چرا سازمان مالیاتی در ورد فرار مالیاتی واردکنندگان آیفون شفاف‌سازی نمی‌کند؟

در حالی که به صورت عینی شاهد فرار مالیاتی و گران‌فروشی در حوزه آیفون‌های آمریکایی هستیم که سازمان امور مالیاتی تاکنون اقدامی در این حوزه انجام نداده و یا حداقل در این خصوص شفاف‌سازی نکرده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طی یک سال اخیر شاهد بودیم که برخی مدل‌های تلفن همراه به ویژه آیفون‌های رفرش و ریپک آمریکایی از طریق رویه واردات در برابر صادرات خود وارد کشور شدند. نکته مهمی که در خصوص قیمت‌گذاری این دسته از تلفن‌های همراه که از طریق یک رویه رانتی وارد کشور شده بودند این است که براساس مصوبه سال 1398 دولت باید براساس نرخ اسکناس سامانه سنا قیمت‌گذاری می‌شدند.

فرار مالیاتی برخی واردکنندگان 700 میلیون دلاری آیفون به اسم دلار تلگرامی

با این وجود طی این بازه زمانی و حتی امروز، شاهد آن هستیم که قیمت تلفن‌های همراه وارد شده از طریق رویه واردات در برابر صادرات خود، به جای نرخ اسکناس سامانه نیما، براساس قیمت دلار تلگرامی(بازار آزاد) قیمت‌گذاری شده است. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد و تا کنون چندین بار مورد مطالبه قرار گرفته اما سازمان امور مالیاتی شفاف‌سازی در خصوص آن نکرده است، مسئله درآمدهای کلان حاصل از گران فروشی و فرار مالیاتی است که به نظر می‌رسد به دنبال آن به وجود آمده است.

علت این است که سازمان امور مالیاتی براساس قاعده قانونی مالیات واردکنندگان و فروشندگان عمده آیفون‌های آمریکایی را محاسبه می‌کند که در واقع همان نرخ اسکناس سنا است. این در حالی است که در عمل این دسته از تلفن‌های همراه با قیمت‌های بسیار بالاتر(در مقطعی تا 100 میلیون تومان) به فروش رسیدند.

با توجه به پیگیری‌های انجام شده به نظر می‌رسد این درآمدهای حاصل از گران‌فروشی‌های غیرقانونی تاکنون پیگیری نشده است و این در حالی است که این موارد باید به عنوان فرار مالیاتی مورد بررسی قرار بگیرد. در نتیجه این انتظار از سازمان امور مالیاتی وجود دارد تا در خصوص این مسئله شفاف‌سازی کند.

انتهای پیام/

مقاله اصلی