کاهش 6 هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با اضافه شدن 7 معافیت مالیاتی به لایحه بودجه

کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ۷ معافیت جدید مالیاتی به لایحه بودجه اضافه کرده است که براین اساس به نظر می‌رسد که باتوجه به ردیف‌های بودجه، حدود ۶ هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت کاسته شده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، کمیسیون تلفیق با وضع 7 معافیت مالیاتی، 6 هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی دولت را کاهش داده است. برخی از این معافیت‌ها عبارتند از معافیت حقوق ورودی آمبولانس توسط دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی کشور، تعیین حقوق ورودی به مأخذ 1 درصد برای کلیه ماشین آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی، معافیت مالیاتی اشخاص حقیقی به ازاء تولد فرزند سوم و بیشتر به ازاء هر فرزند 15% و معافیت افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و خیرین مدرسه ساز از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی، عوارض دهیاری و شهرداری و هزینه انشعابات آب، برق، فاضلاب و گاز.

مورد دیگری که سبب کاهش درآمدهای مالیاتی دولت شده است، افزایش دو برابری قیمت خودروهای مشمول مالیات است. این رقم در لایحه بودجه دولت 1.5 میلیارد تومان تعیین شده بود و مالکان خودروهایی که ارزش آنها بیش از این رقم بود، مشمول نرخ 1 درصدی مالیات می‌شدند. با توجه به تغییرات کمیسیون تلفیق اما رقم معافیت خودروها از پرداخت مالیات به جای 1.5 میلیارد تومان به 3 میلیارد تومان افزایش یافته است که به معنای افزایش 100 درصدی معافیت است.

اطلاعات 400 هزار خودروی لوکس برای دریافت مالیات شناسایی شد

متن تعیین شده در لایحه بودجه سال 1402 که توسط سازمان برنامه و بودجه ارائه شده بود به شرح زیر است: انواع خودروی سواری و وانت دو اتاق(کابین) دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قیمت خودرو آنها بیش از 15 میلیارد ریال است نسبت به مازاد براین مبلغ مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ 1 % می‌گردند.

براساس تغییرات کمیسیون تلفیق متن بند خ تبصره 6 لایحه بودجه تغییری نداشته است اما ارزش 15 میلیارد ریالی خودروهای مشمول مالیات به 30 میلیارد ریال افزایش یافته است.

انتهای پیام/

مقاله اصلی