"برگ تشخیص مالیاتی" بانک‌های متخلف در نهضت ملی مسکن صادر شد

در حالی بیش از ۶ ماه از اعلام جریمه ۶۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌های متخلف در نهضت ملی مسکن می‌گذرد که سازمان امور مالیاتی از صدور برگ تشخیص مالیاتی برای این بانک‌ها خبر داد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نیمه آبان‌ماه سال گذشته سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از جریمه 60 هزار میلیارد تومانی بانک‌های متخلف در نهضت ملی مسکن خبر داده و گفته بود:‌ تاکنون حدود 20 هزار میلیارد تومان توسط بانک مسکن به پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن اختصاص یافته، اما همکاری سایر بانک‌ها مناسب نبوده است.

ابوالفضل نوروزی افزود: بانک‌هایی که در اجرای طرح نهضت ملی مسکن همکاری لازم را نداشتند باید حدود 60 هزار میلیارد تومان جریمه مالیاتی به سازمان مالیاتی پرداخت کنند.

اختصاصی|سهم صفر 20 بانک کشور از تسهیلات تکلیفی مسکن

وی با بیان این‌که مجموعا 24 هزار میلیارد تومان تسهیلات در طرح نهضت ملی مسکن پرداخت شده است، ادامه داد: جریمه مالیاتی بانک هایی که در اجرای طرح نهضت ملی همکاری نکردند جزو منابع صندوق ملی مسکن است.

وی یادآور شد: طبق ماده 4 قانون جهش تولید مسکن، بانک‌ها موظف شدند تا 20 درصد تسهیلات پرداختی خود را به بخش مسکن اختصاص بدهند. این قانون هم در قانون بودجه 1400 و هم در قانون جهش تولید مسکن تاکید شد.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن تاکید کرد: بر اساس بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی، بانک‌ها مکلف شده‌اند حدود 500 هزار میلیارد تومان را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تخصیص دهند. در جلسات شورای عالی مسکن با حضور رییس‌جمهور، معاون اول رییس‌جمهور و در شورای هماهنگی اقتصادی موضوع مسکن به شکل ویژه دنبال می‌شود که امیدوار هستیم با این پیگیری‌ها در پرداخت های طرح نهضت ملی مسکن تسریع حاصل شود.

نوروزی اواخر فروردین ماه امسال نیز درباره پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن با ارائه آماری گفته بود: حدود 17 درصد از تکلیف قانونی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن محقق شده است. به‌عبارت دیگر از برنامه عقب هستیم.

به گزارش تسنیم، این در حالی است که رئیس سازمان امور مالیاتی از صادر شدن برگ تشخیص مالیاتی برای بانک‌هایی خبر داد که تسهیلات نهضت ملی مسکن را پرداخت نکرده‌اند.

سید محمدهادی سبحانیان افزود: با توجه به این که بانک‌ها به برگ تشخیص صادر شده اعتراض داشتند، پرونده آن‌ها در مراجع حل اختلاف است؛ بنابراین تاکنون هیچ مالیاتی از محل پرداخت نکردن تسهیلات بانکی به حوزه مسکن دریافت نشده است.

وی با یادآوری این‌که مطابق قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) بانک‌ها باید سالانه 20 درصد تسهیلات پرداختی خود را به بخش مسکن اختصاص دهند، در غیر اینصورت همان مبلغ را باید به‌عنوان جریمه به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند، تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی مُصِر است تکالیف مربوط به خانه‌های خالی و پرداخت تسهیلات بانک‌ها به بخش مسکن را اجرایی کند.

وی با اشاره به این‌که در رابطه با پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن تک تک بانک‌ها بررسی و برای همه بانک‌ها برگ مطالباتی صادر شده است، اضافه کرد: برخی بانک‌ها به برگ مطالبات و برگ تشخیص اعتراض کرده‌اند که پرونده آن‌ها در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی بررسی می‌شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: در هیئت‌های حل اختلاف رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی درباره تسهیلات بانکی به حوزه مسکن را تسریع خواهیم کرد.

سبحانیان با بیان این‌که دریافت مالیات روند قانونی دارد، گفت: برای عملکرد فعالان و بنگاه‌های اقتصادی در هر زمینه‌ای مکلفیم برگ تشخیص صادر کنیم. این برگ تشخیص می‌تواند مورد اعتراض بانک‌ها قرار گیرد و برای رسیدگی به مراجع حل اختلاف می‌رود. در این زمینه روال قانونی در حال طی شدن است وهیچ گونه تعللی نخواهد بود.

به گزارش تسنیم، طبق اظهارات سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تا آبان‌ماه سال گذشته جریمه بانک‌های متخلف حدود 60 هزار میلیارد تومان بود. با توجه به این‌که روند عدم همراهی برخی بانک‌ها با طرح نهضت ملی مسکن همچنان ادامه دارد رقم جریمه این بانک‌ها در سال 1402 هنوز مشخص نیست.

تا دیماه سال گذشته 20 بانک‌ و موسسه سامان، کارآفرین، اقتصاد نوین،‌ پاسارگاد، سینا، سرمایه، دی، آینده، شهر، گردشگری، خاورمیانه،‌ ایران‌زمین، توسعه تعاون، رفاه، سپه، پست بانک، کشاورزی، صادرات، ملل و نور با وجود سهمیه قانونی، تسهیلاتی را در طرح نهضت ملی مسکن پرداخت نکرده بودند.

انتهای پیام/

مقاله اصلی