پیش بینی ارسال بیش از ۱۰۰هزار اظهارنامه مالیاتی در مرکزی

پیش بینی ارسال بیش از ۱۰۰هزار اظهارنامه مالیاتی در مرکزی

اراک- مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی گفت: پیش بینی شده امسال بیش از ۱۰۰ هزار اظهارنامه تسلیم اداره امور مالیاتی این استان شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سید بها الدین میرمحمدی صبح چهارشنبه در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: تا پایان خرداد مودیان باید اظهارنامه‌های خود را تسلیم امور مالیاتی کنند، تسلیم اظهارنامه از مهمترین مواردی است که مودیان باید به آن توجه داشته باشند.

وی افزود: اگر اظهارنامه تسلیم نشود از هرگونه معافیت و تسهیلات و تقسیط در خصوص پرداخت مالیات و … محروم خواهند شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی با اشاره به اینکه تسلیم اظهارنامه سفید قابل قبول نیست اضافه کرد: این همانند تسلیم نکردن اظهارنامه است لذا حتماً در این اظهارنامه باید اعداد و ارقام وجود داشته باشد.

وی عدم تسلیم اظهارنامه برای اشخاص حقیقی را مشمول ۱۰ درصد جریمه و برای اشخاص حقوقی مشمول ۳۰ درصد جریمه دانست و گفت: این جرایم غیرقابل بخشش خواهد بود.

رشد ۴۲ درصدی ارسال اظهار نامه مالیاتی در سال ۱۴۰۰

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی خاطرنشان کرد: با وجود اطلاع رسانی‌های صورت گرفته خوشبختانه تسلیم اظهارنامه رشد خوبی داشته، در سال ۹۹ تعداد اظهارنامه‌ها در استان مرکزی ۶۳ هزار و ۱۷۶ مورد بوده که در سال ۱۴۰۰ به ۸۹ هزار و ۵۱۶ مورد اظهارنامه با رشد ۴۲ درصدی رسیده است.

میرمحمدی تاکید کرد: تا به امروز در خصوص تبصره ماده ۱۰۰ مربوط به سال گذشته ۳۲ هزار و ۱۲۹ مورد و اظهارنامه‌های عادی ۳ هزار و ۳۶۴ مورد بوده است، پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۱۰۰ هزاراظهار نامه تسلیم اداره امور مالیاتی استان شود.

وی افزود: تبصره ماده ۱۰۰ فرمی است که با جای اظهارنامه استفاده می‌شود که در این راستا نیز مودیان تا پایان خرداد ماه فرصت دارند که این فرم را تکمیل کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی تصریح کرد: تمامی صاحبان مشاغلی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۴۰۱ حداکثر مبلغ ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان بوده و فرم مالیاتی مقطوع برای آنها در درگاه خدمات الکترونیک سازمان بارگذاری شده است مشمول مقررات تبصره ماده ۱۰۰ بوده و لذا این مودیان از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مالیات‌های مستقیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای عملکرد مذکور معاف هستند.

میرمحمدی اضافه کرد: مودیانی که میزان فروش و ارائه خدمت آنها بالای رقم مذکور باشد، مودیانی که در پرونده‌های مشارکت مدنی با درآمد بیش از ۱۵ میلیارد تومان سهیم هستند، مودیانی که فرم موضوع تبصره ماده ۱۰۰ در درگاه خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی بارگذاری نشده و همچنین مودیانی که مکلف به استفاده از پایانه فروشگاهی بوده و نسبت به ثبت نام آن اقدام نکرده‌اند مشمول تبصره ماده ۱۰۰ نیستند.

وی خاطرنشان کرد: صاحبان مشاغلی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یکجا ندارند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا ۴ ماه به صورت مساوی تقسیط می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی اضافه کرد: در صورتی که مودی متقاضی اعمال مقررات قانونی از جمله مواد ۱۳۷، ۱۶۵ و ۱۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص عملکرد در آمد سال ۱۴۰۱ خود باشند، باد نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیایت اقدام کنند.

میرمحمدی در خصوص قانون پایانه‌های فروشگاهی به عنوان یک قانون جدید نیز اضافه کرد: سامانه مودیان مالیاتی سامانه‌ای است که با هدف جمع‌آوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات مربوط به مؤدیان مالیاتی راه‌اندازی شده است؛ در این قانون تاریخ‌های مشخصی به عنوان فراخوان‌های اجرای این قانون اعلام شده که بر اساس آن در هر یک از این تاریخ‌ها، گروهی از شرکت‌ها مشمول اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه‌های مؤدیان شدند. هر مؤدی باید تکالیف مشخصی را برای اتصال به سامانه مؤدیان و در نهایت ارسال صورت‌حساب الکترونیکی به این سامانه انجام دهد.

وی بیان کرد: تاریخ لازم الاجرا شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان برای گروه‌های مختلف شرکت‌ها متفاوت است و اصطلاحاً فراخوان سامانه مودیان بستگی به نوع شرکت دارد. طبق قانونی که در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، قانون سامانه مودیان به صورت هم‌زمان برای همه شرکت‌ها اجرا نمی‌شود؛ در واقع شرکت‌ها با توجه به نوع آنها به چند دسته تقسیم شدند که هر یک از آنها در تاریخ خاصی باید در سامانه مودیان ثبت نام و صورت حساب الکترونیکی صادر کنند؛ بنابراین زمان ثبت نام در سامانه مودیان، با توجه به نوع شرکتی که در آن فعال می‌کنند متفاوت است.

خانه هایی که بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند مشمول مالیات می شوند

میرمحمدی اضافه کرد: اگر مودیان قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را اجرا کنند مشمول پاداش نیز خواهند شد.

وی ادامه داد: این قانون یک ابر پروژه در کشور است که در صورت اجرایی شدن شفافیت معاملات و مستندات را رعایت خواهد کرد، با اجرای این قانون به شفافیت کامل خواهیم رسید.

مدیرکل امور مالیاتی خاطرنشان کرد: کاهش فرار مالیاتی، ثبت دقیق اطلاعات، پرداخت آسان مالیات و افزایش شفافیت از مزایای این قانون محسوب می‌شود.

میرمحمدی عوارض پرداخت به شهرداری‌ها در سال ۱۴۰۰ را ۲۱ هزار و ۹۰۵ میلیارد ریال و در سال ۱۴۰۱ را ۳۴ هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال عنوان کرد.

وی ادامه داد: خانه‌هایی که بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند مشمول مالیات خانه‌های خالی می‌شوند، بر اساس ارزش اجاره ماهیانه خانه این مالیات محاسبه خواهد شد؛ رقم مشمول برای سال نخست ۶ برابر و برای سال دوم ۱۲ برابر و برای سال سوم ۱۸ برابر خواهد شد.

میرمحمدی اضافه کرد: در خصوص خانه‌های لوکس و باغ ویلاها امسال خانه‌های با ارزش بالای ۲۰ میلیارد تومان مشمول مالیات خواهند شد؛ همچنین خودروهای لوکس بالای ۳ میلیارد تومان مشمول یک درصد مالیات هستند.

وی افزود: در سطح استان ۳۴۴ باغ ویلا و خانه لوکس، ۱۷۵۳ خودرو لوکس و ۷۴۷۹ خانه خالی از سکنه با ۴۱۲۶ مودی شناسایی شده که ۸۴۶ مودی معترض هستند.

مقاله اصلی