طرح انحلال 10 وزارتخانه رژیم صهیونیستی به دلیل کسری بودجه جدی شد

طرح انحلال 10 وزارتخانه رژیم صهیونیستی به دلیل کسری بودجه جدی شد

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بالاخره با تشدید اعتراض‌ها به مسئولیت‌پذیر‌نبودن در قبال بالا رفتن کسری بودجه به دلیل هزینه‌های جنگ و تعدیل نشدن بودجه کابینه، مجبور به بررسی طرح انحلال 10 وزارتخانه شد.

طرح انحلال 10 وزارتخانه رژیم صهیونیستی به دلیل کسری بودجه جدی شد

‌گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس: رادیو رشت بت رژیم صهیونیستی گزارش داد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم، در تلاش برای کنترل هزینه‌ها، بالاخره گزینه بستن برخی از وزارتخانه های کوچک دولتی را بررسی می‌کند.

این رادیو اعلام کرد که بحث در حال حاضر حول محور امکان حفظ انتصاب وزرای وزارتخانه‌های مد نظر در سمت خود باوجود بسته شدن وزارتخانه متبوع آنهاست تا در وضعیت ائتلاف حکومتی این رژیم هم بحرانی ایجاد نشود، به نحوی که وزرا هستند اما وزارتخانه آنها نیست.

این رادیو با بیان اینکه بودجه فعلی اسرائیل که سال گذشته قبل از جنگ به تصویب رسیده بود در سایه هزینه‌های سنگین جنگ می‌تواند به برچیده شدن کابینه اضطراری جنگ منجر شود. (اشاره به اختلاف شدید بین اعضای کابینه جنگ بر سر بودجه حکومتی)

چند روز پیش بود که کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم در حال بررسی کاهش بودجه ادارات دولتی و انتقال وجوه آنها برای پوشش هزینه‌های جنگی است که در نوار غزه به راه انداخته است.

این کانال عبری زبان با اشاره به توصیه وزارت دارایی رژیم صهیونیستی برای بسته شدن ۱۰ وزارتخانه به منظور کمک به تامین هزینه‌های جنگ گفته بود اما نتانیاهو گفته پیشنهادهای دیگری ارائه می‌کند که شاید هم به چشم نیاید.

یدیعوت آحارنوت هم هفته گذشته آورده بود، کابینه نتانیاهو برای حفظ ائتلاف حکومتی، قصد ندارد بودجه را تعدیل کند یا از هزینه‌های غیرضروری شرکای کابینه ائتلافی بکاهد که این رفتار غیرمسئولانه را می‌توان رفتار کودکانه وزرا توصیف کرد.

امیر یارون، رئیس بانک مرکزی رژیم صهیونیستی در یک کنفرانس مطبوعاتی در ابتدای سال نو میلادی، از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم خواست تا به سرعت هزینه‌های عمومی را کاهش دهد، پیش از اینکه با واکنش بد بازار مواجه شود.

یارون گفت: «‌‌اقدام‌نکردن برای اصلاح بودجه از طریق کاهش هزینه‌ها، حذف وزارتخانه‌های مازاد و افزایش درآمدها با توجه به نیازهای جنگ، احتمالاً در آینده هزینه زیادی برای اقتصاد خواهد داشت.»

واشنگتن پست نیز به تازگی گزارش داد که مخارج و استقراض کابینه نتانیاهو افزایش یافته است، در حالی که درآمدهای مالیاتی هم کاهش یافته و رتبه اعتباری ممکن است به نوبه خود تحت تأثیر پیامدهای جنگ قرار گیرد.

این روزنامه افزود: برخی از کارشناسان انتظار دارند که اقتصاد اسرائیل با کاهش تولید ناخالص داخلی مورد انتظار از ۳ ٪ در سال ۲۰۲۳ به ۱ ٪ در سال ۲۰۲۴ انقباض یابد.

رژیم صهیونیستی برای مقابله با مخمصه اقتصادی خود همچنین به تازگی تصمیم گرفت با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی تعدادی از تیپ های جنگی را از غزه بیرون ببرد.

پایان پیام/

مقاله اصلی