سقف 5 برابری افزایش مالیات‌ها مورد نظر سازمان مالیاتی نبود/ عدم تعدیل اینتاکدها مگر در موارد استثناء

سخنگوی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه استثنائا ممکن است برخی افراد با مستندات به مدیران کل استانی مراجعه کنند که در این شرایط امکان تغییر اینتاکدها وجود دارد، گفت: اینکه برای مودیان خاصی سقف تعیین کنیم نوعی تبعیض است.

– اخبار اقتصادی –

مهدی موحدی سخنگوی سازمان امور مالیاتی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال تغییر اینتاکدها گفت: امروز آخرین مهلت ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی مربوط به عملکرد سال 1401 است و تغییر نیز در اینتاکدها ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: استثنائا ممکن است برخی افراد مسئله‌ای داشته باشند و با مدارک و مستندات به مدیران کل استانی مراجعه کنند. در این مرحله امکان تغییر اینتاکدها همواره وجود داشته و در حال حاضر نیز وجود دارد اما ضریب تغییر نخواهد داشت.

عدم ارائه فرم مالیات تبصره 100 و الزام به تسلیم اظهارنامه برای مودیان با مالیات‌های چند برابری

رئیس مرکز آموزش و پژوهش سازمان امور مالیاتی در خصوص علت عدم ارائه فرم مالیات مقطوع به برخی مشمولان تبصره 100 قانون مالیات‌های مستقیم گفت: در تبصره ماده 100 ما باید براساس اطالاعاتی که در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دارد، مالیات مقطوع افراد را محاسبه و در اختیار مودیان قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در صورتی که مودیان این محاسبات را قبوله داشته باشند می‌توانند آن را تایید و مالیات خود را پرداخت کنند، گفت: در این بین تسهیلات و ترجیحاتی را در نظر گرفتیم تا براساس تبصره ماده 100 بسیاری از مشاغل خرد و کوچک بتوانند مالیات خود را پرداخت کنند.

موحدی ادامه داد: به جهت اینکه سال گذشته سال ابتدایی این شیوه از مالیات‌ستانی براساس اطلاعات بود و در سال اول بسیاری از افراد آگاه از این مسئله نبودند، شرایطی را به وجود آوردیم که مالیات این افراد در سطح کمتری نهایی شود، هر چند که باید مالیاتی بیشتری پرداخت می‌کردند.

وی با تاکید براینکه این نهایی شدن مالیات در سطح کمتر در سال گذشته سبب شده بود طی امسال که سال دوم اجرای این مدل بود، مالیات برخی افراد به اعداد بسیار بالاتری برسد، گفت: به جهت اینکه این رقم، یک رقم چند برابری بود، صلاح دیدیم برای برخی افراد که استثنائا مالیات آنها از یک عددی تجاوز کرده فرم مالیات مقطوع برای آنها در نظر گرفته نشود و این دسته از افراد اظهارنامه ارائه کنند. این اقدام از این چهت انجام شد که ممکن بود ایجاد ابهام کند.

فردا، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی 1401

سقف 5 برابری برای افزایش مالیات‌ها مورد نظر سازمان امور مالیاتی نبود

سخنگوی سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوالی در مورد سقف 5 برابری تعیین شده برای افزایش مالیات مقطوع صاحبان مشاغل گفت: این سقف مورد نظر سازمان امور مالیاتی نبود. در حقیقت این سقف در جلسه اصناف با وزیر اقتصاد و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس طرح شد.

وی افزود: ما این مسئله که مالیات مودیان در مواردی افزایش چندانی پیدا نکند را رعایت کرده بودیم اما اینکه سقف بگذاریم و این موضوع سبب شود تا عده‌ای بیش از یک رقمی مالیات پرداخت نکنند عملا ممکن بود سبب ظلم به افرادی شود که مالیات کمتری باید پرداخت می‌کردند.

موحدی اظهار کرد: به جهت اینکه ظلمی به وجود نیاید سازمان امور مالیاتی یا مالیات حقه افراد را محاسبه و آن را در اختیار مودی قرار داد و یا اینکه اگر چنین اتفاقی رخ نداد، مالیات آنها را بارگزاری نشد.

تعیین سقف افزایش مالیات برای افراد خاص تبعیض است

رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه یک سقف برای همه مودیان قرار دادیم تا مالیات‌ها بیش از یک نسبتی رشد نکند، گفت: اما اینکه برای مودیان خاصی که به طور مثال باید مبلغ 100 یا 200 میلیونی را پرداخت کنند یک سقف تعیین کنیم تا مالیات آنها از عدد مورد نظر ما تجاوز نکند به نوعی تبعیض بین این دسته از مودیان و مودیان خرد و کوچک خواهد بود.

انتهای پیام/

مقاله اصلی