بررسی راهکارهای رفع 5 ناترازی در اقتصاد ایران

بررسی راهکارهای رفع 5 ناترازی در اقتصاد ایران

معاون سیاست‌گذاری وزیر اقتصاد از بررسی راهکارهایی برای رفع 5 ناترازی در اقتصاد ایران در همایشی به همین عنوان خبر داد.

بررسی راهکارهای رفع 5 ناترازی در اقتصاد ایران

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، همایش اقتصاد ایران اصلاح ساختارها و رفع ناترازی‌ها در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه 20 و 21 آذر ماه در محل سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.

سیدعلی روحانی معاون سیاست‌گذاری وزیر امور اقتصادی و دارایی در این زمینه گفت:‌ در اقتصاد کشور ما 5 ناترازی مهم در زمینه نظام بانکی، صندوق‌های بازنشستگی، نظام مالیاتی و رفاهی، ناترازی انرژی و ناترازی بودجه وجود دارد که در این همایش با تمرکز بر راهکارهای رفع این ناترازی‌ها کارشناسان و استادان اقتصاد به بیان راه‌حل‌ها و مسائل خواهند پرداخت.

وی همچنین گفت: محور دیگر این همایش نقش‌آفرینی ایران در نظم بین‌الملل اقتصادی است که باید نقش جدید اقتصاد ایران در عرصه بین‌الملل با استفاده از اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد شود.

به گفته معاون سیاست‌گذاری وزیر اقتصاد در نشست‌های تخصصی همایش اقتصاد ایران ریشه‌های ناترازی اقتصاد بررسی و راهکارهای کارشناسی در این زمینه ارائه می‌شود و یک پنل هم به نقش‌آفرینی ایران در اقتصاد جهانی می‌پردازد.

همچنین محمد نعمتی مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در این نشست گفت: در دو سال گذشته که دولت سیزدهم مستقر شد، شعار جدی در حوزه معیشت و اقتصاد و نظارت بر دانش سیاست‌گذاری اقتصادی در دستور کار قرار گرفت و گفت‌وگوهای زیادی انجام شد.

به گفته مشاور وزیر اقتصاد تا کنون نقشی که در اقتصاد جهانی برای اقتصاد ایران در نظر گرفته شده بود نقش تأمین نهاده‌های تولید از منابع خام طبیعی برای کشورهای توسعه یافته بود و در حدود 50 سال گذشته همین ساختار حفظ شده بود در حالی که می‌خواهیم ریل بخش اقتصادی ایران در اقتصاد جهان را تغییر دهیم و فضای دانش‌بنیان بر آن حاکم کنیم.

نعمتی همچنین به وجود ناترازی‌های اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: ناترازی در زمینه بانک، ارز، مالیات، رفاه، بودجه‌ریزی، انرژی و بودجه وجود دارد همچنین در زمینه نقش‌آفرینی اقتصاد ایران در عرصه بین‌المللی مسائلی وجود دارد که به وسیله کارشناسان اقتصادی در دو روز همایش راهکارهایی ارائه می‌شود.

در این همایش قرار است رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه و رئیس مجلس در مراسم اختتامیه سخنرانی کند همچنین علاوه بر وزیر اقتصاد رؤسای سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی نیز سخنرانی خواهند کرد. همایش اقتصاد ایران طی دو روز در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه 20 و 21 آذر ماه سال جاری در محل سالن اجلاس سران در تهران برگزار می‌شود.

پایان پیام/

مقاله اصلی