مالیات ۳۹ هزار پرونده در زنجان صفر است 

مالیات ۳۹ هزار پرونده در زنجان صفر است 

زنجان- مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: مالیات ۳۹ هزار پرونده معادل ۶۰ درصد اظهارنامه‌های تسلیم شده مشمول ماده ۱۰۰ بوده و مقدار آن صفر است.

به گزارش خبرنگار مهر، فیروز شکوری، ظهر دوشنبه در نشست خبری اظهار کرد: مالیات و اهمیت آن باید در جامعه تبیین شود و با فرهنگسازی مناسب، هر فرد بداند با توجه به هزینه‌هایی که در جامعه دارد، باید به سهم خود مالیات نیز پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه نفت برای همه نسل‌ها است و نباید به آن متکی باشیم، ابراز کرد: امیدواریم به نقطه‌ای برسیم که جامعه با مالیات اداره شود و توسعه مالیات‌محور باشد و برای حفظ سرمایه‌ها و منابع برای نسل‌های آینده، باید فرهنگ مالیاتی در جامعه نهادینه شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان با بیان اینکه بیش از ۹۸ درصد درآمدهای استان از محل مالیات تأمین می‌شود، تصریح کرد: ۲ درصد دیگر نیز مربوط به دستگاه‌هایی است که درآمد کسب کرده و آن را به خزانه واریز می‌کنند.

وی یادآور شد: طی سه ماهه اول امسال اداره کل امور مالیاتی استان ۶۵ هزار اظهارنامه دریافت کرده که ۴۷ هزار مورد مربوط به تبصره ۱۰۰ و بیش از ۱۸ هزار فقره نیز مربوط به اظهار نامه عادی بوده است.

شکوری تعداد مالیات‌های صفر مشمول تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم را ۳۹ هزار فقره برشمرد و گفت: مالیات ۵ هزار و ۸۰۰ نفر کمتر از یک میلیون تومان، مالیات بیش از ۱۳ هزار نفر بین یک تا ۱۰ میلیون تومان و مالیات ۶ هزار و ۵۰۰ نفر نیز بیش از ۱۰ میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: در مجموع بیش از ۶۰ درصد آنهایی که اظهارنامه مالیاتی سال گذشته را تسلیم کردند، پولی از این بابت پرداخت نکردند.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان با اشاره به اینکه استان زنجان یکی از استان‌های قانون‌مدار است، گفت: امسال ۵۷۰ میلیارد تومان برگه تشخیص صادر شده است‌، فرار مالیاتی در استان زنجان نیز وجود دارد اما نسبت به استان‌های دیگر وضعیت بهتری داریم.

امسال ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی برای استان زنجان در نظر گرفته شده است

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی شده بود و درصد قابل توجهی از آن تحقق پیدا کرد، افزود: برای سال ۱۴۰۲ نیز طبق بودجه ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای استان زنجان در نظر گرفته شده است.

شکوری خاطرنشان کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی مکلف به تحقق درآمدهای امور مالیاتی است، درحالی‌که در سال‌های اخیر دولت با مشکلات فروش نفت و تحریم‌های ظالمانه مواجه بوده که این امر کار سازمان امور مالیاتی را سخت‌تر و طاقت‌فرسا کرده است.

وی با بیان اینکه مالیاتی که از سوی صنوف، واحدهای تولیدی و خدمات و همه مودیان پرداخت می‌شود به جامعه بازمی گردد و صرف عمران و آبادانی همان منطقه می‌شود، گفت: سال گذشته یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از سوی امور مالیاتی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان پرداخت و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز بابت یک درصد بهداشت به خزانه واریز شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان عنوان کرد: از ۵۸ هزار صنف استان نیز ۳۲۶ میلیارد تومان مالیات وصول شده که این میزان کمتر از چهار درصد کل مالیات وصولی بوده است.

وی در مورد حمایت از واحدهای تولیدی و اصناف بخشودگی جرایم تصریح کرد: ۷۰۰ میلیارد تومان برای بخشودگی جرایم اعمال و یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان مالیات اصناف و تولیدکنندگان تقسیط شد.

شکوری ادامه داد: همچنین به فعالان اقتصادی که کالای خود را به خارج از کشور صادر می‌کنند، استرداد مالیات صورت گرفت که از این بابت ۲۷۰ میلیارد تومان سال قبل و ۵۰ میلیارد تومان طی سه ماهه سال جاری به تولید کنندگان و کسانی که طلب داشتند پرداخت شد.

مقاله اصلی