پذیرش اوراق قطعی مالیاتی 3.7 میلیون شاغل و اصناف

پذیرش اوراق قطعی مالیاتی 3.7 میلیون شاغل و اصناف

رئیس سازمان امور مالیاتی از پذیرش اوراق قطعی بیش از 3.7 میلیون مؤدی مشمول مالیات مقطوع سال 1401 خبر داد.

پذیرش اوراق قطعی مالیاتی 3.7 میلیون شاغل و اصناف

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیدمحمدهادی سبحانیان دقایقی قبل در صفحه مجازی خود اعلام کرد: با عنایت به رویکردهای دولت مردمی مبنی بر اعتماد به اصناف سازمان امور مالیاتی کشور اوراق قطعی مالیاتی بیش از 3 میلیون و 700 هزار مؤدی مشمول مالیات مقطوع سال 1401 را بدون رسیدگی و بدون افزایش در میزان مالیات ابرازی و مورد تأیید اصناف و مشاغل صادر و به این دسته از مؤدیان ابلاغ کرد.

به گزارش فارس، پیش از این هم رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرده بود 50 درصد از صاحبان اصناف و مشاغل در سال گذشته مالیات صفر اظهار کرده بودند یعنی در واقع مالیاتی طی یک سال فعالیت نپرداخته بودند که آن را هم پذیرفته است.

به گزارش فارس، در حال حاضر از 8 میلیون فعال صنفی و مشاغل حدود 4 میلیون نفر مالیات صفر در سال ابراز کرده‌اند و میانگین پرداخت مالیات برای دفاتر اسناد رسمی 14.5 میلیون تومان، بنگاه‌های املاک 10 میلیون تومان‌،رستوران و کافه 9.9 میلیون تومان، طلا و جواهر 9 میلیون تومان، وکلای دادگستری 8 میلیون، لوازم خانگی 5.9 میلیون، لوازم صوتی و تصویری 4.9 میلیون تومان پرداخت کرده اند، در حالی که یک کارمند در سال 17 تا 18 میلیون تومان مالیات می‌پردازد.

یکی از سیاست‌های دولت تامین مخارج و هزینه‌های دولت با درآمدهای پایدار مالیاتی است که از جمله این درآمدها می‌توان به مالیات اصناف و مشاغل اشاره کرد که البته سهم مالیات بر مشاغل و اصناف از کل درآمدهای مالیاتی در حد 7 درصد است، اما با توجه به دربرگیری آن بیشترین مراجعات و اعتراضات به مالیات در این بخش ثبت می‌شود.

دولت همچنین برای حمایت از تولید نه تنها نرخ مالیات بر تولید را افزایش ندادT بلکه طی دو سال گذشته 7 واحد درصد از مالیات بربنگاه‌های تولیدی را نیز برای حمایت از آنان کاهش داد.

پایان پیام/

مقاله اصلی