه 720 روزکار را داشته باشد.
  • سن فرزندان او از هجده سال کمتر باشد و یا منحصراً به‌تحصیل اشتغال داشته باشند تا پایان تحصیل یا در اثر بیماری‌یا نقص عضو طبق گواهی کمیسیون‌های پزشکی موضوع ماده ۹۱ این‌قانون قادر به کار نباشند.

البته همانطور که اشاره کردیم، بر اساس قوانین حمایتی جدید، محدودیت هر دو فرزند برداشته شده و در حال حاضر برای تمامی فرزندان محاسبه می‌شود. علاوه بر این، طبق قانون کار، موارد زیر نیز جزو شرایط حق اولاد هستند:

  • کارگر مشمول مقررات قانون تأمین اجتماعی باشد به عبارت دیگر، بیمه شده تأمین اجتماعی باشد.
  • در مواردی که زن و مرد هر دو در یک کارگاه مشغول به فعالیت باشند، در صورت داشتن شرایط فوق هر کدام به تنهایی محق دریافت کمک عائله مندی هستند.

در قانون در مورد مشمول شدن حق اولاد در بیمه و مالیات نیز صحبت شده است که در ادامه به آن می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید معافیت های مالیات حقوق را مطالعه کنید.

محاسبه حق اولاد و عائله مندی

نحوه محاسبه حق اولاد و کمک هزینه عائله مندی چگونه است؟

بر اساس ماده 86 قانون حق اولاد تامین اجتماعی ، میزان کمک حق عائله مندی یا میزان حق اولاد باید معادل سه برابر حداقل مزد روزانه کارگر ساده در مناطق مختلف برای هر فرزند در ماه باشد. برای محاسبه حق اولاد بخش خصوصی , باید حداقل دستمزد روزانه آن سال را در عدد 3 ضرب کرده و حاصل را در تعداد فرزندان ضرب نمائیم .

1 × حداقل دستمزد روزانه × 3 = حق اولاد برای یک فرزند

عائله مندی در بخش خصوصی همان حق اولاد است, ولی برای کسانی که در بخش دولتی کار می‌کنند و از نظام هماهنگ پرداخت حقوق پیروی می‌کنند. حق عائله مندی جدای از حق اولاد است و حق اولاد تا سه فرزند پرداخت می‌گردد. .

حق اولاد برای یک فرزند در بخش دولتی = 14% × ضریب سالانه × حداقل حقوق مبنا

عائله مندی در بخش دولتی= 70% × ضریب سالانه × حداقل حقوق مبنا

علاوه بر محاسبه حق اولاد و کمک هزینه عائله مندی که در بخش خصوصی و دولتی متفاوت است. عیدی کارگران و کارمندان نیز به شکل متفاوتی محاسبه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید جدول عیدی کارگران را مشاهده کنید.

مبلغ حق اولاد در سال 1401 چقدر است؟

حق اولاد چقدر است ؟ همانطور که گفته شد، حق اولاد به هر فرد به صورت جداگانه تعلق می گیرد. در جدول زیر، مبلغ حق اولاد محاسبه شده طبق فرمول حق اولاد در سال 1401 را مشاهده می کنید:

مبلغ حق اولاد ماهانه در سال 1401
مبلغ (ریال) شرح ردیف
۴.۱۷۹.۷۵۰ کمک هزینه یک فرزند (معادل ۳ روز حداقل مزد سال ۱۴۰۱) 1
۸.۳۵۹.۵۰۰ کمک هزینه دو فرزند (معادل 6 روز حداقل مزد سال ۱۴۰۱) 2
۱۲.۵۳۹.۲۵۰ کمک هزینه سه فرزند (معادل 9 روز حداقل مزد سال ۱۴۰۱) 3

آیا حق اولاد مشمول بیمه است؟

مزایای مانند بن کارگری، بن مسکن، حق اولاد جز مزایای شاغل بودن است و ارتباطی با شغل ندارد ولی در بخشنامه مالیاتی اشاره‌ای به مشمول مالیات نشدن موارد مذکور وجود ندارد. با بررسی قوانین مالیات حقوق به این نتیجه می‌رسیم که حق اولاد و عائله مندی مشمول مالیات می‌شوند. در مقابل اما حق اولاد جزو موارد معاف از بیمه است و شامل بیمه نمی‌شود.

در صورت عدم پرداخت حق اولاد توسط کارفرما چه باید کرد؟

همان‌طور که گفته شد، حق عائله‌مندی یا حق اولاد یکی از مزایای جانبی حقوق و دستمزد شاغلان مشمول قانون کار است. پرداخت حق اولاد بر عهدهٔ کارفرما است و باید هنگام پرداخت حقوق، برای کارمند واریز شود.این مبلغ هرساله بیشتر می شود و برابر با 3 برابر حداقل مزد روزانه کارگر برای هر فرزند در ماه است.مطابق با تبصره ماده 87 قانون تامین اجتماعی، در صورت بروز هرگونه اختلاف با کارفرما و عدم پرداخت حق اولاد توسط وی، می توانید به شورای مراجع حل اختلاف اداره کار رجوع کرده و مشکل را حل کنید.

معایب حق اولاد چیست؟

از مهم‌ترین ترین معایب حق اولاد آن است که کارگر باید برای دریافت این حق، 720 روز سابقه داشته باشد. یعنی کارگران باید تقریباً 2 سال صبر کنند تا بتوانند حق اولاد را از کارفرما دریافت کنند. از دیگر معایب حق اولاد آن است که بسیاری از کارگران نیز به دلیل ترس از دست دادن کار، از کارفرما بابت عدم دریافت حق اولاد شکایت نمی‌کنند.

محاسبه حق اولاد با کمک نرم افزارهای مالی سپیدار

در این مقاله سعی کردیم به این سؤال پاسخ دهیم که حق اولاد چیست و با نحوه محاسبه حق اولاد و کمک هزینه عائله‌مندی برای کارگران بخش خصوصی و کارمندان بخش دولتی آشنا شدیم و دریافتیم که حق اولاد به چند فرزند تعلق می‌گیرد. شما می‌توانید با کمک نرم افزارهای حسابداری سپیدار سیستم به راحتی حق اولاد و سایر حقوق و مزایا ثابت را در فیش حقوقی کارکنان، کارگران و کارمندان خود محاسبه کنید. برای شروع کافی است تا همین حالا نرم افزار مورد نیاز خود را تهیه کنید و آموزش استفاده از نرم افزارهای حسابداری را آغاز کنید.

سوالات متداول

آیا حق عائله مندی همان حق اولاد است؟

حق اولاد کمک هزینه‌ای برای مخارج فرزندان بیمه شدگان تأمین اجتماعی است. کمک عائله مندی در بخش خصوصی همان حق اولاد است. اما برای کسانی که در بخش‌های دولتی کار می‌کنند حق اولاد با حق عائله مندی تفاوت دارد. در واقع کارمندان دولتی در کنار دریافت حق اولاد (تا سه فرزند) از کمک هزینه عائله مندی برای همسر نیز برخوردار می‌شوند.

مبلغ حق اولاد در سال 1401 چقدر است؟

حق اولاد چقدر است ؟همانطور که گفتیم، حق اولاد به صورت جداگانه به هر فرد تعلق می گیرد. شما می توانید جدول موجود در مقاله را برای اطلاع از مبلغ حق اولاد در سال 1401 مشاهده کنید.

The post حق اولاد چیست و چطور محاسبه می‌شود؟ appeared first on سپیدار سیستم.

مقاله اصلی