سهم بخش خصوصی در بورس و فرابورس کمتر از 15 درصد است

سهم بخش خصوصی در بورس و فرابورس کمتر از 15 درصد است

رئیس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر لزوم خصوصی سازی گفت: سهم بخش خصوصی در بورس و فرابورس کمتر از 15 درصد است.

سهم بخش خصوصی در بورس و فرابورس کمتر از 15 درصد است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمود نجفی عرب امروز در نشست مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان تهران و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در مجتمع قضایی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه دستگاه‌های اجرایی توجه جدی به مواد قانون مستمر بهبود کسب و کار ندارند و بسیاری از بخشنامه‌ها بدون نظر و مشورت فعالان اقتصادی صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس اصل 44 قانون اساسی به دولت تاکید شد که تا سال 1393 کلیه واگذاری‌ها به بخش خصوصی انجام شود، گفت: اما این موضوع اتفاق نیفتاده است.

نجفی عرب اظهار داشت: شرکت‌های دولتی و شبه دولتی تقریبا 85 درصد از سهم بورس و فرابورس را دارند و این در حالی است که سهم بخش خصوصی خالص کمتر از 15 درصد در بورس و فرابورس است.

نجفی عرب، گفت: در لایحه بودجه 1403 به سازمان امور مالیاتی این اختیار داده شده است که با کمک بانک مرکزی برای دریافت بدهی مؤدی مالیاتی، حساب ذینفع را ببندد و نهایتا ظرف مدت 5 روز پول را به حساب بانک مرکزی واریز کند و بانک مرکزی و بانک‌های عامل نیز در مورد اجرای این حکم مسئول هستند.

وی با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی هم با این موضوع مخالف است، افزود: این موضوع بلایی برای تولید کنندگان است که روی مجموع بلایای آنها قرار می‌گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مصوبه مجلس در مورد تغییر تعطیلی دو روز پایان هفته، گفت: انتظار داریم قوه قضاییه پشت این قضیه باشد تا روز تعطیلی جمعه و شنبه باشد. در حال حاضر ارتباط اقتصادی ما با دنیا چهار روز قطع است که اگر تعطیلات پایان هفته جمعه و شنبه باشد، قطع ارتباطمان در هفته با دنیا به 3 روز کاهش می‌یابد.

پایان پیام/

مقاله اصلی