ضرایب بالای مالیاتی یک صنف خاص بدون توجه به زیان و هزینه

براساس گزارشات متعددی که به خبرگزاری تسنیم رسیده است بخش قابل توجهی خرده‌فروشان صنف میوه و مرکبات به دلیل ضریب بالا نسبت به سود فعالیت، دچار مشکل شده‌اند و به نظر می‌رسد که سازمان امور مالیاتی هزینه‌های آنها را به درستی مورد توجه قرار نداده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حدود دو سال است که با الحاق اطلاعات دستگاه‌های کارتخوان به پرونده‌های مالیاتی مودیان شاهد مالیات‌های بالا و چند برابری برای صاحبان مشاغل هستیم. علت این بود سازمان امور مالیاتی کلیه مبالغ ورودی به دستگاه‌های کارتخوان را به عنوان فروش در نظر گرفت ضرایب مالیاتی را بر روی آن اعمال کرد.

هر چند که سال اول اجرای این قانون که بررسی مالیات‌های مربوط به عملکرد سال 1400 بود، اینتاکدها(ضرایب مالیاتی) نصف و سقف 3 برابری برای افزایش مالیات‌ها در نظر گرفته شد، باز هم رقم مالیات‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد. روند سال گذشته در خصوص مالیات عملکرد سال 1401 نیز ادامه پیدا کرده است با این تفاوت که دیگر خبری از تعدیل اینتا کدهای مالیاتی نیز نبود.

احتمال تشخیص مالیات 500 میلیارد تومانی برای 123 سلبریتی‌‌

یکی از اصنافی که در این زمینه دچار مشکلات متعدد شده و طی امسال و سال گذشته اعضای آن نسبت به مالیات‌های خود اعتراض داشتند، صنف میوه فروشان است. براساس ضرایب سود مربوط به سال 1400، نسبت سود فعالیت خرده فروشی انواع میوه و مرکبات (تولید داخل) 14.0 درصد و خرده فروشی انواع میوه و مرکبات (وارداتی) 18.4 درصد در نظر گرفته شده است.

با این وجود این گلایه نسبت به این ضرایب وجود دارد چرا که بخش عمده گردش مالی این صنف مربوط به خرید و فروش میوه و مرکبات است و این شغل حاشیه سود کمی دارد. نکته دیگر این است که این صنف گستره جغرافیایی بالایی دارد و حاشیه سود در استان‌ها و شهرهای با تمرکز کمتر به نسبت پایتخت سود این صنف کمتر است.

ضمن اینکه بحث دور ریز و ضرر و زیان صاحبان مشاغل این صنف از این محل، نکته دیگری دیگری است که در محاسبه مالیات‌ها به آن توجه نمی‌شود. این عوامل در کنار یکدیگر سبب شده است تا نسبت سود در نظر گرفته شده برای این صنف بیش از مقدار واقعی آن باشد. به این ترتیب و با توجه به اینکه کلیه ورودی از طریق دستگاه‌های کارتخوان و گردش حساب صاحبان مشاغل به عنوان ملاکی برای محاسبه مالیات در نظر گرفته می‌شود، ارقام مالیاتی بسیار بالایی برای فعالان این صنف در نظر گرفته می‌شود.

تبعیض بین اصناف ضعیف و قوی

از این جهت که عمده این دسته از افراد به ویژه صاحبان مشاغلی که در شهرهایی بجز تهران فعالیت دارند آشنایی با ارائه اظهارنامه و نگهداری اسناد و مدارک ندارند(تاکنون تنها از تبصره 100 استفاده کردند) عملا امکان اعتراض به فرم‌های مالیاتی که سازمان امور مالیاتی به آنها اعلام کرده است را نخواهند داشت.

لازم به ذکر است که برخی از اصناف به صورت سنتی قدرت بالایی دارند و عموما برای تعیین نسبت سود فعالیت خود با سازمان امور مالیاتی رایزنی‌هایی را انجام می‌دهند اما اصناف کوچک‌تر و ضعیف‌تر نسبت تعیین شده از سوی سازمان امور مالیاتی را می‌پذیرند و به این ترتیب معمولا اعضای آنها با مالیات‌های بالاتر و بعضا غیرواقعی مواجه می‌شوند.

برهمین اساس لازم است تا سازمان امور مالیاتی در خصوص نسبت سود فعالیت این صنف که اخیرا گزارش متعدد از بروز مشکل برای آنها به خبرگزاری تسنیم رسیده است بازنگری و بررسی مجددی را صورت دهد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی