نماینده مجلس: سود سپرده اشخاص حقوقی در بانک‌ها مشمول مالیات می‌شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در قانون بودجه مصوب شده سود سپرده اشخاص حقوقی مالیات اخذ شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی طغیانی در برنامه تهران بیست درباره وضعیت مالیات ستانی در کشور گفت: مسئله مالیات در کشور ما هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده است. ما امسال حدودا 600 هزار میلیارد تومان نفت به بودجه کمک می کند، 800 هزار میلیارد تومان مالیات به بودجه کمک می کند و مابقی بودجه از فروش اموال و دارایی و بدهی و … تامین می شود. سرجمع درآمد نفت و مالیات معادل با هزینه های اداری حقوق پرسنل دولت می شود. دولت باید هزینه های خود را کاهش دهد و به دنبال الکترونیکی کردن کارها برود و پروسه صرفه جویی را در پیش بگیرد.

اختصاصی| لایحه دولت برای بازگشت معافیت مالیات سود سپرده حقوقی‌ها

برای عبور از این هزینه های زیاد دولت باید مالیات را بیشتر کند. سهم فعلی مالیات در بودجه 40 درصد است و باید دو برابر شود و تا زمانی که بخواهیم آن را 80 درست کنیم کار دشواری است.

سهم اقشار خاص از مالیات مشخص نیست

وی ادامه داد: ما در حال حاضر سه سال از اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و مودیان مالیاتی عقب هستیم و این قانون باید در سال 1400 عملیاتی می شد. بر اساس این قانون سهم هر کس از مالیات باید عادلانه باشد. سهم اقشار مختلف از مالیات برابر نیست به این دلیل که اطلاعات مالی مودیان شفاف نیست.

طغیانی با بیان اینکه کارمندان و کارگران کمترین فرار مالیاتی را دارند افزود: نکته مهم در بحث مالیات این است که بسیاری از اطلاعات در سازمان امور مالیاتی جمع است و بر اساس این داده های اقتصادی تصمیم گیری در بسیاری امور مثل پرداخت یارانه انجام می شود.

وی با بیان اینکه عزم لازم برای تبدیل سازمان امور مالیاتی برای تبدیل شدن به قلب داده های اقتصادی وجود ندارد ادامه داد: لایحه مالیات بر مجموع درآمد به این دلیل مصوب می شود که افرادی منابع مخلف درآمدهای را دارند ولی فقط برای درآمدی که شناسایی شده مالیات می پردازند.

سود حساب اشخاص حقوقی در بانک ها هم مشمول مالیات می شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزدد: مالیات بر مجموع درآمد در بسیاری از کشورها در حال اجرا است و هر کس از اقتصاد بهره مند تر است باید مالیات بیشتری بدهند. مسئله بعدی ساماندهی معافیت ها است که در برنامه هفتم در نظر گرفته شده است زیرا بسیاری از افراد درآمدهای زیادی دارد و از معافیت برخوردارند در صورتی که با گذشت زمان اصلا ضرورت ندارد معاف از مالیات باشند و اقدام سوم مجلس قانون مالیات بر سوداگری بوده که به تصویب مجلس رسیده و در حال بررسی در شورای نگهبان است و قبل از برنامه هفتم نهایی می شود.

طغیانی در پاسخ به این سول که آیا از سود حساب های بانکی هم مالیات اخذ می‌شود؟ گفت: بسیاری از اشخاص حقوقی دارایی خود را به صورت بلند مدت در بانک ها نگهداری می کنند و سودهای کلانی دریافت می کنند. لذا در قانون بودجه مصوب شده سود سپرده اشخاص حقوقی مالیات اخذ می‌شود. اینکه بانک‌ها گفته‌اند ما ابتدا مالیات فعالیت اقتصادی خود را پرداخت کرده‌ایم و بعد از آن سود حساب اشخاص حقوقی را واریز می‌کنیم درست نیست و باید مالیات این سود پرداخته شود.

فقط 50 درصد معافیت های مالیاتی حذف می شود

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است معافیت مالیاتی مناطق آزاد بر اساس آنچه در برنامه هفتم آمده حذف شود گفت: مناطق آزاد قانون خودشان را دارند و برای اصلاح معافیت مالیاتی در مجلس باید بررسی شود ولی تصور نمی کنیم به دلیل فلسفه تشکیل این مناطق مالیات آنها حذف شود. همه معافیت ها در برنامه هفتم قرار نیست حذف شود بلکه 50 درصد آنها باید حذف شود و هدف رسیدن به عدالت مالیاتی است.

انتهای پیام/

مقاله اصلی