پیگیری تسنیم جواب داد: عبور دولت از تله مالیاتی بودجه

با پیگیری های رسانه ای صورت گرفته، دولت با اصلاح لایحه بودجه، سقف معافیت های مالیاتی حقوق را افزایش داد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پیگیریها از رئیس سازمان مالیاتی نشان می‌دهد افزایش سقف معافیت مالیاتی از سوی رئیس جمهور تأیید شد و در اصلاحیه لایحه بودجه 1403 سقف معافیت ماهیانه 10میلیون‌ تومانی افزایش خواهد یافت.

گفتنی است سازمان امور مالیاتی پیشنهاد داده که سقف معافیت های مالیاتی کارکنان و کارمندان با افزایش 25 درصدی از 10 میلیون تومان در ماه به 12 میلیون و 500 هزار تومان و سقف معافیت مالیاتی اصناف و مشاغل نیز با افزایش 110 درصدی از 47 میلیون و 500 هزار تومان در سال به 100 میلیون تومان برسد. البته رئیس سازمان برنامه و بودجه، اخیرا سقف پیشنهادی معافیت های مالیاتی را تا 12 میلیون اعلام کرد.

اصلاح به موقع سقف معافیت های مالیاتی

لازم به ذکر است در لایحه اولی که از سوی دولت به مجلس فرستاده شد، سقف معافیت های مالیات معادل 120 میلیون در سال (ماهانه 10 میلیون تومان) در نظر گرفته شده بود. این در حالی است با پیگیری های تسنیم و همچنین تبیین اثرات مخرب این سیاست بر معیشت حداقلی بگیران، در اقدامی فوری دولت دست به اصلاح این لایحه زد.

به گزارش تسنیم، با توجه به سهم 10درصدی مالیات بر حقوق، از کل درآمدهای مالیاتی، عملاً دست دولت برای افزایش سقف معافیت‌های مالیاتی چندان بسته نیست و دولت با افزایش سقف معافیت های مالیاتی با کسری قابل توجهی مواجه نمی شود.

از طرفی لزوم افزایش سقف معافیت‌های مالیاتی از جهتی ضروری به‌نظر می‌رسید که با توجه به تورم سال‌های اخیر، قدرت خرید حداقلی‌بگیران و دهک‌های پایین جامعه به‌شدت تحت تأثیر قرار گرفته است.

در چنین شرایطی اگر سقف معافیت‌های مالیاتی افزایش پیدا نکند، افزایش حقوق کارمندان، با توجه به اینکه مشمول مالیات می‌شود عملاً کمتر از ارقام اعلام‌شده می شد و افزایش 18 درصدی حقوق کارمندان باعث می شد تا حداقلی بگیران نیز، مشمول مالیات بر حقوق شوند. گفتنی است این اقدام دولت می توانست دولت را در تله مالیاتی بودجه بی اندازد به نحوی که تمام اقدامات اصلاحی دولت در حوزه مالیات با چالش رو برو شود.

جزئیات تازه از تله مالیاتی بودجه؛ افزایش حقوق سال آینده کارمندان دولت کمتر از 18درصدوزیر کشور: اسرائیلی‌ها ‌در تله حماس افتاده و مرتباً ضربه می‌خوردند/ نابودی رژیم صهیونیستی نزدیک است

انتهای پیام/

مقاله اصلی