زیرساخت فرودگاه کرمانشاه برای هواپیماهای پهن‌پیکر آماده نیست

حجاج کرمانشاهی امسال نیز به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های باند اصلی فرودگاه این شهر برای فرود هواپیماهای پهن پیکر، برای اعزام به حج باید به فرودگاه امام خمینی(ره) تهران منتقل شوند.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، امسال برای دومین سال پیاپی قرار است حجاج کرمانشاهی از طریق فرودگاه امام خمینی(ره) تهران اعزام سفر حج شوند و فرودگاه کرمانشاه به دلیل تعمیرات در باند اصلی و آماده نبودن زیرساخت‌ها امکان میزبانی از زائران حج تمتع را ندارد.

سعید کریمی‌خو مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: امسال 990 زائر در قالب هفت کاروان شامل چهار کاروان اهل سنت و سه کاروان اهل تشیع به حج تمتع اعزام می‌شوند.

وی عنوان کرد: اعزام حجاج در سراسر کشور از دوم تا 12 خرداد ماه انجام می‌شود اما هنوز زمان دقیقی برای کاروان‌ها مشخص نشده است.

کریمی‌خو با بیان اینکه امسال نیز همانند سال گذشته زیرساخت‌های فرودگاه کرمانشاه برای اعزام حجاج فراهم نشده است گفت: حجاج کرمانشاه با اتوبوس به فرودگاه امام خمینی(ره) کرمانشاه منتقل می‌شوند و روز قبل نیز چمدان‌های آن‌ها تحویل می‌شود.

وی افزود: به دلیل فرسوده بودن باند فرودگاه کرمانشاه امکان نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر در این فرودگاه وجود ندارد و تنها هواپیماهایی که ظرفیت حداکثر 100 نفر دارند می‌توانند تردد داشته باشند و این در حالی است که کاروان‌های ما بیش از 100 نفر هستند و از طرف دیگر کشور عربستان به دلیل جلوگیری از ترافیک پروازی تنها هواپیماهای پهن پیکر را قبول می‌کند.

حجاج کاشانی چه مبلغی را باید برای هزینه سفر بپردازند؟

عبدالله ابراهیمی مدیر اجرایی فرودگاه کرمانشاه نیز با بیان اینکه باند اصلی فرودگاه کرمانشاه بیش از 50 سال قدمت دارد که یک بار در دهه هفتاد بازسازی و در عمل فاسد شده است عنوان کرد: از محل سفر رئیس جمهور به استان 190 میلیارد تومان برای فرودگاه کرمانشاه در نظر گرفته شده اما هنوز اعتباری ابلاغ نشده است.

وی با بیان اینکه 9 میلیارد تومان اعتبار استانی برای خرید تجهیزات باند تخصیص یافته است گفت: از محل اعتبارات داخلی فرودگاه‌های کشور نیز 420 میلیارد تومان برای بهسازی باند اصلی تخصیص یافته و بعد از سه بار مناقصه در اسفند ماه پیمانکار انتخاب شد و امید داریم تا پایان سال باند اصلی بهسازی و به بهره‌برداری برسد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه باند اضطراری فرودگاه به بهره‌برداری رسیده است افزود: زمانی که باند اضطراری به بهره‌برداری رسید هفت میلیارد تومان موافقت نامه بین استانداری و هوانیروز منعقد شد که هوانیروز عقب نشینی را انجام دهد و این اقدام صورت گرفته اما تنها چهار میلیارد تومان پرداخت شده است.

انتهای پیام/ن

مقاله اصلی