رسانه صهیونیستی: اسرائیل در گران‌ترین جنگ تاریخ موجودیت خود به سر می‌برد

رسانه صهیونیستی: اسرائیل در گران‌ترین جنگ تاریخ موجودیت خود به سر می‌برد

رسانه صهیونیستی هزینه اسکان شهرک‌نشینان فراری از نزدیک مرزها با غزه و لبنان را تاکنون 2 میلیارد و 700 میلیون دلار خواند و گفت این رژیم در گران‌ترین جنگ تاریخ موجودیت خود به سر می‌برد.

رسانه صهیونیستی: اسرائیل در گران‌ترین جنگ تاریخ موجودیت خود به سر می‌برد

گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، «اسرائیل در گران‌ترین جنگ تاریخ موجودیت خود حضور دارد»؛ وبگاه اسرائیلی «i۲۴NEWS» در تشریح خبر شب گذشته مربوط به هزینه ۶۰ میلیارد دلاری جنگ علیه غزه این توصیف را بیان داشته است.
این رسانه تاکید کرد، خسارت‌های اقتصادی ناشی از جنگ تا نودمین روز آن به ۲۱۷ میلیارد شکل رسیده که شامل بودجه رزمی ارتش و سایر هزینه‌ها در بخش اقتصادی است.
هزینه هر روز نبرد ارتش اسرائیل در ماه اکتبر با احتساب حضور قریب به ۳۶۰ هزار سرباز ذخیره یک میلیارد شکل بوده اما با ترخیص جمعی ده‌ها هزار نفر از این سربازان به دلیل هزینه‌های سنگین جنگ هزینه هر روز نبرد حالا به ۶۰۰ میلیون شکل کاهش یافته است و قرار است به هر سرباز ذخیره روزنه ۳۰۰ شکل تا پایان سال ۲۰۲۴ پرداخت شود. این پرداختی‌ها تاکنون به پنج میلیارد شکل رسیده است.

رژیم صهیونیستی به شرکت‌های آسیب دیده از جنگ هم برای سه ماهه اول جنگ حدود ۱۰ میلیارد شکل باید غرامت پرداخت کند. بر اساس این گزارش اسرائیل برای حمایت از ۱۲۰ هزار نفر از کسانی که از شهرک‌های صهیونیست‌نشین در مرز با لبنان و نوار غزه هم تخلیه شدند دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است.
این شهرک‌نشینان که در هتل‌هایی در شهرهای دورتر از مرزهای سرزمین‌های اشغالی از جمله ایلات اسکان داده شدند، اگر بالغ باشند ماهانه شش هزار شکل و برای افراد خردسال ماهانه سه هزار شکل برایشان هزینه می‌شود و با توجه به ادامه جنگ این هزینه‌ها روند صعودی خود را طی می‌کند، زیرا شهرک‌نشینان در سایه تداوم حملات موشکی مقاومت فلسطین و لبنان جرات بازگشت به خانه‌هایشان را ندارند.

بر اساس این گزارش، خسارت وارد آمده به ساختمان‌های مسکونی یا زیرساخت‌ها در شهرک‌های صهیونیست‌نشین همجوار غزه به پنج و نیم میلیار دلار رسیده است و حالا همین وضعیت درباره شمال سرزمین‌های اشغالی نزدیک مرز با لبنان در حال تکرار شده است و خسارت مالی به شهرک‌های آنجا هم تاکنون یک میلیارد و 600 میلیون دلار تخمین زده شده است.

آی 24 اسرائیل آسیب به اقتصاد اسرائیل را جدی خواند و گفت اقتصاد اسرائیل از زمان آغاز جنگ در هفتم اکتبر با چالش‌های پی درپی به دلیل افزایش مخارج کابینه و استقراض، کاهش درآمدهای مالیاتی، به علاوه کاهش سودآوری بخش‌های اقتصادی با نفوذ خود از جمله فناوری پیشرفته روبه رو شده است.

بودجه جنگ 5 شنبه تصویب می‌شود/۹ میلیارد شکل برای سربازان ذخیره

از سوی دیگر بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی گفت که کابینه این رژیم قرار است پنجشنبه این هفته بودجه جنگ برای سال ۲۰۲۴ را تصویب کند.

او همچنین خبر داد که وزرای کابینه نتانیاهو با طرح حمایت مالی به ارزش ۹ میلیارد شیکل (۲.۵ میلیارد دلار) از نیروهای ذخیره و خانواده هایشان موافقت کردند، طرحی که طی هفته گذشته که از سوی وزارتخانه‌های دارایی و جنگ این رژیم به کابینه ارائه شده بر سر منابع مالی آن بحث و جنجال ایجاد شده و به نتانیاهو درباره تبعات آن بر کسری بودجه اسرائیل هشدار داده شده بود.

سال گذشته، قبل از شروع تجاوز به نوار غزه، اسرائیل بودجه سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ را تصویب کرد، اما جنگ غزه به شدت به بودجه عمومی دولت لطمه زد و نیاز به تعدیل بودجه و هزینه های اضافی داشت.

کنست رژیم صهیونیستی ماه گذشته متمم بودجه ۳۰ میلیارد شکلی(۸ میلیارد دلاری) را برای تامین هزینه های جنگ در سال ۲۰۲۳ تصویب کرده بود و حالا وزارت دارایی این رژیم پیش بینی می کند که اگر جنگ تا فوریه آینده ادامه یابد ۵۰ میلیارد دلار دیگر هزینه خواهد داشت و کسری بودجه را به شش درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رساند.

پایان پیام/

مقاله اصلی