برآورد وصول 90 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در سال آینده

رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در مجموع برآورد های ما ظرفیت ۹۰ هزار میلیارد تومانی وصول مالیات از فرار مالیاتی را نشان می‌دهد، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که سهم مالیات در درآمدهای دولت به ۶۵ درصد برسد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، داوود منظور رییس سازمان امور مالیاتی در جلسه رونمایی از نرم افزار مالیات من، در مورد مالیات 800 هزار میلیارد تومانی تعیین شده در لایحه بودجه سال 1402 و افزایش فشار مالیاتی بر مودیان گفت: ما به عنوان سازمان امور مالیاتی تلاش می‌کنیم تا سهم بیشتری را در تامین مالی داشته باشیم. قطعا رویکرد ما این است که فشار جدیدی را وارد نکنیم.

وی افزود: در سال جاری کاهش مالیات تولید را در نظر گرفتیم. همچنین واحد‌های تولیدی بورسی اگر بخواهند افزایش سرمایه داشته باشند و خطر تولید اضافه کنند مشمول معافیت خواهند بود. تمام معافیت ها در سال آینده تداوم خواهند داشت. با توجه به گزارش شش ماهه اقتصاد کلان، بخش‌های مربوط به ارزش افزوده در حال خروج از رکود هستند. همچنین هیچگونه افزایش در نرخ و پایه های مالیاتی پیش بینی نشده است و قرار نیست مالیات جدید دریافت شود.

فرار 300 هزار شخص حقوقی از پرداخت مالیات

رییس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: تلاش ما این است تا افرادی که نتوانستیم تا کنون شناسایی کنیم و فرار مالیاتی داشتند را بیشتر شناسایی کنیم. آمارها در سال جاری نشان می‌دهد که سه و نیم میلیون نفر از فعالان مشاغل در سال گذشته به ما اظهارنامه نداده‌اند.

برآورد وصول 90 هزار میلیارد تومان مالیات از فراریان مالیاتی

منظور گفت: در بخش اشخاص حقوقی و شرکت ها بررسی ها نشان می‌دهد که بالغ بر 300 هزار شخص حقوقی که فعالیت اقتصادی داشتند اظهارنامه نداده و مالیات پرداخت نکردند. مجموع برآورد های ما ظرفیت 90 هزار میلیارد تومانی را نشان می‌دهد که همه این موارد در راستای عدالت مالیاتی است. به این معنا که همانگونه که کارمندان هر ماه مالیات می‌دهند سایر افراد نیز باید مالیات بپردازند.

رشد مالیات در سال آینده حدود 54 درصد باشد البته بخشی از این رشد متناسب با تورم رخ می‌دهد مخصوصا در مالیات ارزش افزوده و کالا و خدمات. همین اتفاق در ارتباط مالیات عملکرد واحد‌های اقتصادی رقم خواهد خورد.

وی با بیان اینکه مالیات عملکردی که سال آینده وصول می‌کنیم مربوط به فعالیت اقتصادی سال 1401 است، گفت: به دلیل تورم 40 درصدی در سال جاری تاثیر آن را در سال آینده خواهیم دید. در نهایت باید گفت فشار مالیاتی جدیدی را نخواهیم داشت و تلاش می‌کنیم تا عدالت مالیاتی را از طریق شناسایی مودیان جدید رعایت کنیم. همچنین توزیع بار مالیات در استان‌ها را براساس ظرفیت انجام دادیم. استان هایی مانند کردستان، ایلام، همدان و خراسان جنوبی کمترین میزان افزایش مالیات را داشته‌اند.

پیش‌بینی سهم 65 درصدی مالیات در درآمدهای دولت

رییس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوالی در مورد سهم مالیات در بودجه گفت: در سال جاری و سال آینده به تدریج سهم مالیات و عوارض گمرکی رشد خواهد کرد. در هشت ماهه سال گذشته مالیات سهم 48 درصدی در تامین مالی دولت داشت که این نسبت در سال جاری به 58 درصد رسیده است. پیش‌بینی این است که این نسبت در سال جاری به 65 درصد و بیشتر برسد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی