صرف نظر دولت از هزار میلیارد تومان مالیات با پذیرش هزینه‌های خیرین

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ از حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان درآمد قابل شناسایی و ۱۰۰۰ میلیارد تومان مالیات قابل وصول صرف نظر شده است، گفت: مسیر استفاده از حمایت های ماده ۱۷۲ پس از انقلاب گشوده تر شده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در نشست بررسی نقش مالیات در مسئولیت های اجتماعی گفت: یک دسته از کمک های مستقیم دولت ها مانند یارانه، پرداخت مستقیم، بودجه در اختیار نهاد های دولتی برای حمایت از بیماران خاص و بودجه مربوط به دانشگاه ها است. دسته دوم حمایت های غیرمستقیم است به این معنا که عاملان فعالیت های اجتماعی از جانب دولت مورد حمایت قرار بگیرند. ماده 172 قانون مالیات های مستقیم نیز از همین جنس است.

وی ادامه داد: مسیر استفاده از حمایت های ماده 172 پس از انقلاب گشوده تر شده است. در اصلاحات سال 80 کمک های ساخت مدارس و دانشگاه، سپس در دهه 90 نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد به آن اضافه شدند. در یک سال اخیر 25 مجوز در این خصوص صادر شده که معادل مجوزهای تمام سال های گذشته است. در سال 1400 بیش از 6 هزار شرکت و 1000 شخص حقیقی به جای پرداخت مالیات از ظرفیت کمک به خیریه ها استفاده کردند و مشمول معافیت مالیاتی شدند

این بدین معنا است که در سال 1400 از حدود 5000 هزار میلیارد تومان درآمد قابل شناسایی و 1000 میلیارد تومان مالیات قابل وصول صرف نظر شده است. درست است که این رقم به حساب دولت واریز نشده است اما در همان مسیری خرج شده که مورد هدف دولت بوده است. این مسیر مستقیم منجر به حمایت های مورد نظر دولت شده است.

وزیر اقتصاد گفت: دولت شاید خود امکان کمک مستقیم به انجمن بیماران خاص مانند اوتیسم را نداشته باشد و مشوق های مالیاتی می‌تواند خیران را تشویق کند تا در این مسیر قرار بگیرند. مجموعه این حرکت در راستای انگیزه بخشی به امور خیر و در بلند مدت حرکت به سمت نظام مشارکت مردمی انجام می‌شود. باید برای انگیزه بخشی باید از این ابزار بیشتر استفاده کنیم. دولت با کاهش هفت درصدی نرخ مالیات تولید نگران درآمدهای خود نبود و به دنبال حمایت از تولید بود. رشد تولید در نهایت سبب افزایش درآمدهای مالیاتی در سال های بعد خواهد شد.

هزینه های خیرین را می‌پذیریم

داوود منظور رییس سازمان امور مالیاتی در این نشست گفت: نظام مالیاتی به مجموع ظرفیت های خیرین و مودیانی که در توسعه دانشگاه ها، مراکز علمی، فرهنگی و فعالیتهای اجتماعی مشارکت کنند با پذیرفتن هزینه های انجام شده به عنوان هزینه‌های قابل قبول پشتیبانی های لازم را انجام می‌دهد.

وی افزود: در دوره جدید تاکید ویژه ای بر روی ماده قانونی مربوط به هزینه های قابل قبول صورت گرفته است تا از مشارکت های اجتماعی بیش از گذشته بهره‌مند شویم. در این دوره بیش از 25 مجوز را در این خصوص صادر کردیم.

انتهای پیام/

مقاله اصلی