ضرورت تعیین تکلیف کارتخوان‌ها با گردش میلیاردی بدون پرونده مالیاتی

ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان از سال ۱۴۰۰ انجام شد اما پوزهای برخی صاحبان مشاغل به پرونده‌های مالیاتی آنها متصل نشده که با توجه به گردش حساب بالای برخی از این افراد لازم است سازمان امور مالیاتی با همکاری بانک مرکزی نسبت به تعیین تکلیف آنها اقدام کند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در حال حاضر و با گذشت حدود یک سال از اولین فراخوان اجرای پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و همچنین ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان که اواخر سال 1400 انجام شد به نظر می‌رسد همچنان دستگاه‌های کارتخوان برخی از اصناف به پرونده‌های مالیاتی آنها متصل نشده است.

البته جزئیات دقیقی از تعداد این اصناف، تعداد پوزهای آنها و گردش مالی این پوزها وجود ندارد اما با توجه به اینکه به نظر می‌رسد این اصناف از اصناف مهم کشور هستند لازم است هر چه سریعتر اقدامی در خصوص اتصال دستگاه‌های کارتخوان آنها نیز انجام شود.

الزام دریافت مصوبه سران قوا برای تمدید مهلت ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی/ تمدید مهلت فعلا منتفی است

البته باید توجه داشت که ظاهرا اینگونه نیست که برای کل یک صنف چنین اتفاقی رخ داده باشد و برخی از صاحبان مشاغل عضو اصناف مشخص هستند که همچنان دستگاه‌های کارتخوان آنها به پرونده مالیاتی متصل نشده است.

با توجه به اینکه اطلاعات دستگاه‌های کارتخوان سایر مودیان از سال 1400 مورد بررسی قرار گرفته است، این سوال وجود دارد که آیا برای اصنافی که تا کنون دستگاه کارتخوان آنها به پرونده مالیاتی آنها متصل نشده است نیز چنین اتفاقی رخ داده است؟ اگر چنین نباشد قطعا باید پس از ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان باقی مانده داده‌های مربوط به سال‌های قبل نیز مجددا مورد بررسی قرار بگیرد تا شاهد تبعیض بین مودیان و اصناف نبوده باشیم.

انتهای پیام/

مقاله اصلی