دست‌اندازی‌کابینه نتانیاهو به اعتبارات فلسطینیان ساکن مناطق اشغالی 1948

دست‌اندازی‌کابینه نتانیاهو به اعتبارات فلسطینیان ساکن مناطق اشغالی 1948

مسئول جامعه عرب‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی 1948 اقدام کابینه نتانیاهو در کاهش شدید بودجه این منطقه را تلافی جویانه و ضربه سیستماتیک به بخش‌های حیاتی دانست.

دست‌اندازی‌کابینه نتانیاهو به اعتبارات فلسطینیان ساکن مناطق اشغالی 1948

گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، کمیته ملی رؤسای نهادهای محلی در سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ به کاهش گسترده اعتبارات تخصیص یافته برای توسعه جامعه عربی به بهانه افزایش هزینه‌های جنگ اعتراض کرد.

فلسطینیان یا به طور کلی عرب‌های ساکن در سرزمین‌های اشغالی از سال ۱۹۴۸ با جمعیتی نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر همچنان در اشکال مختلف تحت ظلم و بی عدالتی اشغالگران به سر می‌برند(این منطقه به طور کامل تحت اشغال و سلطه رژیم صهیونیستی قرار دارد و بخشی از سرزمین رژیم جعلی اسرائیل محسوب می‌شود)

در بیانیه این کمیته آمده است: کسری قابل توجه اعتبارات که انتظار می‌رود به ۴.۵ میلیارد شکل از بودجه برنامه پنج ساله توسعه جامعه عربی برسد، یک ضربه سیستماتیک به بسیاری از بخش‌های حیاتی عرب‌های این منطقه مانند اشتغال، رفاه اجتماعی، آموزش و غیره است.

تامین هزینه‌های سنگین جنگ غزه در سایه افزایش کسری بودجه رژیم صهیونیستی به موضوع بحث برانگیز در محافل سیاسی رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. نخست وزیر این رژیم که جرات کاستن از بودجه‌های هنگفت تخصیص یافته به ائتلاف افراطی‌های شریک در حکومت را ندارد، به اقداماتی نظیر دست درازی به اعتبارات فلسطینیان ساکن سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ و حتی سرقت درآمد مالیاتی تشکیلات خودگردان متوسل شده است.

به گزارش العربی الجدید، کمیته ملی روسای نهادهای محلی در سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ در نامه‌ای به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مراتب اعتراض خود را به تصمیم وی برای کاهش بودجه‌های اختصاص یافته به توسعه جامعه عرب از طریق طرح اقتصادی پیشنهادی بیان داشت.

این کمیته گفت: ما از انگیزه‌های طرح کاهش کلی بودجه جامعه عربی آگاه هستیم، اما اجازه کاهش سیستماتیک آن را نخواهیم داد و برای جلوگیری از این کاهش سیستماتیک به هر وسیله ممکن تلاش خواهیم کرد.

مضر یونس، رئیس کمیته مقامات محلی عربی گفت: «این کاهش بودجه تأثیر بسیار مهمی بر شوراها و مقامات محلی عرب در همه سطوح از آموزش گرفته تا رفاه اجتماعی و اشتغال خواهد داشت و موجب بالا گرفتن اعتراضات عمومی خواهد شد و من در این شرایط نمی‌توانم بودجه ۲۰۲۴ را ببندم».

وی افزود: سال گذشته با وجود اینکه سهم ما از اعتبارات تخصیص داده شد، به سختی توانستیم بودجه جامعه عربی را ببندیم، اما امسال هیچ شورا یا مرجع عربی نمی‌تواند بودجه سال جاری را ببندد.

یونس با انتقاد از اینکه دو بار بودجه شوراهای محلی جامعه عرب‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی کاهش یافته است، گفت، این نشانه وجود تبعیض علیه عرب‌هاست.

این مقام عرب در سرزمین‌های اشغالی کاهش بودجه را تلافی جویانه دانست و گفت: بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل، عمداً به دنبال خلق مشکل برای ماست و مبلغ ۲۰۰ میلیون شکل از بودجه را تاکنون کاهش داده و تمام مبالغی که باید به جامعه عرب داده می‌شد به بهانه جنگ قطع کرده است.

پایان پیام/

مقاله اصلی