پس‌لرزه‌های خسارت‌بار افزایش مالیات بر ارزش افزوده

یک کارشناس اقتصادی در مورد افزایش مالیات بر ارزش افزوده به ۱۰درصد گفت: این تصمیم نشان‌دهنده تفکر نادرست سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور مالیاتی است که به‌جای تمرکز بر اخذ مالیات از فراریان مالیاتی، فشار بیشتر مالیاتی به مردم را در پیش گرفته‌اند!

– اخبار رسانه ها –

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، در روزهای اخیر و با بررسی بودجه1403، شاهد افزایش چشمگیر مالیات در سال آینده بودیم ولی با توجه به عدم بررسی جزئیات بودجه، دولت اعلام کرده بود به دنبال اخذ مالیات از آن‌هایی است که به دنبال راهی برای فرار از پرداخت مالیات هستند و بر همین مبنا درآمدهای مالیاتی لایحه بودجه1403 را نوشته است؛ اما حالا پس از پایان بررسی بندهای حوزه مالیاتی و تبصره 6 بودجه1403، وضعیت به نحوی شده که به باور برخی کارشناسان دولت به جای گرفتن مالیات از دانه‌درشت‌ها، افزایش فشار مالیاتی بر مردم را در پیش گرفته است.

فشار بر مردم عادی به جای دانه‌درشت‌های فراری!
محمدعلی شایان‌اصل، کارشناس اقتصادی در مورد افزایش مالیات بر ارزش افزوده به 10درصد به خبرنگار قدس گفت: این تصمیم نشان‌دهنده تفکر نادرست سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور مالیاتی است که به جای تمرکز بر اخذ مالیات از فراریان مالیاتی، فشار بیشتر مالیاتی به مردم را در پیش گرفته‌اند!

وی افزود: یکی از اثراتی که این افزایش مالیات بر ارزش افزوده بر جامعه وارد می‌کند، فشار تورمی است که بر مردم عادی به‌خصوص اقشار ضعیف وارد می‌کند. با افزایش قیمت کالاها و خدمات به دلیل نرخ مالیات بالاتر، قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد و منجر به کاهش سطح رفاه زندگی آن‌ها می‌شود. این فشار تورمی تأثیر مخربی بر تمام اقشار جامعه، به‌ویژه گروه‌های با درآمد پایین‌تر که در حال حاضر برای تأمین مخارج زندگی خود با مشکل مواجه‌اند، خواهد داشت. علاوه بر این، افزایش مالیات بر ارزش افزوده به رکود در اقتصاد ایران هم دامن می‌زند. با کاهش تقاضای کل جامعه، مصرف مردم کاهش می‌یابد که این امر به نوبه خود تأثیر منفی بر تولید کشور خواهد داشت. این کاهش تولید رکود اقتصادی را تشدید خواهد کرد و منجر به از دست دادن مشاغل و در نهایت کاهش رشد اقتصادی خواهد شد.
افزایش شکاف طبقاتی
شایان‌اصل تأکید کرد: یکی دیگر از پیامدهای این افزایش مالیات، افزایش شکاف میان گروه‌های مختلف درآمدی است. مالیات بر ارزش افزوده به طور نامتناسبی بر گروه‌های کم‌درآمد تأثیر می‌گذارد، زیرا آن‌ها بخش بیشتری از درآمد خود را صرف کالاها و خدمات می‌کنند. با افزایش بار مالیاتی بر این گروه‌ها، دولت بر دوش کسانی که در حال حاضر با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، سنگینی وارد و نابرابری درآمدی را تشدید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه افزایش مالیات بر ارزش افزوده فشار مضاعفی بر بخش شفاف اقتصاد وارد کرده و به گسترش اقتصاد زیرزمینی کمک خواهد کرد، خاطرنشان کرد: با سنگین‌تر شدن مالیات‌ها، افراد و مشاغل بیشتر درگیر فرار مالیاتی هستند و برای اجتناب از پرداخت سهم خود در بخش غیررسمی فعالیت می‌کنند. این نه‌تنها توانایی دولت را برای جمع‌آوری درآمدهای مالیاتی تضعیف می‌کند، بلکه فرهنگ عدم‌رعایت را نیز تداوم می‌بخشد و به ناکارآمدی کلی اقتصاد کمک می‌کند.
نتایج منفی افزایش مالیات
برزو حق‌شناس، کارشناس بازار سرمایه درباره پیشنهاد اخیر دولت مبنی بر افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده که در مجلس نیز تصویب شد، گفت: متأسفانه این رویکرد و تصمیم غلط مالیاتی موجب خواهد شد تورم به شدت افزایش یابد و اثرات زیانباری بر زندگی مردم نیز خواهد داشت. مالیات بر ارزش افزوده توسط مردم عادی که مصارف یومیه دارند؛ پرداخت خواهد شد و در این شرایط که مالیات بر ارزش افزوده به درستی دریافت نمی‌شود و کشور در وضعیت رکودی قرار دارد؛ این افزایش مالیات به ضرر رشد اقتصادی کشور در حوزه‌های مختلف خواهد بود.

وی در خصوص تشدید رکود تولید کشور هم اظهار کرد: سرکوب تقاضای مصرفی از دیگر نتایج افزایش مالیات بر ارزش افزوده است که به تضعیف مصرف در کشور منجر خواهد شد و به ضرر بخش شفاف و مولد اقتصاد نیز عمل خواهد کرد و در نتیجه موجب تشدید رکود در سال آتی خواهد شد که بی‌تردید برخلاف مصلحت کشور است.

این کارشناس اقتصادی درباره بی‌اثر شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با گرانی‌های حاصل از افزایش مالیات بر ارزش افزوده گفت: افزایش تورم خروجی این تصمیم و گرانی‌های حاصل نیز موجب خواهد شد حتی تصمیم دولت برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از این محل نیز بی‌اثر شود و اتفاقاً همان بازنشسته باید سال آینده همین درآمد اضافه شده را صرف جبران تورم و افزایش مالیات بر ارزش افزوده به 10درصد کند و هیچ مزیتی برای آن‌ها نخواهد داشت. حتی کالاهای اساسی که عنوان می‌شود معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند، با افزایش تورم کلی جامعه، دچار افزایش قیمت می‌شوند و تورم حاصل از افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده بر کالاهای اساسی نیز اثر افزایشی و تورمی خواهد داشت.

وی گفت: دولت به جای فشار مالیاتی بیشتر به مردم باید سراغ ایجاد یک انضباط مالی در بودجه از محل کاهش هزینه‌های خود می‌رفت و بعد از آن نیز به مقابله با فراریان مالیاتی می‌پرداخت تا اینکه با این روش غلط به ضرر تولید و اقشار کم‌درآمد جامعه رفتار کند.

منبع: قدس

انتهای پیام/

مقاله اصلی