مالیات بر سود بادآورده باعث سقوط سهام بانک‌های ایتالیا شد

اعلام دولت ایتالیا مبنی بر اخذ یکباره مالیات بر سود بادآورده بانکی باعث شد که سهام بانک‌های این کشور در روز سه شنبه سقوط کند و حدود ۱۰ میلیارد یورو (۱۱ میلیارد دلار) از مجموع ارزش بازار آنها حذف شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، اعلام دولت ایتالیا مبنی بر اخذ یکباره مالیات بر سود بادآورده بانکی باعث شد که سهام بانک‌های این کشور در روز سه شنبه سقوط کند و حدود 10 میلیارد یورو (11 میلیارد دلار) از مجموع ارزش بازار آنها حذف شود.

سهام بزرگترین بانک ایتالیا یعنی بانک اینتسا سانپالو Intesa Sanpaolo و همچنین فاینکوبانک Finecobank که در زمینه کارگزاری آنلاین متمرکز است، تا بعد از ظهر این روز 8 درصد سقوط کرده بودند، در حالی که سهام بانک بی‌پی‌ای‌آر BPER Banca شاهد سقوط 10 درصدی بوده است.

بانک بی‌پی‌ام BPM که دفتر مرکزی آن در ورونا واقع شده است با کاهش 7 درصدی و بانک یونی‌کردیت UniCredit، شاهد افت 9 درصدی سهام بود.

ایتالیا برای سود بادآورده بانک‌ها 40 درصد مالیات وضع کرد

بر اساس این گزارش، شاخص بورس FTSE MIB ایتالیا 2.6 درصد سقوط کرد در حالی که شاخصStoxx Europe 600 نیز 0.7 درصد کاهش یافت.

این اقدام کابینه ایتالیا برای اخذ مالیات 40 درصدی فشارهایی را به خارج از این کشور نیز وارد کرد، به طوری که سهام کومرزبانک Commerzbank آلمان حدود 3.2 درصد و دویچه بانک 2 درصد کاهش یافت.

پیش از این، ماتئو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا به خبرنگاران گفته بود که از این مالیات 40 درصدی برای کمک به دارندگان وام مسکن و کاهش مالیات برای عموم استفاده می‌شود.

رویترز پیش از در ماه آوریل گزارش داده بود که وزارت خزانه داری ایتالیا در حال کار بر روی گرفتن مالیات بیشتر از بانک‌های خود برای تامین مالی اقدامات امدادی برای خانواده هایی بود که با افزایش هزینه های زندگی دست و پنجه نرم می کنند.

انتهای پیام/

مقاله اصلی