‌درآمد‌‌‌‌های نفتی و‌ مالیاتی باید کجا صرف شود؟

‌درآمد‌‌‌‌های نفتی و‌ مالیاتی باید کجا صرف شود؟

نماینده مجلس گفت: در تحقق بودجه بدون نفت، درآمدهای نفتی به توسعه و درآمدهای مالیاتی به بودجه جاری اختصاص می‌یابد، ما نیاز به سرمایه‌گذاری در میادین گازی مشترک داریم، اختصاص درآمدهای نفتی به سرمایه‌گذاری در این میادین می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند.

‌درآمد‌‌‌‌های نفتی و‌ مالیاتی باید کجا صرف شود؟

محوریت نفت برای توسعه و مالیات برای هزینه‌های جاری، مهم‌ترین عامل تحقق کسری تراز عملیاتی حداقلی در بودجه 1403

سنگدوینی عضو کمیسیون انرژی مجلس: اصل اساسی در تحقق بودجه بدون نفت، محوریت درآمدهای نفتی برای توسعه و همچنین درآمدهای مالیاتی برای بودجه جاری کشور بوده است که هم اکنون شاهد کمترین میزان کسری تراز عملیاتی هستیم. دولت با تمرکز بر مقابله با فرار مالیاتی، کشف مودیان جدید و مالیات ستانی از بخش غیرشفاف و دلالی اقتصاد نه تنها درآمدهای خود را بهبود خواهد بخشید، بلکه با اخذ مالیات از این بخش‌ها به حمایت از تولید نیز خواهد پرداخت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس طبق ماده 182 قانون آیین‌‎نامه داخلی مجلس شورای اسلامی دولت لایحه بودجه سالانه کل کشور را در دو بخش به مجلس تقدیم می‌کند. دولت کلیات بودجه 1403 را آماده کرد و تحویل مجلس داد، اما مجلس با وجود تصویب کمیسیون تلفیق، با رد کلیات بودجه، آن را به دولت برگرداند.

‌بخش اول این لایحه شامل احکام مورد نیاز برای اجرای بودجه کل کشور، سقف منابع بودجه عمومی دولت به تفکیک درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و اجزای اصلی آن ها، ۳ـ ترازهای عملیاتی، سرمایه‌ای و مالی بودجه عمومی دولت و فروض برآورد منابع و مصارف بودجه است.

یکی از مسائل بسیار مهم، تمرکز دولت فعلی بر توسعه اقتصادی و کنترل تورم در اقتصاد ایران است، موضوعی که طی سالیان گذشته به مشکلی بزرگ برای اقتصاد ایران تبدیل شده است، در همین راستا نیز تحقق بودجه بدون نفت، مهم‌ترین و کلیدی‌ترین مسیر برای رسیدن به توسعه مناسب اقتصادی و همچنین کنترل فشارهای هزینه‌ای بر اقتصاد کشور به شمار می رود.

بررسی کلیات لایحه بودجه 1403، برخی نکات کلیدی و مثبت را روشن می‌کند، کاهش تراز عملیاتی، افزایش درآمدهای مالیاتی و وصل شدن درآمدهای نفتی به توسعه از جمله جنبه‌های مثبت لایحه‌ بودجه‌ سال آینده به شمار می‌رود.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مثبت بودجه‌ سال آینده، کاهش کسری تراز عملیاتی است، با توجه به افزایش درآمدهای پایدار بودجه، کسری تراز عملیاتی با کاهش 32.3 درصدی از 454.7 هزار میلیارد تومان به 307.9 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

‌رمضانعلی سنگدوینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به کاهش اتکای بودجه‌ سال آتی به درآمدهای نفتی و مزیت‌های این امر، می‌گوید دوری از بودجه‌ریزی مبتنی بر نفت مزیت‌های زیادی برای کشور دارد.

وی تصریح کرد: به طور کلی، دولت و مجلس در تلاش هستند که ضمن افزایش درآمدهای دولت از محل مالیات فرار مالیاتی مودیان خاص و مشاغل پردرآمد را به حداقل برسانند‌، به ویژه حمایت از واحدهای تولیدی که فعالیت اقتصادی شان شفاف است و مالیات پرداخت می‌کنند، تحت حمایت‌های جدی قرار می‌گیرند، اما مطمئن باشید که مقابله با کسانی که فرار مالیاتی دارند و می‌خواهند خلاف قوانین عمل کنند، در دستور کار جدی دولت سیزدهم است.

وی اضافه کرد: نیاز است یک سری سیاست‌های اصلاحی در کشور به اجرا بگذاریم، اقدامات مهم و صحیحی در راستای اصلاح نظام مالیاتی کشور صورت گرفته است که به نفع اقتصاد است؛ باید اقدمات اصلاحی در زمینه ی بهینه سازی مصرف انرژی نیز با جدیت در دستور کار باشد. تا بتوانیم درآمدهای نفتی را در پروژه های زیرساختی و توسعه ای به کار بیندازیم.

سنگدوینی گفت: باید جلوی هدررفت انرژی و منابع را در همه حوزه ها بگیریم و با افزایش درآمدهای دولت از روش‌های صحیح به اداره‌ بهتر کشور روی بیاوریم، در حال حاضر، نیاز به سرمایه‌گذاری در میادین گازی مشترک داریم تا بتوانیم پا به پای کشور مقابل از آن‌ها بهره‌برداری داشته باشیم، اختصاص درآمدهای نفتی به سرمایه‌گذاری در این میادین می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: اصل اساسی در تحقق بودجه بدون نفت، محوریت درآمدهای نفتی برای توسعه و همچنین درآمدهای مالیاتی برای بودجه جاری کشور بوده است‌، دولت با تمرکز بر مقابله با فرار مالیاتی، کشف مودیان جدید و مالیات ستانی از بخش غیرشفاف و دلالی اقتصاد نه تنها درآمدهای خود را بهبود خواهد بخشید، بلکه با اخذ مالیات از این بخش‌ها به حمایت از تولید نیز خواهد پرداخت.

پایان پیام/

مقاله اصلی