سرانه مالیاتی برخی مشاغل پردرآمد از کم هم کمتر است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحاتی درباره لزوم اصلاح سرانه مالیاتی برخی مشاغل خاص مثل آرایشگران زنانه، بنگاه های معاملات ملکی، رستوران داران، طلا فروشان و …. پرداخت و گفت: سرانه مالیاتی این مشاغل از کم هم کمتر است.

– اخبار سیاسی –

غنی نظری خانقاه، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، درباره فرار مالیاتی برخی مشاغل خاص مثل آرایشگران زنانه، بنگاه های معاملات ملکی، رستوران داران، طلا فروشان و …. علیرغم فعالیت سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی، اظهار داشت: باید دولت در قانونی که درباره‌ی پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مالیاتی است؛ اصناف را مکلف کند که از کارتخوان ها برای فعالیت‌های خود استفاده کنند.

مالیات ستانی دولت ایران کمتر از 94 دولت جهان

وی افزود: از سوی دیگر باید نظارت جدی بر مشاغل انجام شود تا بر اساس درآمد مشاغل مختلف از آنها مالیات عادلانه اخذ شود. در حال حاضر معاملاتی در بنگاه‌های املاک انجام می‌شود که بنگاه‌ها حدود30 میلیون و بیشتر بابت آن از خریدار و فروشنده می گیرند؛ ولی مالیاتی بابت این درآمد پرداخت نمی کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به عنوان مثال آرایشگاه های زنانه برای یک کار چند ساعته 20 میلیون به بالا از مردم پول می گیرند، اما حساب و کتابی روی درآمد آنها نیست و راه های فرار مالیاتی را خوب بلدند و مالیات نمی پردازند.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه توضیح داد: برخی از مشاغل ضمن اینکه درآمد خوبی دارند مالیات کمی می پردازند و از دستگاه های کارتخوان هم استفاده نمی کنند تا درآمد آنها مشخص باشد. البته مشخص شدن درآمد آنها هم بستگی به مردم دارد. مردم ما باید بدانند که وقتی خریدی انجام می دهند و یا برای دریافت خدمتی باید وجهی بپردازند از کارت به کارت کردن و پرداخت نقدی بپرهیزند و از دستگاه های کارتخوان استفاده کنند.

این نماینده مجلس یازدهم بیان کرد: مالیات برای عموم است و به جیب سازمان امور مالیاتی نمی رود بلکه صرف زیر ساخت ها و اداره امور کشور می شود، مردم باید به این مسئله واقف شوند و جلوی این امور را بگیرند.

نظری ادامه داد: مردم فرهنگ مالیات را باید فرابگیرند تا به این وسیله پزشکان، وکلا، آرایشگران زنانه، املاکی ها و … را مجبور کنند از سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی استفاده کنند. داشتن فرهنگ مالیاتی به نفع مردم است و باعث شناسایی این فرارهای مالیاتی مشاغل خاص و با درآمد بالا می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس توضیح داد: سرانه مالیاتی این مشاغل هم باید اصلاح شود و مجلس به این موضوع ورود خواهد کرد. سرانه مالیاتی مشاغل خاص مثل آرایشگران زنانه، بنگاه های املاک، رستوران داران و طلافروشان از کم هم کمتر است و باید اصلاح شود.

انتهای پیام/

مقاله اصلی