عنابستانی: شاهد مقاومت بالای مشاغل خاص در برابر پرداخت مالیات هستیم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از مقاومت بالای مشاغل خاص مثل پزشکان در برابر اجرای قانون مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی و فرار مالیاتی آنها خبر داد.

– اخبار سیاسی –

علی اصغر عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، درباره تاثیر راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی بر ایجاد عدالت و شفافیت مالیاتی در کشور، اظهار داشت: نظام اخذ مالیات و مالیات ستانی در کشورمان یک نظام سنتی بود و به همین دلیل فرار مالیاتی بسیار زیادی داشتیم و مودیان مالیاتی به شدت از فرآیند اخذ مالیات ناعادلانه که بر اساس نظر و سلیقه شخصی ممیزان مالیاتی بود ناراضی بودند.

3 ابهام لایحه کاهش مالیات ارزش افزوده اقلام اساسی

وی در ادامه بیان کرد: به همین دلیل قانون مودیان مالیاتی و پایانه‌های فروشگاهی تصویب شد تا ساختار اخذ مالیات در کشور هوشمند شود.

عنابستانی در ادامه خاطرنشان کرد: هر چقدر در نظام مالیاتی گستره مالی اطلاعاتی ما بیشتر شود و هر چقدر دست محاسبه انسان کمتر شود، هم موعدی مالیاتی آرامش بیشتری دارد هم مالیات به میزان مناسب تری اخذ می‌شود و هم از ایجاد مسائل حاشیه‌ای و فسادی که عمدتاً مردم از آن ناراحت هستند جلوگیری می‌کند. بنابراین باید به سمت هوشمند کردن فرآیند اخذ مالیات برویم.

وی در ادامه افزود: در دو سال گذشته اقدامات موثری در حوزه اصلاح ساختار فرآیند مالیات‌ستانی در کشور انجام شده است و امیدواریم که این قوانین به صورت کامل اجرا شود.

عنابستانی در ادامه ضمن انتقاد از اجرای ناقص این قانون گفت: برخی از مشاغل خاص در کشور ما مثل پزشکان، طلا فروشان، آهن فروشان، آرایشگران زنانه و … مالیاتی به مراتب کمتر از کارمند و کارگر می پردازند. در صورتی که درآمد فوق العاده بالایی دارند برای حل این مشکل باید با استفاده از سامانه مودیان مالیاتی فرایند اخذ مالیات ها را هوشمند و عادلانه کرد تا این بی عدالتی مالیاتی در کشور به پایان برسد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: البته ما در کشور شاهد مقاومت فوق العاده بالای جامعه پزشکی در برابر اجرای این قانون هستیم برای حل این مشکلات باید قوانین مستحکم شود تا کسی نتواند از پرداخت مالیات فرار کند و علاوه بر این باید فرهنگ پرداخت مالیات در کشور ما نهادینه شود تا مشاغل مختلف خود را ملزم به پرداخت مالیات کنند.

این نماینده مجلس یازدهم افزود: رویکرد سازمان امور مالیاتی در برابر فرار مالیاتی این مشاغل خاص باید هوشمند کردن سامانه مودیان باشد و هیچ استثنایی هم در فرآیند اخذ مالیات در این سازمان نباید وجود داشته باشد و همه مشاغل باید مالیات خود را پرداخت کنند. علاوه بر این با اجرای قانون مالیات بر سوداگری باز هم مشکلات سامانه مودیان مالیاتی کاهش پیدا خواهد داد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی