ضرورت شفاف‌سازی اطلاعات مربوط به پذیرش 77 درصدی اظهارنامه‌های مودیان

با توجه به اعلام سازمان امور مالیاتی مبنی بر پذیرش ۷۷ درصدی اظهارنامه‌های مودیان بدون رسیدگی، با در نظر داشتن اینکه این اقدام با این حجم اخیرا در دستور کار سازمان قرار گرفته است، لازم است جزئیات مربوط به این آمار به صورت شفاف اعلام شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رییس سازمان امور مالیاتی در جلسه تجلیل از فعالان اقتصادی برتر خبر از پذیرش 77 درصدی اظهارنامه‌های مالیاتی بدون رسیدگی داد. پس از این اتفاق ابهاماتی در خصوص این آمار به وجود آمده است.

اواخر سال گذشته بود که طرح ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان اجرایی شد و براین اساس کلیه این دستگاه‌ها و درگاه‌های پرداخت به پرونده مالیاتی مودیان متصل شد. با توجه به اینکه قانون بودجه کلیه ورودی به حساب‌ها از طریق دستگاه‌های کارتخوان را به عنوان درآمد در نظر گرفته است، سازمان امور مالیاتی این اطلاعات را به عنوان یکی از مولفه‌های محاسبه مالیات در نظر گرفت.

77 درصد اظهارنامه‌های مالیاتی بدون رسیدگی قطعی شد

به این ترتیب زمانی که مودیان برای ارائه فرم تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم مربوط به عملکرد سال 1400 اقدام می‌کردند، این اطلاعات برای آنها به نمایش درمی‌آمد و برخی از آنها همان اطلاعات سازمان امور مالیاتی را تایید کردند. در کنار این مسئله افراد می‌توانستند فرم خود را تکمیل کرده و اسناد و مدارک ارائه کنند.

در حال حاضر گفته می‌شود که مالیات برخی مودیان مشمول تبصره ماده 100 قطعی شده است اما اطلاعات دقیق در مورد پذیرش اظهارنامه‌های سایر مودیان شامل اشخاص حقیقی و حقوقی که اظهارنامه مالیاتی تسلیمی به سازمان امور مالیاتی ارائه کرده‌اند اطلاعات شفافی وجود ندارد.

لازم به ذکر است، موضوع قطعی‌سازی و پذیرش اظهارنامه‌های مودیان آن هم بدون رسیدگی از مواردی است که همواره مورد مطالبه فعالان اقتصادی بوده است اما عملا به دلیل نقص‌های متعددی که در اطلاعات دریافتی سازمان امور مالیاتی وجود داشت، در عمل چنین کاری ممکن نبود.

با توجه به روند هوشندسازی فعلی اطلاعات قابل استناد بسیار بیشتری در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است و عملا امکان پذیرش بدون رسیدگی اظهارنامه‌ها افزایش داشته است. این فرآیند که در خصوص مودیان کم ریسک انجام می‌گیرد سبب کاهش هزینه وصول مالیات می‌شود. در کنار این مورد با کاهش حجم رسیدگی‌ها سازمان امور مالیاتی امکان تمرکز بر مودیان پر ریسک و فرار مالیاتی را خواهد داشت.

با این وجود و از آنجا که این اقدام به تازگی در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته حساسیت‌های بیشتری در این خصوص وجود دارد. بر همین اساس لازم است سازمان امور مالیاتی اطلاعات مربوط به اظهارنامه‌هایی که بدون رسیدگی قطعی شده‌اند را اعلام کند.

انتهای پیام/

مقاله اصلی