تمرکز بر مقابله با فرار مالیاتی و تحقق عدالت مالیاتی از طریق لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحاتی درباره درباره‌ی لزوم پیش رفتن کشور به سمت اجرای سیستم مالیات‌ ستانی مستقیم به جای مالیات ستانی منبع محور پرداخت.

– اخبار سیاسی –

علی اصغر عنابستانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، درباره‌ی لزوم پیش رفتن کشور به سمت اجرای سیستم مالیات‌ ستانی مستقیم گفت: ما در کشور نیاز داریم که قوانین مالیاتی را اصلاح و همانند کشورهای توسعه یافته به سمت اجرای سیستم مالیات های مستقیم پیش برویم.

یزدی‌خواه عنوان کرد: درآمدهای هنگفت برخی سکوهای نمایش خانگی در کشور/ سازمان مالیاتی ورود کند

وی در ادامه توضیح داد: شیوه‌ی اجرای شیوه‌ی مالیات‌های مستقیم اقدام مناسبی است، این شیوه‌ی مالیات‌ستانی در کشورهای پیشرفته‌ی دنیا هم مرسوم است.

عنابستانی در ادامه گفت: اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم یکی از ضرورت‌های اصلی کشور است و با توجه به فرارهای مالیاتی عمده‌ای که در کشور اتفاق می‌افتد، باید ساختار و نظام مالیاتی کشور تغییر و تحولاتی اساسی پیدا کند.

این نماینده‌ی مجلس یازدهم در ادامه افزود: ما نیاز داریم که نظام مالیاتی مان را متحول کنیم. اقتصاد درون‌زا یعنی اقتصاد متکی بر منابع داخلی خود و باید این اتفاق در کشور ما بیفتد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: باید دولت لایحه‌ی مالیات‌های مستقیم را به مجلس ارائه دهد تا مبانی و مسائل مورد نظر دولت برای مجلس روشن شود.اجرای شیوه مالیات های مستقیم قطعا به نفع مردم محروم و ضعیف جامعه است زیرا در شیوه فعلی هزینه های معیشتی، تعداد اعضای خانوار و خیلی از مولفه های دیگر در مالیات ستانی مدنظر قرار نمی گیرد.

عنابستانی گفت: ولی در شیوه اخذ مالیات های مستقیم هزینه های خانوار لحاظ می شود و معافیت های مالیاتی هدفمند اعطا می شود. با این شیوه افرادی که درآمدهای بالا دارند ولی آن را از حساب های مختلف دریافت و در حساب های مختلف تفکیک می کنند، کاملا شناسایی می شوند و در واقع با این اقدام فراریان از پرداخت مالیات شناسایی می شوند.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: در شیوه اخذ مالیات های مستقیم معافیت سرمایه گذاری به اشخاص اعطا می شود و همچنین اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه به واحدهای تولیدی اعطا می شود و در واقع این شیوه به نفع تولید کننده است.

عنابستانی ادامه داد: تمام معافیت ها در شیوه اخذ مالیات های مستقیم معافیت هایی هدفمند برای توسعه تولید و توسعه سرمایه گذاری است.

به گفته ی این مقام مسئول؛ این معافیت ها در صورتی اعطا می شود که منجر به توسعه سرمایه گذاری و توسعه زنجیره ارزش و … شود. هدایت و هدفمند کردن منابع به سمت تولید با این شیوه به عینه عملیاتی می شود.

عنابستانی توضیح داد: در این شیوه ممیز محوری کلا حذف و نظام مالیاتی هوشمند و داده محور ملاک قرار می گیرد و برخورد های سلیقه ای حذف می شود و در واقع عدالت مالیاتی با این شیوه ترویج می شود.

مقاله اصلی