رژیم صهیونیستی اقتصاد کرانه باختری را در تنگنا قرار داده است

رژیم صهیونیستی اقتصاد کرانه باختری را در تنگنا قرار داده است

رژیم صهیونیستی با محاصره شهرهای کرانه باختری و به تعطیلی کشاندن بسیاری از بازارها، افزون بر بیکار کردن کارگران فلسطینی و سرقت درآمدهای مالیاتی فلسطینیان، اقتصاد این منطقه را خفه کرده است.

رژیم صهیونیستی اقتصاد کرانه باختری را در تنگنا قرار داده است

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، رژیم صهیونیستی به دنبال شکستی که در عملیات غافلگیر کننده طوفان الاقصی از گروه‌های مقاومت متحمل شد، افزون بر نابود کردن نوار غزه با بمباران‌های وحشیانه و محاصره این منطقه، اقتصاد و معیشت کرانه باختری را نیز با تشدید تجاوزگری خود هدف گرفته است.

حاج ولید عبدالخالق، شهروند فلسطینی اهل شهرک حواره در جنوب شهر نابلس در کرانه باختری حدود هفت هفته است که امکان سرزدن به انبارهای اجناس مغازه خود در این شهرک را نداشته است؛ زیرا رژیم اشغالگر از زمان تجاوز نظامی خود به نوار غزه، مناطق مختلف کرانه باختری را نیز از بیم انتفاضه فلسطینیان، محاصره کرده است.

نظامیان اشغالگر از همان هفته اول جنگ غزه شهرک حواره را کاملا محاصره کرده است، به نحوی که صاحبان بیش از۵۰۰ مغازه و مکان تجاری در این شهرک نتوانستند درهای خود را باز کنند که این امر باعث خسارات مادی بیش از پنج میلیون شکل (حدود ۱.۳۴ میلیون دلاری) تنها به مغازه داران این شهرک شده است.

عبدالخالق در گفت‌وگو با العربی الجدید می‌گوید: به محض اینکه به ما اجازه دادند، به مغازه‌های خود برسیم، دقیقاً با همان چیزی که انتظار داشتیم، روبه رو شدیم و آن این بود که تمام مواد غذایی داخل فروشگاه‌ها و حیاط بیرونی از بین رفته بود. برق از پیش شارژ شده تمام شده و یخچال‌های حاوی گوشت و انواع نوشیدنی‌ها که باید شبانه‌روزی کار می‌کردند، از کار افتاده و مواد داخل آن فاسد شده بود و کولرها نیز کار نمی‌کردند.

عبدالخالق و صاحبان دیگر مغازه‌های حواره هر چقدر طی این مدت تلاش کردند تا بتوانند به مغازه‌هایشان سر بزنند با ممانعت نظامیان صهیونیست روبه رو شدند که خیابان اصلی شهر حواره را مسدود کرده و اجازه عبور و مرور خودروها را نمی‌دادند و خطرناک‌تر تهدیدهای شهرک نشینان دربار حمله به مغازه‌هایی بود که بخواهند باز شوند.

نظامیان صهیونیست از زمان تجاوز نظامی به غزه ورودی های شهر نابلس را تحت کنترل شدید خود گرفته و امکان ورود مسافران از شهرهای همجوار و فلسطینی‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ به شهر و روستاهای اطراف وجود ندارد که این نیز کار ده‌ها رستوران بزرگ و مغازه‌های ورودی شهر نابلس را هم کساد کرد.

احمد شحاده، صاحب یک رستوران در ورودی نابلس در حالی که به صندلی‌های خاک گرفته رستوران خود نگاهی می‌اندازد، می‌گوید: از خودم خجالت می‌کشم که بخواهم به خاطر خسارت مادی ناشی از تجاوزگری‌های رژیم اشغالگر شکایت کنم؛ در حالی که مردم غزه خون‌هایشان را فدای سرزمینشان کردند؛ اما حال و روز کسب و کار در کرانه باختری کاملا به هم ریخته و مغازه‌های ما عملا تعطیل است، زیرا یک مشتری هم نداریم. بدهی‌های ما روی هم انباشه شده و مجبور شدیم نیمی از کارگران خود را اخراج کنیم.

وی با اشاره به اینکه دیگر کسب و کارها در کرانه باختری نیز متحمل زیان‌های بسیار زیادی شده‌اند، گفت این در حالی است که دولت تشکیلات خودگردان یک دلار هم از مالیات ما کم نکرده است.

وضعیت نابلس با دیگر بازارهای کرانه باختری توفیری نمی‌کند، اقدامات رژیم اشغالگر در ایجاد پست‌های ایست و بازرسی و یورش‌های مستمر به مناطق مختلف که حتی در ساعات روز هم ادامه دارد، به اقتصاد کرانه باختری ضربه زده است.

* اثر فاجعه بار بر درآمد کرانه باختری

سامح العطعوط، استاد اقتصاد دانشگاه ملی النجاح می‌گوید: دست‌ِکم ۲۵۰ هزار کارگر فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ کار می‌کردند که نیمی از آنها مجوز رسمی از رژیم اشغالگر داشتند؛ اما حالا ممنوعیت کارشان، ضربه سنگینی به درآمد خانوارها در کرانه باختری زده است.

به گفته العطعوط، درآمد این کارگران بخش بزرگی از درآمد اقتصاد فلسطین را تشکیل می‌دهد که بر اساس برآوردها بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون شکل در ماه، معادل تقریباً ۱۶ میلیارد شکل در سال (۴.۵ میلیارد دلار) است که بخش اعظم آن در بازارهای کرانه باختری هزینه می‌شود و حالا کاملا متوقف شده است.

این استاد فلسطینی افزود: توقف ورود فلسطینی‌های داخل سرزمین‌های اشغالی ۴۸ به کرانه باختری از زمان تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به غزه موجب شده که بازارهای کرانه باختری از رونق بیفتند.

* سرقت اموال فلسطینیان و مشکل پرداخت حقوق

رژیم صهیونیستی همچنین از تحویل وجوه مربوط به درآمدهای مالیاتی فلسطینیان به تشکیلات خودگردان فلسطین خودداری کرده در حالی که دولت تشکیلات خودگردان به ریاست محمد اشتیه از محل آن حقوق حدود ۲۴۵ هزار کارمند و بازنشسته یا کسانی که یارانه ماهانه دریافت می‌کنند، تامین می‌کند؛ از همین رو آنها از سپتامبر گذشته حقوقی دریافت نکردند.

این در حالی است که از نوامبر ۲۰۲۱ کارمندان نهادهای دولتی در سرزمین‌های فلسطینی به دلیل اینکه رژیم صهیونیستی بخشی از وجوه مربوط به درآمدهای مالیاتی فلسطینیان را به سرقت می‌برد و همچنین به دلیل کاهش اعانه‌های خارجی، حقوق خود را ناقص دریافت می‌کنند.

* افزایش هزینه انتقال کالاها

اقدام رژیم اشغالگر در استقرار بیش از ۳۰۰ پست نظامی ثابت و متحرک بین شهرها و شهرک‌های کرانه باختری نیز پیامدهای اقتصادی قابل توجهی برای این منطقه داشته است.

نصر عطیانی، کارشناس اقتصادی می‌گوید: ایجاد پست‌های بازرسی موجب کاهش جابجایی افراد و افزایش هزینه انتقال کالاها شده است؛ برای مثال طی مسافت بین نابلس و رام الله که یک ساعت زمان می برد، امروز به چهار تا پنج ساعت زمان نیاز دارد؛ علاوه بر اینکه رژیم اشغالگر خودروها و کامیون‌های حامل کالاها را برای ساعات طولانی توقیف می‌کند و در بسیاری از اوقات رانندگان را وادار می‌کنند به جایی که از آنجا آمدند، برگردند.

وی افزود: بخش بزرگی از شرکت‌های کوچک، متوسط ​​و بزرگ وابسته به بازاریابی محصولات خود در بازارهای نوار غزه هستند و کالاهای کرانه باختری مورد استقبال مردم غزه قرار دارد و بالعکس آن هم درست است اما این مبادلات تجاری از زمان تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به غزه در هفتم اکتبر متوقف شده است.

عطیانی تاکید می‌کند که در غیاب هیچ راه حلی از سوی دولت تشکیلات خودگردان فلسطین و مرجع پولی برای مقابله با وضعیت کنونی، انتظار می رود که اقتصاد شکننده فلسطین در معرض یک انقباض اقتصادی بزرگ حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد قرار گیرد.

پایان پیام/

مقاله اصلی