کارگران اسرائیلی زیر آتش حملات حزب الله جرات بازگشت به سر کار خود را ندارند

کارگران اسرائیلی زیر آتش حملات حزب الله جرات بازگشت به سر کار خود را ندارند

روزنامه اقتصادی مارکر رژیم صهیونیستی نوشت، ده‌ها کارخانه در شمال اسرائیل تعطیل و تولید مابقی هم 70 درصد کاهش یافته است، زیرا کارگران زیر آتش حملات حزب الله جرات بازگشت به سر کارشان را ندارند.

کارگران اسرائیلی زیر آتش حملات حزب الله جرات بازگشت به سر کار خود را ندارند

گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، «کارخانه‌ها در شمال اسرائیل و الجلیل الاعلی وضعیت عادی ندارند.بسیاری از آنها در مناطق حفاظت شده قرار ندارند و در تیررس موشک‌های حزب الله هستند. همچنین خطر نفوذ نیروهای مسلح حزب الله وجود دارد، بنابراین کار در همه شاخه‌ها و بخش‌های اقتصادی این منطقه متوقف شده است»؛ این را ران تومر، رئیس اتحادیه صنعت گران رژیم صهیونیستی می‌گوید.

روزنامه اقتصادی مارکر رژیم صهیونیستی نوشته که از وزارت دارایی این رژیم خواسته داده‌های مربوط به خسارات ناشی از تشدید تنش در جبهه شمال سرزمین‌های اشغالی را در اطلاع آن قرار دهد اما این وزارتخانه گفته که داده‌هایی در خصوص خسارات وارده بر تولید ناخالص داخلی و نرخ کسب و کار و شرکت‌های بسته شده این منطقه را در اختیار ندارد.

اما ران تومر، رئیس اتحادیه صنعت گران رژیم صهیونیستی، درباره پاسخ وزارت دارایی این رژیم گفته است: «وزارت دارایی اسرائیل نسبت به وضعیت فلج شده اقتصاد شمال، بی‌تفاوت است؛ گویی اصلا وجودی ندارد و غائب است. صدها نفر از صاحبان کارخانه‌ها در الجلیل خواستار دریافت کمک و تامین پناهگاه‌ها برای ساختمان‌های کارگاه‌ها و کارخانه‌ها هستند تا کارگران و کارمندان بتوانند به سر کار خود بازگردند.

ضربه اقتصادی و تجاری شمال اسرائیل

سردبیر بخش بازاریابی در روزنامه مارکر، عدی دورات، می‌گوید که مشکل کمبود نیروی کار در همه بخش‌ها در شمال اسرائیل و الجلیل الاعلی و مناطق مرزی برجسته است، زیرا ده‌ها هزار نفر از ساکنان این مناطق به مکان‌های دور مانند قدس یا تل آویو منتقل شدند.

وی با بیان اینکه کارگران تخلیه شده از مناطق مرزی نمی‌توانند روزانه سه ساعت در راه باشند تا به سر کار خود برسند، گفت: شمال اسرائیل از نظر اقتصادی و تجاری ضربه بدی خورده است، حتی بدون اینکه خبری از یک رویارویی همه جانبه باشد یا رسمی با حزب الله لبنان اعلام جنگ شده باشد .

بر اساس داده‌های وزارت اقتصاد رژیم صهیونیستی، از ابتدای جنگ ۸۵ کارخانه بزرگ در شمال اسرائیل و الجلیل الاعلی میانگین تولید آنها حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است و این کاهش به دلیل کمبود کارگر و ترس از رسیدن به منطقه و کار زیر آتش حملات حزب الله است.

داده‌های این وزارتخانه نشان می‌دهد که ده‌ها کارخانه کوچک در شمال اسرائیل نیز به دلیل نزدیکی به مرز بسته شده‌اند و راه‌ها و محورهای اصلی از ترس موشک‌های حزب‌الله بسته شده‌اند.

داده‌های وزارت اقتصاد رژیم صهیونیستی حاکی است نزدیک به ۱۵ هزار واحد تجاری و کارخانه در شمال و جنوب اسرائیل از زمان عملیلت طوفان الاقصی تخلیه شدند.

خسارت مستقیم 300 میلیون دلاری

افرات نیومن، مشاور اقتصادی در بخش مشوق‌های دولتی رژیم صهیونیستی، در مورد این موضوع گفت: «انتظار می‌رود شمال اسرائیل بهای سنگینی برای جنگ بدهد. به اموال خصوصی شهروندان آسیب وارد شده است، در حالی که خسارات مستقیم وارد شده به ساختمان‌ها، زیرساخت‌ها و کشاورزی و غیره در این منطقه هنوز برآورد نشده است» .

وی تاکید کرد در صورت تداوم تشدید امنیتی در شمال اسرائیل، خسارات مستقیم به این منطقه از یک میلیارد شکل (حدود ۳۰۰ میلیون دلار) فراتر رود و این مبلغ شامل خسارات وارده به مشاغل تجاری و اقتصادی شاخه‌ها و بخش‌های مختلف نمی‌شود.

گردشگری فلج شده

به نوشته روزنامه اقتصادی «گلوبوس»، حدود ۸۰ درصد از شرکت ها و منافع تجاری در الجلیل و جولان به گردشگری و وابسته هستند و از حضور گردشگران داخلی و خارجی کسب درآمد می کنند که با وقوع جنگ کاملا فلج شده است .به خصوص که شرکت های مرتبط با گردشگری همگی تعطیل شدند به استثنای هتل هایی که به آوارگان و سربازان خدمات می‌دهند.

این روزنامه به نقل از مدیر صندوق جبران خسارت سازمان مالیاتی، امیر دهان که مسئول سیستم جبران خسارت مالی است، گفت: اگر درگیری در این مرحله در مرز شمالی اسرائیل متوقف شود، تخمین می زنیم که بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ نفر برای خسارات مستقیم وارد شده به اموالشان که ۴۰۰ میلیون شکل برآورد می‌شود، مطالبه دریافت خسارت کنند افزون بر اینکه خسارات غیرمستقیم جنگ هم سنگین‌تر خواهد بود.

در حالی که بخش اقتصادی و تجاری در جنوب سرزمین‌های اشغالی و منطقه ‌تل آویو در تلاش برای خروج از وضعیت رکود فلج کننده ناشی از جنگ غزه است، منطقه الجلیل العلیا و شمال سرزمین های اشغالی در بحبوحه تشدید بحران اقتصادی تعطیل باقی مانده است.

با توجه به تشدید تنش بین ارتش اسرائیل و حزب‌الله در مرز لبنان، انتظار می‌رود وضعیت اقتصادی و تجاری در منطقه شمال اسرائیل بدتر شود و زیان‌های زیادی برای صاحبان مشاغل کوچک و متوسط، شعب گردشگری، رستوران‌ها و کافه‌ها و … سرگرمی، این منطقه وارد شود علاوه بر اینکه کشاورزی، مرغداری و دامداری این منطقه نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

هر روز بر میزان خسارات به اموال، زیرساخت‌ها، جاده‌ها، ساختمان‌های دولتی، ساختمان‌های مسکونی و مراکز تجاری و صنعتی در شمال اسرائیل اضافه می‌شود، بخش گردشگری تقریباً به طور کامل تعطیل شده است، در حالی که بخش‌های مختلف کشاورزی نیز در زیر آتش حملات حزب الله با مشکل مواجه هستند.

وضعیت وخیم کسب و کار در شمال اسرائیل تغییری نکرده
بر اساس یک نظرسنجی که توسط اداره مرکزی آمار رژیم صهیونیستی با پایان ماه سوم جنگ انجام شد، بازار اسرائیل نشانه‌هایی از بهبود اقتصادی را در اکثر مناطق اسرائیل به استثنای الجلیل الاعلی و منطقه شمالی هم مرز با لبنان نشان داده است.
این نظرسنجی از ۱۷۲۹ کسب و کار در اسرائیل گرفته شده است که هر کدام حداقل ۵ کارمند را استخدام کرده اند.
بر اساس این نظرسنجی، درصد مشاغل تعطیل شده یا در وضعیت حداقل اشتغال – یعنی تا ۲۰ درصد نیروی کار معمولی خود در دسامبر گذشته – به ۱۰ درصد کاهش یافته است، در حالی که این رقم درپایان اکتبر گذشته ۵۹ درصد بود.
بر اساس این نظرسنجی با این حال، بهبود مشابهی در وضعیت اشتغال و کسب و کارها در منطقه شمال اسرائیل و الجلیل الاعلی مشهود نیست، جایی که رقم مربوطه در دسامبر به ۲۷ درصد رسید، که نسبت به نوامبر گذشته تغییری نداشته و نسبت به اکتبر کاهش جزیی داشته است.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که در بین کسب‌وکارهایی که بیش از ۵۰ درصد از درآمد خود را از دست داده اند ۳۹ درصد آنها از شرکت‌های منطقه شمال اسرائیل هستند و ۳۲ درصد به منطقه جنوب اسرائیل مربوط می شوند.
پس از گذشت سه ماه از جنگ، وزارت دارایی رژیم صهیونیستی هنوز قادر به برآورد جدی وضعیت تجاری و اقتصادی شمال و میزان خسارات وارده به منافع تجاری و شاخه ها و بخش های مختلف اقتصادی نیست.

پایان پیام/

مقاله اصلی