نشست هماهنگی قانون شناسایی مالکان املاک گران‌ قیمت

نشست هماهنگی قانون شناسایی مالکان املاک گران‌ قیمت

جلسه هماهنگی اجرای قانون شناسایی مالکان املاک گران‌قیمت با حضور مسئولان سازمان امور مالیاتی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به میزبانی دیوان محاسبات کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور در نشست هماهنگی اجرای قانون شناسایی مالکان املاک گران‌قیمت، ابراهیم میرانزاده معاون فنی دادستانی در این نهاد نظارتی، با اشاره به اینکه بر اساس بند «ق» تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ و بند «ع» تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۲، سازوکار نحوه دریافت مالیات از املاک گران‌قیمت مشخص شده است، گفت: مسلم است که سازمان امور مالیاتی به تنهایی قادر به شناسایی املاک گران‌قیمت نیست چراکه سازوکار شناسایی مودیان این مالیات تا حدی مشکل بوده و مستلزم همکاری‌های میان دستگاهی است.

معاون فنی دادستان دیوان محاسبات در ادامه اظهار داشت: شناسایی صحیح و دقیق مالکان اینگونه املاک، مهمترین گام در این مسیر محسوب می‌شود که نیازمند همیاری و مساعدت مسئولان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و این جلسه هم در همین راستا تدارک دیده شده است.

میرانزاده با تاکید بر اینکه باید با تعامل بیش از پیش، تمام تلاش خود را در وصول حقوق مالیاتی این بند از بودجه به‌کار بگیریم، بیان کرد: بهانه گیری ها و دلایل غیر متقن دستگاه‌ها، نباید مانع از تحقق این حکم بودجه‌ای شود و تمام هنر ما آن است که با متصل نمودن دو ابزار «اطلاعات» و «اقدام» به یکدیگر، فرآیند را به پیش ببریم.

گفتنی است در ادامه این جلسه معاون فناوری اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین مدیرکل ارزیابی فرآیندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی، به بیان دیدگاه‌های خود در این خصوص پرداخته و راهکارهای شناسایی این قبیل مودیان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

شایان ذکر است، بر طبق یافته‌های هیأت دهم حسابرسی دیوان محاسبات کشور، بیش از ۱۱۰ هزار ملک گران‌قیمت، مشمول اخذ مالیات شناخته شده‌اند که باید با همکاری سازمان‌های امور مالیاتی و ثبت اسناد و املاک کشور، مالکان آنها به‌طور دقیق شناسایی و احصا شوند.

مقاله اصلی