رشد درآمدهای خراسان جنوبی ۵۰ درصد کمتر از میانگین کشوری

رشد درآمدهای خراسان جنوبی ۵۰ درصد کمتر از میانگین کشوری

بیرجند- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی گفت: میانگین رشد درآمدهای استان در سال جاری ۵۰ درصد کمتر از میانگین کشوری در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی ذاکریان صبح شنبه در دیدار با مدیرکل امور مالیاتی استان با تبریک روز مالیات اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم در درون همه حکومت‌ها بحث مالیات می‌باشد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: در منابع اسلامی نیز به موضوع مالیات اشاره شده است به طوری که امیرالمومنین حضرت علی (ع) امر به وصول مالیات از مردم می‌کنند تا برای آبادانی و تأمین امنیت هزینه شود.

ذاکریان با اشاره به تحریم‌های ظالمانه، محدود شدن مبادلات با دنیا و کم شدن فروش نفت ادامه داد: شاید اگر بحث فروش نفت مانند گذشته وجود داشت هیچ موقع به این موضوع فکر نمی‌کردیم که با منابع خود کشور و مالیات ستانی که یکی از سالم‌ترین و پاکیزه‌ترین روش‌های اداره کشور می‌باشد کشور را مدیریت نمائیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی بیان داشت: خواسته و ناخواسته به این سمت و سو رفتیم و تحریم‌ها باعث شد تا قوی‌تر شده و روی پای خود بایستیم.

ذاکریان گفت: خوشبختانه سازمان امور مالیاتی حرکت رو به رشدی را در پیش گرفته هر چند در این مسیر رضایت صد درصدی وجود ندارد ولی آنچه حائز اهمیت بوده پاسخ دهی به این نارضایتی‌ها می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه در مقایسه‌ای که بین سال گذشته و امسال صورت گرفته قریب به ۴۶ درصد درآمدهای مالیاتی رشد داشته است، افزود: این نشان دهنده این بوده که همه نظام و حاکمیت به معنای عام و دولت به معنای خاص به این جمع‌بندی و نتیجه رسیده که باید به موضوعات مالیات توجه ویژه‌تری صورت گیرد و به سمت و سوی بانک‌های اطلاعاتی قوی پیش برویم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه متأسفانه آمارها نشان می‌دهد رشد درآمدها در سال ۱۴۰۱ به نسبت ۱۴۰۰ در کشور به طور میانگین ۷۱ درصد اما در خراسان‌جنوبی ۱۱۲ درصد رشد داشت، افزود: میزان رشد درآمدهای استان باید بر اساس شاخص توسعه تعیین گردد که خراسان‌جنوبی از بسیاری از شاخص‌های توسعه نسبت به سایر نقاط کشور عقب‌مانده تر می‌باشد که این سهمیه مورد اعتراض واقع شد.

ذاکریان ادامه داد: اصلاح این موضوع نیاز به اصلاح قانون در سطح کلان کشور داشته ولی با پیگیری‌های انجام شده، میانگین رشد درآمدهای کشور در سال ۱۴۰۲ به نسبت ۱۴۰۱ به میزان ۴۶ درصد بود و برای استان این رشد ۲۳ درصد اعلام شد.

وی با بیان اینکه مالیات‌ها به نوعی از بهره برداری از امکانات تعریف شده است، یادآور شد: هر هزینه و درآمدی را باید تابعی از موضوع کلان‌تر و بزرگ‌تر بدانیم و وقتی در خراسان جنوبی بهره برداری چندانی از امکانات به معنای خاص نداریم و قیمت تمام شده تولید کالا در خراسان جنوبی به نسبت سایر نقاط کشور بالاتر بوده مشخص ساختن این میزان سهمیه درآمدی استان از مالیات صحیح نمی‌باشد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی، مالیات را یک تکلیف قانونی و شرعی دانست و افزود: اما باید بضاعت استان در بخش‌های مختلف تولیدی، معدنی، صنعتی، گردشگری و غیره دیده شود.

ذاکریان با اشاره به اینکه خوشبختانه در دولت سیزدهم حمایت عملی از فعالان اقتصادی شکل گرفته است، بیان داشت: باید تلاش کنیم تا حداکثر رضایت‌مندی را برای مردم خراسان جنوبی که در شرایط سخت اقلیمی و جغرافیایی فعالیت می‌کنند فراهم شود.

وی گفت: نباید فعالان اقتصادی استان خراسان‌جنوبی و حتی فروشندگان خرد را با فعالان اقتصادی استان‌های پیشرفته از نظر اقتصادی منجمله تهران، اصفهان و مشهد مقایسه کنیم.

در پایان این دیدار مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان از واحدهای مختلف امور مالیاتی استان بازدید کرد و به کارکنان این اداره کل خدا قوت گفت.

مقاله اصلی