رحیمی: با سامانه مودیان مالیاتی جایی برای قاچاق کالا نمی ماند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با فعالیت سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی عملا جایی برای فرار مالیاتی از طریق کالای قاچاق باقی نمی ماند.

– اخبار سیاسی –

بهزاد رحیمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم. با اشاره به تاثیر راه‌اندازی سامانه مودیان مالیاتی بر جلوگیری از قاچاق کالا، اظهار داشت: این سامانه ها اساسا برای شفاف سازی طراحی شده اند و باید تولید کننده و مصرف کننده و وارد کننده مسیر مشخص شده در پایانه های فروشگاهی را طی کنند. این سامانه ها هر کدام مسیر مشخص خود را دارند.

دستور وزیر اقتصاد درباره فرار مالیاتی واردات از صادرات خود و تشکیل تیم حسابرسی ویژه /تایید کتمان درآمد واردکنندگان آیفون

وی در ادامه بیان کرد: این سامانه برای 8 گروه طبقه بندی شده که آنها مسیر واردات و تولید را در این سامانه پایانه های فروشگاهی دقیقا تعیین کنند تا مالیات واقعی از مودیان اخذ شود و هم اینکه با استفاده از این سامانه مالیات ها سلیقه ای و با دخالت عوامل انسانی اخذ نشود.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: با استفاده از این سامانه عدالت مالیاتی بر کشور برقرار می شود و هیچ کدام از مشاغل مجبور به پرداخت مالیات بیشتر و خلاف واقع نیستند.

رحیمی گفت: با این سامانه گستردگی به مودیان مالیاتی داده می شود و تمام صنوف و فعالان اقتصادی شناسایی و بر اساس فعالیتشان مالیات باید بپردازند و همچنین نارضایتی از پرداخت مالیات هم که در بین مردم وجود تردد کمتر می شود.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: متاسفانه در کشور ما اقتصاد زیر زمینی کلانی شکل گرفته که مبنای آن هم قاچاق است و هیچ گونه مالیاتی از این اقتصاد زیر زمینی اخذ نمی شود چون اصلا شناسایی نشده اند و در مقابل بخش های شفاف اقتصاد مثل کارمند و کارگر به صورت کاملا دقیق و شفاف مالیات می پردازند.

این نماینده مجلس یازدهم گفت: این کالای قاچاق سراسر بازار را در برگرفته است ولی با استفاده از تمهیدات اندیشیده شده در سامانه مودیان مالیاتی ارگان و نهادها که باید اقلامی را خریداری کنند، نمی توانند از کالای قاچاق استفاده کنند؛ زیرا فروشنده باید فاکتور ارائه کند.

این نماینده مجلس یازدهم تصریح کرد: این سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی از نظر فنی به نحوی طراحی شده که تمام ارگان و نهادها باید کالایی بخرند که در این سامانه ثبت شده باشد.

رحیمی با بیان اینکه کالای قاچاق در این سامانه به دلیل ورود غیر قانونی ثبت نشده است، افزود: کالای قانونی با مشخصات ورود به کشور و یا برچسب تولید داخل را باید داشته باشد تا بتوان بر مبنای این سامانه آن را خریداری کرد. به این ترتیب آنها ناجار هستند به سمت کالای شناسه دار بروند و خرید خود را انجام دهند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با فعالیت سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی عملا جایی برای فرار مالیاتی از طریق کالای قاچاق باقی نمی ماند.

انتهای پیام/

مقاله اصلی