مالیات 17 میلیاردی برای درآمد 2300 میلیارد تومانی اینفلوئنسرها عادلانه است؟

سازمان امور مالیاتی برای برخی مشاغل ضریب بیش از ۳۰ درصدی را تعیین کرده است این در حالی است که برای ۲.۳ هزار میلیارد تومان درآمد اینفلوئنسرها، ۱۷ میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شده که رقم بسیار پایینی بوده و شائبه تبعیض را به وجود آورده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، براساس اطلاعات جمع‌آوری شده از سوی سازمان امور مالیاتی، از بین 515 نفر از اینفلوئنسر‌ها در سال 1400، مجموع درآمد 123 نفر از آن‌ها 2 هزار و 300 میلیارد تومان شناسایی شده است که مالیات تشخیصی آن‌ها توسط سازمان امور مالیاتی برای این افراد در مجموع 17 میلیارد تومان بوده است. سخنگوی سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که از مجموع این 123 نفر تنها 23 نفر مالیات خود را پذیرفته‌اند.

این آمارها به این معنا است که از مجموع درآمد سالانه حدود 19 میلیارد تومان به ازای هر یک از این 123 نفر تنها 17 میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شده است. این در حالی است که عمده درآمد این اشخاص باید به عنوان سود شناسایی شود چرا که مانند مشاغلی که با هزینه‌های متعددی مواجه هستند، هزینه قابل قبولی ندارند.

ضرورت شفاف‌سازی در خصوص 2 مسئله تبعیض‌آمیز مالیاتی

نکته دیگرd که وجود دارد این است که سازمان امور مالیاتی برای برخی صاحبان مشاغل در حوزه خدمات ضرایب مالیاتی بیش از 30 درصد در نظر گرفته است. به این ترتیب اگر درآمد مودی در چنین شرایطی حدود 5 میلیارد تومان باشد، مالیات او با کسر معافیت مالیاتی سالانه بیش از 500 میلیون تومان خواهد بود.

در نتیجه ارقام مربوط به مالیات اینفلوئنسرها این سوال را به وجود آورده است که چگونه ممکن است از درآمد 2.3 هزار میلیارد تومانی این فراد تنها 17 میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شود. این مسئله شائبه تبعیض را دامن می‌زند به خصوص به این دلیل که برخی مشاغل دیگر با ضریب‌های بالای مالیاتی مواجه هستند که این مسئله سبب تشخیص مالیات‌های سنگین برای آنها شده است.

انتهای پیام/

مقاله اصلی