درآمد 2300 میلیاردی 123 سلبریتی و بلاگر/ شناسایی مالیاتی پزشکانی که از روش کارت به کارت استفاده می‌کنند

سخنگوی سازمان امور مالیاتی: بخشی از جامعه پزشکی به‌دنبال استفاده از کارت به کارت یا پول نقد به‌جای کارتخوان است، برای تعدادی از آنها اخطاریه ارسال شده و بخش دیگر از پزشکان از طریق حساب‌های مشکوک به تجاری، سامانه سوت‌زنی و بازرسی میدانی شناسایی شدند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی موحدی بک‌نظر در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: از سال 1389 استفاده از کارتخوان برای پزشکان الزام شد، پزشکان موظف به نصب دستگاه کارتخوان شدند تا درآمدشان شفاف شود تا مانند کارگران و کارمندان مالیات بدهند و دین خود به جامعه را پرداخت کنند.

شناسایی 176هزار فراری مالیاتی با گردش مالی 700هزار میلیارد تومانی

وی افزود: سازمان امور مالیاتی به‌دنبال شفافیت و راه‌های مختلف و متنوع در شناسایی فرارهای مالیاتی است در همین راستا سامانه سوت‌زنی را فعال کرده‌ایم تا بسیاری از مردم وقتی با موضوع کارت به کارت، دریافت پول نقد و یا سکه مواجه می‌شوند گزارش تخلف را ثبت کنند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: از طریق سامانه و روش‌های مختلف از جمله رصد حساب‌های بانکی مشکوک به تجاری، پزشکانی که تخلف کرده بودند شناسایی شدند و اسامی آنها به ادارات کل کشور و سازمان نظام پزشکی ارسال شد.

وی با تأکید بر اینکه شناسایی موارد عدم استفاده از کارتخوان ادامه دارد گفت: پزشکانی که اسامی آنها ثبت شده است از مزایای تبصره 100 سازمان امور مالیاتی محروم شدند این افراد به‌عنوان افراد مارک‌دار هستند که باید مالیات واقعی را پرداخت کنند.

بک‌نظر خاطرنشان کرد: یک سری از پزشکان نظام پزشکی با حساب‌های شخصی کار نمی‌کردند و در بعضی از موارد از حساب منشی، خانواده و یا یک حساب تجاری دیگر استفاده می‌کردند، حساب‌های مشکوک به تجاری شناسایی و به پرونده مالیاتی متصل شد ضمن اینکه شناسایی پزشکان متخلف از طریق بازرسی‌های میدانی نیز صورت می‌گیرد.

استفاده از روش‌های نوآورانه در شناسایی فرارهای مالیاتی

وی با ابراز اینکه "برای شناسایی اصنافی که از کارتخوان استفاده نمی‌کنند نیاز به ابزارهای پیشرفته‌تر داریم" گفت: تنها پزشکان نیستند بلکه اقشار مختلف از اصناف نیز هستند که به‌دنبال فرار مالیاتی هستند در همین راستا از روش‌های نوآورانه و بدیع برای شناسایی این افراد استفاده می‌کنیم.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: رویکرد سازمان امور مالیاتی داده‌محوری است که تلاش کردیم مالیات‌ستانی عادلانه را رقم بزنیم، مالیات از اصناف به دو شکل است؛ یکی از طریق تسلیم اظهارنامه و دیگری تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم است، این تبصره برای مشاغل خرد است، مؤدیانی که درآمد سالانه آنها کمتر از 6 میلیارد و 700 میلیون تومان باشد بر این اساس بدون اینکه به آنها مراجعه کنیم فروش حاصل از دستگاه‌های پُز و حساب‌های تجاری را که معرفی کرده بودند، شناسایی کردیم.

وی خاطرنشان کرد: حساب‌های مشکوک به تجاری را در تفاهمنامه‌ای با بانک مرکزی دنبال می‌کنیم تا جایی که صرفاً مواردی را که ناظر بر فعالیت مشکوک به تجاری است، شناسایی کردیم.

میانگین پرداخت مالیات اصناف 5800هزار تومان

بک‌نظر از افزایش 20درصدی تعداد مؤدیان خبر داد و گفت: همچنین میزان مالیات هم افزایش یافته است این در حالی است که کسی را مجبور به پرداخت مالیات نکردیم امسال در عملکرد مالیات ابرازی و مقطع تبصره 100 افزایش قابل‌توجهی داشت.

وی افزود: مالیات پرداختی اصناف در سال 1400 با میانگین یک میلیون‌ و 300 هزار تومان و در سال 1401، 2میلیون و 600 هزار تومان و امسال پنج میلیون و 800 هزار تومان در سال و معادل زیر 500 هزار تومان در ماه بوده است که این مالیات برابری می‌کند با مالیاتی که یک کارمند با حقوق 11 میلیون تومانی پرداخت می‌کند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام اینکه "امسال مالیات 50 درصد اصناف صفر بوده است" گفت: به‌طور میانگین 40 درصد اصناف زیر 30 میلیون تومان مالیات می‌دهند همچنین میانگین نمایشگاه‌های اتومبیل امسال 11 میلیون تومان، پزشکان 35 میلیون تومان و طلافروشان 11 ملیون تومان مالیات می‌دهند.

وی ادامه داد: به‌عنوان مثال طلافروشی داشته‌ایم که سال گذشته پنج میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کرد ولی امسال 650 میلیون تومان برایش مالیات محاسبه کرده‌ایم این مالیات در مرحله ابرازی است که ما اطلاعات حساب و خریدوفروش‌ها را ارائه کرده‌ایم.

2300میلیارد تومان درآمد سلبریتی‌ها

بک‌نظر با اظهار اینکه "امسال 515 سلبریتی شناسایی شدند" گفت: تعدادی از این افراد از طریق شرکت‌های تبلیغاتی و تعدادی از طریق گردش حساب و سایر موارد شناسایی شدند برای 123 سلبریتی و اینفلوئنسر اکنون کار تشخیص مالیات صورت گرفته است اما مالیاتی که خودشان ابراز کرده‌اند تناسبی با درآمدشان ندارد، 2300 میلیارد تومان واریزی به حساب اینها بوده است.

وی عنوان کرد: برخی مدعی شدند که سلبریتی‌ها در فضاهای ممنوع و فیلترینگ فعالیت کرده‌اند و چرا باید مالیات پرداخت کنند این در حالی است که هرچند این فضا فیلترینگ شده است ولی این افراد فعالیت اقتصادی داشته‌اند و میلیارد میلیارد به حساب آنها وارد می‌شود باید مانند کارمندان و کارگران که مالیات پرداخت می‌کنند، مالیات بدهند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به شناسایی بانک‌هایی که باید تسهیلات مسکن پرداخت می‌کردند ولی تسهیلات پرداخت نکردند، گفت که به امور مالیاتی مأموریت داده است این بانک‌ها را شناسایی کنند، بسیاری از بانک‌ها مشمول این نوع مالیات هستند.

انتهای پیام/+

مقاله اصلی