رشد شاخص کل بورس با وجود کاهش قیمت 70 درصد نمادها

رشد شاخص کل بورس با وجود کاهش قیمت 70 درصد نمادها

در روزی که 70 درصد نمادهای بازار سرمایه با کاهش قیمت روبرو شدند، اما شاخص کل بورس رشد کرد.

رشد شاخص کل بورس با وجود کاهش قیمت 70 درصد نمادها

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران، امروز هم روندی صعودی داشت؛ البته در نیمه دوم زمان معاملات، عرضه‌ها بر میزان تقاضا پیشی گرفت و بخشی از افزایش شاخص کل بورس را از بین برد.

تحلیلگران بر این باورند موج اخبار مربوط به افزایش سرمایه شرکتهای بورسی همان عاملی است که باعث بهبود بورس شده‌ است. خبری که روز قبل در این راستا از سوی اداره مالیاتی منتشر شد آن بود که استاندارد شماره ۱۵ مورد اصلاح و ارزیابی قرار گرفت. طبق اصلاحیه جدید افزایش سرمایه شرکت‌ها مشمول مالیات نخواهد شد، چرا که آورده و جریان نقدی برای شرکت‌ها فراهم نمی‌کند و تنها ارزش دارایی شرکت‌ها به صورت به‌روز شده در دفاتر قرار خواهد گرفت.

از آنجایی که مالیات یکی از مواردی است که شرکت‌ها را از انجام افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها فراری می‌دهد این خبر در بزنگاه موج سواری اخبار افزایش سرمایه از تجدید ارزش دارایی‌ها خبر خوبی برای بازار سرمایه است.

* چرا بورس رشد می‌کند؟

وحید جعفری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: شاخص کل بازار سرمایه همبستگی خاصی با نفت و گروه پالایشگاهی دارد و از رشد نفت تاثیر می‌پذیرد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بسیاری از شرکت‌ها نفت‌کش‌ها و کشتی‌های خود را از دریای سرخ خارج کرده‌اند و این زمان را بیشتر و هزینه حمل‌و‌نقل را افزایش می‌دهد. چنین اتفاقی اگر بتواند گروه پالایشگاهی را در کانون توجه قرار دهد زمینه را برای ادامه روند صعودی بازار سرمایه فراهم خواهد کرد.

وی افزود: معامله بلوک ۷ درصدی بانک ملت و دستور بازنگری تخلف اعطای تسهیلات نهضت ملی مسکن توسط بانک‌ها از سوی وزیر اقتصاد از دیگر موضوعاتی است که این روزها باعث رشد بورس شده است.

* رشد اندک شاخص کل بورس

در پایان معاملات روز سه‌ شنبه بیست و هشتم آذر ماه 1402، شاخص کل بورس تهران 4 هزار و 201 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 211 هزار و 855 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 19 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با کاهش هزار و 721 واحد در رقم 762 هزار و 901 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص منفی 23 صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت 0.9 واحدی به رقم 26 هزار و 639 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش 498 واحد به سطح 138 هزار و 12 واحد رسید.

* خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 406 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد وسالت (بانک رسالت)، رمپنا (مپنا) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای وبهمن (سرمایه‌گذاری‌بهمن‌)، ونفت (سرمایه‌گذاری‌ صنعت‌ نفت‌) و وثنو (سرمایه گذاری ساختمانی نوین) تعلق داشت.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 12 هزار و 599 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 318 میلیارد تومان بود که 3 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 17 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 6 هزار و 792 میلیارد تومان رسید.

* کاهش ارزش صف‌های خرید بورس

در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت 237 نماد و تعداد نمادهای منفی 556 بوده است. یعنی حدود 70 درصد نمادها قرمزپوش بودند.

در معاملات سه‌شنبه، 39 نماد صف خرید داشتند و 50 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 60 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 136 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 10 درصدی به 386 میلیارد تومان رسید.
پایان پیام/

مقاله اصلی