سبحانیان: افراد بی‌اعتقاد به سامانه مؤدیان مالیاتی نباید پست مدیریتی بگیرند

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: به همه مدیران شفاف گفتیم مدیری که در سازمان و بر صندلی مدیریتی سازمان نشسته، اگر اعتقادی به سامانه مؤدیان نداشته باشد، حداقل این است که نباید روی صندلی بنشیند و نمی‌تواند پست مدیریتی بگیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، سیدمحمدهادی سبحانیان بعدازظهر امروز در نشست با فعالان اقتصادی استان قزوین که در سالن جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین برگزار شد، اظهار داشت: درباره اصلاح سهم مالیات صنایع این آمادگی وجود دارد که اگر ادله و مسنداتی ارائه شود که مورد قبول همکاران ما قرار بگیرد، مالیات آنها اصلاح می‌شود و حتی صورت‌های مالی شرکت‌های به دقت مورد بررسی و تطبیق قرار می‌گیرد.

وی از عزم جدی نهاد متبوعش برای اجرای سامانه مؤدیان خبر داد و اضافه کرد: از همان روزهایی که وارد سازمان شدیم، به همه مدیران شفاف گفتیم مدیری که در سازمان و بر صندلی مدیریتی سازمان نشسته، اگر اعتقادی به سامانه مؤدیان نداشته باشد، حداقل این است که نباید روی صندلی بنشیند و نمی‌تواند پست مدیریتی بگیرد.

سبحانیان تصریح کرد: البته معتقدیم دوره بلوغ اجرای قانون سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی زمانبر است و همه جای دنیا همین است. کشورهای پیشرفته 15 سال پیش از ما اجرای این قانون و راه‌اندازی این سامانه را شروع کردند و سطح اجرای قانون آنها به پیچیدگی ما نیست. ضمن اینکه ما می‌خواهیم ظرف یکی 2 سال از صفر به 100 برسیم که کار سختی است.

وی یادآور شد: با این حال ما مکلف به پیاده‌سازی و اجرای قانون هستیم و عزممان هم در اجرای قانون سامانه مؤدیان خیلی‌ جدی است. روزی نیست که چند ساعت برای اجرای این قانون وقت بگذاریم. البته بخش فنی اجرای این قانون سهم سازمان مالیات است و بخش بزرگ‌تری از این قانون مربوط به فرهنگ مالیاتی و آموزش‌های مرتبط است.

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به حساسیت شغل کارمندان این سازمان گفت: اگر یک کارمند یا کارشناس ما امضایی کند و جواب قانونی برای کار خود نداشته باشد، ممکن است با ورود دستگاه‌ نظارتی ده‌ها میلیارد تومان جریمه شود. چنین پیچیدگی متاسفانه وجود دارد.

سبحانیان با بیان اینکه سر قوانین و مواد قانونی متعدد در حوزه کارشناسی سازمان ما اختلاف نظرهایی بین بزرگان سازمان وجود دارد، اضافه کرد: حالا فکر کنید ممیز مالیاتی یک تشخیص می‌دهد و همیشه این نگرانی وجود دارد که چنددستگاه نظارتی یک تشخیص دیگری بدهند. بنابراین این دلیل بر این نیست که ممیزی وظیفه‌اش را درست انجام نداده است.

وی با اشاره به کسب رتبه برتر سازمان متبوعش در جشنواره دولتی شهیدرجایی برای دومین سال پیاپی گفت: خیلی‌ها معتقد بودند چون سازمان امور مالیاتی سال قبل دستگاه برتر انتخاب شده، امسال دیگر برتر معرفی نمی‌شود، ولی آنقدر عملکرد ما نسبت به سایر دستگاه‌های اجرایی پررنگ‌تر بوده، به عنوان برتر شناسایی شده و این نشان می‌دهد که سازمان مسیر تحولی را دنبال می‌کند.

48 درصد هزینه‌های دولت از مالیات تأمین می‌شود

علی‌محمد زمانی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان قزوین هم در این نشست با بیان اینکه هزینه‌های دولت هر ساله افزایش پیدا می‌کند، گفت: بنابراین به تبع این افزایش هزینه‌ها میزان وصول مالیات از بخش‌های مختلف تولیدی و غیرتولیدی هم افزایش می‌یابد و در همین سال جاری حدود 48 درصد هزینه‌های دولت از محل درآمد مالیاتی تامین شده است.

وی افزود: این در حالی است که ممکن در یک‌سال میزان درآمد تولیدکنندگان و صنعتگران بنا به دلایلی از جمله تحریم و فشارهای اقتصادی کاهش پیدا کند، اما تولیدکننده همیشه مجبور است که مالیات خود را هر سال بیشتر از سال قبل پرداخت کند و این به معنای تحلیل رفتن تدریجی توان نقدینگی و سرمایه در گردش تولیدکننده است.

زمانی ادامه داد: انتظار بخش خصوصی از دولت این است که افزایش هزینه‌های تولید را در زمینه وصول مالیات در نظر بگیرد و به جای در نظر گرفتن خالص فروش، به سمت در نظر گرفتن خالص درآمدی باشد که میزان افزایش هزینه‌های تولید از آن کم شده است. در ضمن مالیات تولید باید صرف توسعه تولید شود، نه امور جاری دولت.

انتقاد از نبود امکان تقسیط مالیات برای صاحبان صنایع

عضو هیئت‌رئیسه خانه صنعت و تجارت کشور در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به جابه‌جایی و تغییر هر ساله ممیزان مالیاتی گفت: این جابه‌جایی‌ها برای مؤدیان مضر است، چرا که فرد ممیز جدید اشراف مالیاتی کارشناس قبلی را ندارد و به همین خاطر به سرعت تصمیم می‌گیرد و با تعیین مالیات اشتباه هیئت‌های تجدیدنظر خود سازمان مالیات را درگیر می‌کند.

زمانی با اشاره به سابقه 20 ساله‌ عضویتش در هیئت‌های مالیاتی اضافه کرد: تغییر شکل هیئت‌های مالیاتی نسبت به گذشته موجب شده که این هیئت‌ها بازدارندگی و کارآیی خود را به میزان زیادی از دست بدهند و به نظر می‌رسد باید درباره ترکیب این هیئت‌ها، اعضای آنها و میزان اختیارات قانونی آنها یک بازنگری کارشناسی و دقیق صورت گیرد.

وی ادامه داد: در ضمن باید برای بازدید از این هیئت‌ها مقام‌های حقوقی و قضائی دستگاه‌های ناظر ورود کنند، در حالی که عمدتاً شاهد این هستیم که کادر اداری دستگاه قضائی برای نظارت بر این هیئت‌ها ورود می‌کنند.

زمانی همچنین از نبود امکان تقسیط بدهی‌های مالیاتی برای صنایع و تولیدکنندگان هم انتقاد کرد و گفت: این امکان برای اصناف و مشاغل امسال به وجود آمد، ولی همین امکان برای صاحبان صنایع و اصحاب تولید مطرح نبود.

مقاله اصلی