برآورد 160 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی/ تا پایان سال 470 هزار میلیارد تومان مالیات وصول خواهد شد

رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه حدود ۳۳۰، ۳۴۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی است که ما در سال گذشته اعمال کردیم، گفت: اگر مواردی مانند کسورات بازنشستگی را به عنوان مالیات در نظر بگیریم، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی برابر ۱۳ درصد است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، داوود منظور رییس سازمان امور مالیاتی در خصوص مالیات‌های وصول شده در سال جاری گفت: در 11 ماهه اول امسال توانستیم 430 هزار میلیارد تومان از مردم مالیات دریافت کنیم، حدود 100 هزار میلیارد تومان عوارض ارزش افزوده که این را به شهرداری ها، دهیاری‌ها و روستا‌ها مستقیماً پرداخت می‌کنیم، بنابراین جمع وصولی ما امسال در 11 ماه 530 هزار میلیارد تومان بوده است.

اخطار سازمان مالیاتی به بورس/ شرکت‌های متخلف مشمول جرایم سنگین مالیاتی می‌شوند

برآورد 160 هزار میلیارد تومانی از فرار مالیاتی/ تا پایان سال 470 هزار میلیارد تومان مالیات وصول خواهد شد

رییس سازمان امور مالیاتی در مورد میزان قرارهای مالیاتی گفت: فرار مالیاتی چندان قابل سنجش مستقیم نیست که ما بتوانیم عدد و رقمی را اعلام کنیم. برآورد ما این است که حدوداً فرار مالیاتی یک سوم مجموع درآمد‌های مالیاتی است که ما باید داشته باشیم، به عبارت دیگر در پدیده فرار مالیاتی یک سوم از درامد‌های مالیاتی مان را از دست می‌دهیم.

وی افزود: امسال تا پایان سال 470 هزار میلیارد تومان مالیات وصول می‌کنیم یک سوم این عدد، عدد کمی نیست، حدود 150، 160 هزار میلیارد تومان است، این برآوردی است که ما داریم.

نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی 13 درصد است؟

منظور با بیان اینکه اگر مواردی مانند عوارض شهرداری‌ها و کسورات بازنشستگی را براساس ادبیات بین‌المللی به عنوان مالیات در نظر بگیریم، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی برابر 13 درصد است، گفت: نسبت به سال گذشته ما 54 درصد ما رشد وصول مالیات داریم، از آن طرف هم امسال تورم بیش از انتظار بود. به همین جهت شاید آن نسبت یک درصد افزایش مالیات به تولید ناخالص داخلی عملاً به طور کامل محقق نشد.

وی تاکید کرد: امیدوار هستیم که در سال آینده با کنترل تورم رشد اسمی تولید ناخالص داخلی ما به گونه‌ای باشد که با توجه به رشد حدود 55 درصدی که ما در درآمد‌های مالیاتی سال آینده پیش بینی می‌کنیم که اتفاق بیفتد این نسبت یک درصد محقق شود، ما هر سال تلاش می‌کنیم این نسبت را بهبود دهیم و بالاببریم.

حجم 340 هزار میلیارد تومانی معافیت‌های مالیاتی در سال گذشته

معاون وزیر اقتصاد در برنامه صف اول و در پاسخ به سوالی در مورد میزان معافیت‌های مالیاتی گفت: بر اساس اظهارنامه‌هایی که امسال دریافت کردیم حدود 1 هزار و 380 هزار میلیارد درآمد مشمول مالیات بوده که ما عملاً مالیات دریافت نکردیم و معاف کردیم، اگر نرخ مالیات را برای سال گذ شته با توجه به اینکه این نرخ 25 درصد بوده در نظر بگیریم یک چهارم این مبلغ مالیات از دست رفته ما است، یعنی حدود 330، 340 هزار میلیارد تومان مالیات از دست رفته یا معافیت مالیاتی است که ما در سال گذشته اعمال کردیم.

انتهای پیام/

مقاله اصلی