جزئیات جدید صورت حساب‌های الکترونیکی سازمان مالیاتی

معاون پژوهشی سازمان مالیات با اشاره به اینکه صورت حساب‌های الکترونیکی مالیاتی شماره‌های منحصر به فرد ۲۲ کاراکتری دارد، گفت: اقلام و اطلاعات آنها براساس نوع کسب و کار توسط سازمان امور مالیاتی تعیین شده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اشکان هراتی معاون پژوهشی سازمان مالیات با بیان اینکه مواردی که بعضا در میادین میوه و تره بار یا سایر مراکز دیده می‌شود، صورت حساب الکترونیک نیست. صورت حساب‌های الکترونیکی مالیاتی شماره‌های منحصر به فرد 22 کاراکتری دارد.

ابلاغیه جدید بخشودگی جرایم مالیاتی/ همه واریزی‌ها مشمول مالیات نیستند

وی افزود: اقلام و اطلاعات آنها براساس نوع کسب و کار توسط سازمان امور مالیاتی تعیین شده است. همه کالاها و خدمات که برای آنها صورت حساب صادر می‌شود، شناسه کالا آنها مشخص است. بر همین اساس رقم مالیات بر ارزش افزوده آنها نیز مشخص است.

هراتی با اشاره به اینکه در صورت حساب الکترونیکی، در نهایت میزان مالیات ارزش افزوده‌ای که برای آن کالا باید دریافت شود، کاملا مشخص است. اگر فردی صورت حساب الکترونیک صادر نمی‌کند، از او خرید نکنید. از اول دی ماه کلیه اشخاص مشمول هستند تا صورت حساب الکترونیکی صادر کنند.

زیر بار مالیات ارزش افزوده مضاعف نروید

به طور مثال برای مراجعه به یک رستوران یکی از مواردی که باید به آن توجه شود صدور صورت حساب الکترونیکی است. اکثر رستوران‌های معتبر در جریان شمول این قانون هستند و آن را اجرا می‌کنند. کسانی که صدور صورت حساب الکترونیک صادر می‌کنند دیگر ممکن نیست که از خریدار مالیات ارزش افزوده مضاعف دریافت کنند و یا از کالای معاف از ارزش افزوده مالیات دریافت کنند.

وی گفت: خود صورت حساب الکترونیک این مسئله را شفاف می‌کند. بنابراین اگر برای خرید کالا و خدمات مراجعه کردید و فروشنده قصد داشت تا رقم اضافه‌ای را برای مالیات ارزش افزوده درج کند، باید بدانید که رقم مالیات ارزش افزوده یک بار در قیمت نهایی کالا در نظر گرفته شده است و نیازی به پرداخت مالیات مضاعف نیست.

برنامه‌های سازمان امور مالیاتی و اقداماتی که در حال حاضر در خصوص مالیات ارزش افزوده، مالیات بر درآمد و در آینده در مورد مالیات بر عایدی سرمایه انجام می‌شود صرفا معطوف به کسب درآمد نیست.

انتهای پیام/

مقاله اصلی