پیش بینی افق روشن تحقق درآمدهای مالیاتی درسال ۱۴۰۲| بخشی از اظهارنامه ها مالیاتی غیر واقعی است

پیش بینی افق روشن تحقق درآمدهای مالیاتی درسال ۱۴۰۲| بخشی از اظهارنامه ها مالیاتی غیر واقعی استپیش بینی افق روشن تحقق درآمدهای مالیاتی درسال ۱۴۰۲| بخشی از اظهارنامه ها مالیاتی غیر واقعی است

بازار؛ گروه بانک بیمه: پس از فاصله گیری بودجه سالانه از درآمدهای نفتی، دولت با راهکارهای اصولی بر شناسایی مودیان جدید مالیاتی متمرکز شد و با شیوه های خاص همچنین استفاده از ابزارهای قانونی راه کسب درآمد از محل انجام فعالیت های اقتصادی و شناسایی سری افرادی که با زیرکی و ترفند حاضر به پرداخت مالیات به دولت نبودند را هموار کرد تا مشمولان مالیاتی در این مسیر به قانون تمکین کنند و در پرداخت قانونی مالیات به دولت در این امر سهیم شوند.
به طوری که طی ۲ سال اخیر درآمدهای مالیاتی کشور بدون اینکه فشاری به بخش تولید و بنگاههای اقتصادی وارد شود به درستی محقق شده است. آنطور که رشد درآمدهای مالیاتی همزمان با کاهش ۵ درصدی مالیات تولیدکنندگان و با اتکا به شناسایی مودیان جدید و فراریان مالیاتی در سال گذشته هم در بخش مالیاتهای مستقیم و هم مالیات از محل درآمدها همچنین در حوزه مالیات بر کالاها و خدمات بخوبی تحقق یافت.

طی سالهای گذشته بیش از ۱۰ میلیون دستگاه کارتخوان که به پرونده مالیاتی متصل نشدند خاموش شدند، رویکردی که باعث شد دارندگان دستگاههای کارتخوان چه ثابت و چه سیار برای جلوگیری از غیر فعال شدن دستگاههای کارتخوان خود ملزم به رعایت قانون و اتصال به سازمان امور مالیاتی در پرداخت مالیات شوند

فراریان مالیاتی چگونه به دام افتادند؟
این در حالی است که تحقق درآمدهای مالیاتی همزمان با کاهش ۵ درصدی مالیات تولیدکنندگان با شناسایی بیش از ۲ میلیون ۳۰۰ هزار مودی جدید و به تور افتادن فراریان و ابربدهکاران مالیاتی رقم خورده است. آنطور که رئیس مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان سازمان امور مالیاتی کشور، اواخر سال گذشته اعلام کرد؛ میلیونها دستگاه کارت‌خوان بانکی به پرونده مالیاتی متصل شده اند و کلیه مالکان این دستگاه‌ها نیز ملزم به اتصال به پرونده مالیاتی هستند.
البته طبق گزارش های موجود طی سالهای گذشته بیش از ۱۰ میلیون دستگاه کارتخوان که به پرونده مالیاتی متصل نشدند، خاموش شدند، رویکرد قابل توجهی که باعث شد دارندگان دستگاههای کارتخوان چه ثابت و چه سیار برای جلوگیری از غیر فعال شدن دستگاههای کارتخوان خود ملزم به رعایت قانون و اتصال به سازمان امور مالیاتی در پرداخت مالیات شوند. اقدامی که موجب شد بخش قابل توجهی از فراریان مالیاتی به تور بیفتند و درآمدهای دولت نیز از این محل بیشتر شود.
ساماندهی دستگاههای کارتخوان بانکی و تمکین صاحبان آن به قانون برای سهیم شدن در امر پرداخت مالیات شاید یکی از راهکارهای موثر دولت بود که در سال گذشته به خوبی نتیجه داد، البته سازمان امور مالیاتی کشور همچنان بیش از گذشته با همکاری بانک مرکزی و سایر دستگاههای مرتبط همواره با تمرکز بر استفاده از همه ابزارها و راهکارها لازم درصدد جلوگیری از فرار مالیاتی افرادی است که یا اظهارنامه غیر واقعی پر می کنند و یا با زیرکی نمی خواهند به دولت مالیات بدهند، درمقابل اما دولت برای تحقق اهداف پیش بینی شده درآمدهای مالیاتی در بودجه سالجاری از همه راهکارهای قانونی و نیز با بهره گیری از ابزارهای لازم در این زمینه به جد تلاش می کند.

در سالجاری و به دنبال اجرای سیاست های سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی اقداماتی نیز در راستای افزایش بازرسی‌های میدانی مالیاتی با هدف شناسایی هر چه گسترده‌تر فرارهای مالیاتی در حال انجام است موضوعی که موجب خواهد شد خیلی از فراریان مالیاتی به توربیفتند

رصد تراکنش های بانکی برای شناسایی مودیان جدید مالیاتی
موضوع مهم دیگری که امسال برای کسب درآمد مالیاتی از فراریان مالیات بیش از گذشته مد نظربوده رهگیری تراکنش‌های بانکی مشکوک است آنطور که طبق اظهارات مسئولان مالیاتی شناسایی فرارهای مالیاتی با کنترل تراکنش‌های بانکی مشکوک و افزایش بازرسی‌های میدانی مالیاتی جهت احقاق حقوق مردم در سالجاری همچون گذشته به شکل گسترده شروع شده است این اقدام در راستای شفاف‌سازی هر چه بیشتر فعالیت‌های اقتصادی مؤدیان بوده که با ارتقا سامانه دریافت، پالایش و بارگذاری ریز تراکنش‌های بانکی و انتقال سیستمی پرونده‌های مرتبط با تراکنش‌های بانکی مشکوک بین ادارات امور مالیاتی و با اعمال قواعد جدید پالایش تراکنش‌ها صورت می گیرد.
البته طبق گزارش های موجود از محل کنترل تراکنش‌های بانکی مشکوک در سال گذشته بیش از ۱۷ هزارمیلیارد تومان اوراق تشخیص مربوط به مؤدیان دارای فرارهای مالیاتی صادر شده است. در این سال علاوه بر شناسایی حساب‌های اجاره‌ای، بیش از یکصد فعال اقتصادی که با سوءاستفاده از صندوق‌های قرض‌الحسنه سعی در کتمان فعالیت‌های اقتصادی خود داشتند و دارای فرار مالیاتی بودند شناسایی شده اند. علاوه بر این در سالجاری و به دنبال اجرای سیاست های سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی اقداماتی نیز در راستای افزایش بازرسی‌های میدانی مالیاتی با هدف شناسایی هر چه گسترده‌تر فرارهای مالیاتی در حال انجام است موضوعی که سال گذشته نیز به آن توجه شد و موجب شد خیلی از فراریان مالیاتی به توربیفتند.

توجه به تراکنش های بانکی برای شناسایی فعالان اقتصادی، اتصال کارتخوانها به سازمان امورمالیاتی، ردیابی چک ها و … نمونه ای از عملکرد مثبت دولت در اخذ مالیات بوده است که با برنامه ریزی بخصوص استفاده از ابزارهای خاص می توان امیدوار بود که افق روشنی برای تحقق درآمدهای مالیاتی در سال ۱۴۰۲ در پیش خواهد بود

ردیابی چک ها و اتصال کارتخوانها به سازمان امور مالیاتی
دکتر سیاوش غیبی پور، کارشناس برجسته امورمالیاتی و اقتصادی در گفتگو با خبرگزاری «بازار» درباره پیش بینی تحقق درآمدهای مالیاتی درسال جاری با تداوم سیاست جلوگیری از فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید، گفت: سازمان امور مالیاتی طی یکی دو سال اخیر اقدامات قابل توجهی را در راستای اخذ قانونی مالیات از فعالان اقتصادی که نسبت به پرداخت سهم مالیات خود به دولت طفره می رفتند بکار گرفته است، محورهای جدیدی نظیر توجه به تراکنش های بانکی برای شناسایی فعالان اقتصادی، اتصال کارتخوانها به سازمان امورمالیاتی، ردیابی چک ها و … نمونه ای از عملکرد مثبت دولت در اخذ مالیات بوده است که با برنامه ریزی و راهکارهای کارشناسانه بخصوص استفاده ازابزارهای خاص می توان امیدوار بود که افق روشنی برای تحقق درآمدهای مالیاتی در سال ۱۴۰۲ در پیش خواهد بود.
وی با بیان اینکه توجه و تمرکز بر اینکه مردم درآمدهای خود را برای پرداخت سهم مالیات به دولت واقعی اعلام کنند، گفت: شناسایی مودیان جدید در کنار ثبت درآمدهای واقعی دراظهارنامه های مالیاتی توسط مردم بی تردید آمار ارایه دهندگان مالیات به دولت را افزایش می دهد. از طرفی با توجه به اتصال میلیونها کارتخوان بانکی به سازمان امورمالیاتی، میزان درآمدهای دولت نیز از محل اخذ مالیات از فعالان اقتصادی بیشتر خواهد شد و این موضوع کمک می کند تا کیفیت مالیات پردازی در کشور به خوبی ارتقاء یابد.

چون قبلا اخذ مالیات ۴ درصدی از برخی کالاهای وارداتی با محاسبه ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می شد اما این رقم با تغییر رقم ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی به ۲۸ هزار ۵۰۰ تومان، میزان درآمد های مالیاتی نیز از این بخش افزایش می یابد کما اینکه الان مالیات برخی کالاهای اساسی یک درصد محاسبه می شود

کسب درآمدهای مالیاتی با حذف ارز ترجیحی از کالاهای وارداتی با دلار ۲۸ هزار ۵۰۰ تومانی
این کارشناس ارشد امور مالیاتی در ادامه گفت: از آنجایی که حجم مصرف در کشور با توجه به تنوع کالاها افزایش یافته است بنابراین به همان اندازه نیز میزان درآمدهای مالیاتی رشد خواهد کرد. از طرفی نیز چون قبلا اخذ مالیات ۴ درصدی از برخی کالاهای وارداتی با محاسبه ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می شد اما این رقم با تغییر رقم ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی به ۲۸ هزار ۵۰۰ تومان میزان درآمد مالیات نیز از این بخش افزایش می یابد کما اینکه الان مالیات برخی کالاهای اساسی یک درصد محاسبه می شود ولی همین رقم نیز می تواند بر رشد میزان درآمدهای مالیاتی موثر واقع شود.
غیبی پور در پاسخ به اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی اخیرا اعلام کرد؛ «در سال ۱۴۰۱ اسامی بالغ بر پنج‌هزار و ۶۰۰ پزشک فاقد دستگاه کارتخوان که بر اساس گزارش‌های مردمی شناسایی شده بودند، از حیث برخورد انتظامی به سازمان نظام پزشکی اعلام شد، چرا همچنان برخی پزشکان در پرداخت مالیات طفره می روند؟ افزود: همیشه یک سری در صنوف مختلف سعی می کنند دولت را در پرداخت مالیات همراهی نکنند و یا اظهار نامه های مالیاتی آنها واقعی نیست اما با توجه به رشد سامانه ها و ابزارهای پولی همچنین داده های بانکی، این پدیده در حال کاهش است چرا که با توجه به تفکیک حسابهای تجاری از غیر تجاری و رصد تراکنش های بانکی شفافیت لازم در انجام فعالیتهای اقتصادی و امور خدماتی نمایان خواهد شد.
بنا به این گزارش، دولت پس از محدود کردن درآمدهای نفتی در بودجه سالانه با راهکارهای اصولی و کارشناسانه بر کسب درآمدهای مالیاتی تمرکز کرده است. تمرکز بر موضوعی که فشار را به بخش تولید و فعالان اقتصادی تحمیل نمی کند بلکه با هدف رعایت عدالت در مالیات ستانی از طریق ابزارهای چون رصد تراکنش های بانکی بدنبال شفاف سازی و شناسایی فراریان مالیاتی همچنین افزایش مودیان جدید مالیاتی است.

مقاله اصلی