مصرف کنندگان باید یک درصد بیشتر مالیات بر ارزش افزوده بدهند/ چالش های مالیات ستانی از درآمد و عملکرد اشخاص

یک کارشناس مالیاتی با بیان اینکه اخذ مالیات از عملکرد و درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی، چالش های بسیاری برای دولت دارد، گفت: معمولا آسان ترین راهها در مالیات ستانی دنبال می شود که بر مبنای آن، افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده نیز راهکاری ساده برای رشد درآمدهای مالیاتی است.

اقتصادآنلاین – احمدرضا مسعودی: در شرایطی که شهروندان ایرانی این روزها گرفتار تورم ۴۰ درصدی و افزایش بی‌حساب قیمت کالاهای مصرفی هستند، دولت همچنان به دنبال افزایش درآمدهای خود از طریق اخذ مالیات است و همین موضوع می تواند سیگنال منفی به بخش تولید و مصرف بدهد.در لایحه بودجه ۱۴۰۳ دولت نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به ۱۰‌ درصد افزایش داده تا با مازاد درآمدی که از این محل ایجاد می‌شود، طرح‌های زیربنایی، امور آموزشی و توسعه شبکه‌ حمل و نقل انجام شود.

در همین ارتباط، سیاوش غیبی پور، کارشناس امور مالیاتی به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: دولت اگر بخواهد به سراغ مالیات بر عملکرد و درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی برود، چالش‌های زیادی برای مالیات‌ستانی خواهد داشت؛ اما ماهیت مالیات بر ارزش افزوده به گونه‌ای است که با همین افزایش یک درصدی، مصرف‌کنندگان خیلی متوجه افزایش هزینه خرید نمی شوند و در اصل این راه، راحت‌ترین شکل ممکن برای اخذ مالیات است.

وی افزود: البته خطراتی هم متوجه بخش تولید است؛ چراکه تولیدکننده باید این مالیات را از شبکه توزیع بگیرد؛ اما به طور مثال شبکه‌های دلالی طرف حساب کارخانجات و واحدهای تولیدی سیمان هستند که عموما آنها هم به دنبال فرار از پرداخت مالیات هستند؛ بنابراین باید روش‌هایی هم جهت اصلاح این معضل در نظر گرفته شود.


این کارشناس امور مالیاتی با بیان اینکه وضعیت شهرداری‌ها بسیار شکننده و نابسامان شده است، اظهار داشت: اگر افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده صورت نمیگرفت خود شهرداری‌ها برای پوشش هزینه‌های خود به سراغ شهروندان میرفتند و مستقیم این مبالغ را اخذ میکردند پس چندان تفاوتی از این ناحیه حس نمی شود. در هر صورت این هزینه‌ای است که شهروندان باید برای جبران کمبودها و ناکارآمدی‌ها پرداخت کنند.


غیبی پور تاکید کرد: مساله مهمی که با آن مواجه هستیم شرایط سخت تولیدکنندگان است. اگر قرار است دلالان و شبکه‌های مافیایی از قانون جدید سو استفاده کنند وضعیت رکودی تشدید خواهد شد پس سیاستگذار باید به این مورد بصورت ویژه توجه کند.

منبع