پیشی گرفتن 9 درصدی رشد مالیات از رشد اسمی اقتصاد/ منظور: صورت حساب های الکترونیکی انکارناپذیر است

رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه رشد اسمی تولید ناخالص داخلی حدود ۴۶ درصد بوده، گفت: مالیات وصولی رشد ۵۵ درصدی داشته در نتیجه حدود ۹ درصد جلوتر از رشد اسمی تولید ناخالص داخلی بودیم. با ساز و کار تعیین شده صورت حساب‌ها انکار ناپذیر است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، داوود منظور رییس سازمان امور مالیاتی در جمع خبرنگاران در خصوص فراخوان سومین گروه مودیان در مسیر اجرای قانون پایانه های فروشگاهی گفت: ما امروز سومین فراخوان در قانون پایانه های فروشگاهی انجام دادیم و پس از شرکتهای بورسی و دولتی شرکت‌های حقوقی غیر دولتی را فراخوان کردیم. حدود 400 هزار شرکت را در این حوزه داریم که فعال هستند.

وی افزود: تعداد زیادی از مودیان و نمایندگان اتاق های بازرگانی در این نشست به صورتی حضوری یا مجازی حضور دارند. این جلسه در واقع یک جلسه توجیهی و پرسش و پاسخ است که در راستای اجرای قانون برگزار می‌شود. البته جلسات متعددی در استان های مختلف برگزار شده است. جلسات به صورت فشرده در نیمه اول سال آینده ادامه خواهد یافت. البته در سامانه برخطی که ایجاد شده امکان پرسش و پاسخ فراهم شده است. بسته‌های آموزشی زیادی را نیز به صورت تصویری، صوتی و متنی در درگاه سازمان قرار گرفته است.

اضافه شدن 175 شرکت به سامانه مودیان به صورت داوطلبانه

منظور در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت اتصال شرکت‌ها گفت: از شرکت‌های دولتی 14 شرکت آمده اند و روند اتصال آنها به کندن در حال انجام است. تلاش می‌کنیم تا سایر شرکت‌ها نیز بیایند. علاوه بر شرکت های دولتی و بورسی 175 شرکت نیز به صورت داوطلبانه وارد سامانه مودیان شده‌اند. با توجه به مزایای سامانه بسیاری از گلایه های مودیان برطرف خواهد شد. آنچه بین ما و مودیان قرار می‌گیرم همان اطلاعاتی است که در سامانه قرار می‌گیرد. ارزش صورت حساب‌های دریافت شده 930 همت است و نکته مهم این است که بیش از 70 هزار شرکت صورت حساب ها را دریافت می‌کنند. در حقیقت افراد یک ماه فرصت دارند تا صورت حساب ها را پیش از حسابرسی سازمان امور مالیاتی اطلاعات تایید شود.

صورت حساب های الکترونیکی انکارناپذیر است

وی ادامه داد: در سامانه گزارش‌های فصلی که اطلاعات خرید و فروش را دریافت می‌کردیم گلایه های زیادی وجود داشت. فعالان اقتصادی معتقد بودند که بخشی از صورت حساب‌ها برای آنها نیست. با امکان سامانه مودیان، انکارناپذیری صورت حساب ها وجود دارد. در مجموع فضای پایانه های فروشگاهی یک فضای شفافیت اطلاعاتی است.

بررسی حساب‌های شخصی براساس شاخص‌های تعیین شده/ موارد مشکوک به حساب تجاری را بررسی می‌کنیم

رییس سازمان امور مالیاتی در خصوص تفکیک حساب های شخصی و تجاری گفت: در کنار سامانه مودیان که جریان اطلاعات مالی را کنترل می‌کند با ارتباط با بانک مرکزی تلاش می‌کنیم تا اطلاعات پولی و بانکی را نیز دریافت کنیم. برای خرید و فروش‌هایی که خارج از پذیرنده انجام می‌شود، ساماندهی حساب‌ها را انجام می‌دهیم که همان تفکیک حساب های شخصی و تجاری است. افرادی که فعالیت اقتصادی دارند باید از طریق حساب تجاری این کار را انجام دهند. بانک مرکزی ضوابط حساب های تجاری را اعلام و مشوق هایی را اعلام کرده است.

مبنای حساب تجاری اعلام مودیان است. در نتیجه حساب‌هایی که به نظام مالیاتی معرفی شده‌اند تجاری و واریزی به آنها به معنای فروش است. البته قطعا نظام مالیاتی کنترل می‌کند تا کسانی از حساب شخصی خود یا دیگران برای عملیات تجاری استفاده نکند. ما کنترل تراکنش‌ها حساب‌های مشکوک را شناسایی می‌کنیم.

تعیین 900 هزار شناسه اختصاصی برای کالا

وی در خصوص شناسه دار شدن کالاها و خدمات به عنوان یکی از زمینه های اجرای قانون گفت: شناسه دار کردن همه کالاها و خدمات در نظام اقتصادی در پایانه های فروشگاهی در حال انجام است. این شناسه همان شناسه یکتا است. امروز با وزارت صمت به خوبی کار را جلو بردیم تعداد شناسه های اختصاصی به شدن افزایش یافته است. اما در مواردی که هنوز شناسه اقتصادی تعریف نشده شناسه عمومی نیز تعریف شده. این شناسه کمک می‌کند تا فعلا جریان صورت حساب ها ادامه پیدا کند. برای حوزه خدمات نیز صدور شناسه اختصاصی در حال انجام است.

وی تاکید کرد: شناسه اختصاصی صادر شده حدود 900 هزار مورد است. شناسه ها عمومی نیز 37 هزار مورد است. در نتیجه به طور مثال در گروه نوشابه یک شناسه عمومی وجود دارد اما در صورت تمایل می‌توان درخواست شناسه اختصاصی را داد. 1500 شناسه اختصاصی برای حوزه خدمات صادر شده است. وزارت صمت برای صدور شناسه اختصاصی نیاز به زمان دارد.

پیشی گرفتن 9 درصدی رشد مالیات به نسبت رشد اسمی تولید ناخالص داخلی

رییس سازمان امور مالیاتی در خصوص درآمد مالیاتی سال جاری گفت: رشد مالیات امسال از رسد تورم بالاتر رفته است. حدود 43 درصد تورم داشتیم و سه درصد نیز بخش واقعی اقتصاد رشد کرده است. از سوی دیگر مالیات وصولی رشد 55 درصدی داشته است. در نتیجه حدود 9 درصد جلوتر از رشد اسمی تولید ناخالص داخلی بودیم. اما نسبت دقیق را در حال محاسبه هستیم.

انتهای پیام/

مقاله اصلی