عادلانه نیست مشاغل پر درآمد کمتر از کارمند و کارگر مالیات بپردازند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به رویه ناعادلانه در پرداخت مالیات بین کارمند و کارگر با مشاغل خاص پر درآمد انتقاد کرد و سامانه مودیان مالیاتی را راهی برای جلوگیری از این مسئله معرفی کرد.

– اخبار سیاسی –

مسلم صالحی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، درباره تاثیر سامانه مودیان مالیاتی بر شفافیت اقتصادی، اظهار داشت: سامانه مودیان مالیاتی سامانه ای است که در کشور برای جلوگیری از فرار مالیاتی طراحی شد، زیرا ما میزان قابل توجهی از مشاغل و فعالان اقتصادی حقیقی و حقوقی را داریم که درآمدهای بالا دارند ولی دچار فرار مالیاتی هستند.

بررسی طرح مالیات بر سوداگری در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: سامانه مودیان مالیاتی به شناسایی دقیق میزان درآمدها کمک می کند و هم به مالیاتی که باید پرداخته شود کمک می کند.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه افزود: از طرفی سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی شفافیت در گردش مالی اقشار مختلف جامعه را به طور شفاف نشان می دهد. یکی از شاخص های اقتصاد سالم در هر جامعه ای وجود سامانه مودیان و شفافیت در درآمد مشاغل مختلف است. به این شرط که دستگاه‌های متولی با این سامانه همکاری کنند تا سامانه مودیان مالیاتی بتواند به همه اطلاعات دستگاه‌های ذی‌ربط دسترسی داشته باشد و بر این اساس مالیات را وصول و اخذ کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس توضیح داد: اگر سایر ارگان ها همکاری لازم را با سازمان امور مالیاتی نداشته باشند سامانه مودیان مالیاتی علی‌رغم اینکه قانون خوبیست نخواهد توانست موفق شود و به مانند خیلی از قوانین دیگر مجلس که ابتر و بی نتیجه خواهد ماند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی باید افراد واجد شرایط را شناسایی کند. برای دادن مالیات ها هوشمند شدن در اجرای سامانه مودیان مالیاتی می تواند باعث شود که تمامی افرادی که به نحوی در کشور درآمد دارند و از دستگاه های پوز استفاده می کنند شناسایی شود.

به گفته این نماینده مجلس؛ متاسفانه خیلی از مشاغل به جای اینکه از دستگاه های پوز استفاده کنند پول نقد دریافت می کنند تا مالیات نپردازند. این موضوع در مطب پزشکان نانوایی ها و خیلی دیگر از مشاغل در حال وقوع است. سازمان امور مالیاتی باید مشاغل را منظم کند که حتماً از دستگاه پوز استفاده کنند تا مالیات آنها به طور شفاف تعیین شود.

نماینده اقلید در مجلس در ادامه درباره فرار مالیاتی مشاغل خاصی مثل پزشکان آرایشگران طلافروشان و غیره گفت: بله متاسفانه برخی از مشاغل خاص مثل آرایشگران زنانه، طلا فروشان، آهن فروشان و نانوایان وجود دارند که مالیاتی کمتر از کارمند می پردازند. در حالی که درآمدی به مراتب بالاتر از آن دارند و این رویه اصلاً عادلانه نیست.

صالحی ادامه داد: سامانه مودیان مالیاتی به این دلیل طراحی شده تا جلوی این عدالتی ها در پرداخت مالیات را بگیرد. در کشور ما تا مالیات از حقوق کارمند کسب نشود حقوقش پرداخت نمی شود. ولی افراد دیگری هستند که چندین برابر یک کارمند درآمد دارند ولی مالیاتی نمی‌پردازند باید با این سامانه مالیات عادلانه از آنها اخذ شود.

انتهای پیام/

مقاله اصلی