بخش خدماتی استان قزوین از پرداخت مالیات شانه خالی می‌کند

معاون اقتصادی استاندار قزوین گفت: در استان قزوین بار مالیاتی ما عمدتاً روی دوش بخش تولید است و بخش خدمات استان قزوین با وجود اینکه ۵۰ درصد اقتصاد استان را شکل می‌دهد، از پرداخت مالیات شانه‌ خالی می‌کند.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، علی رحمانی امروز در در همایش ملی مشارکت مردمی در نظام مالیاتی کشور که در دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: استان قزوین به لحاظ وسعت و جمعیت جزو استان‌های آخر کشور هستیم، اما به لحاظ درآمد مالیاتی استان سیزدهم کشور هستیم. استان‌هایی که در این حوزه بالاتر از ما قرار دارند، استان‌های بزرگ و استان‌های دارای درآمدهای نفتی هستند.

وی با بیان اینکه مالیات هم منبع درآمد و هم ابزار سیاست‌گذاری حکومتی است، اضافه کرد: در استان قزوین بار مالیاتی ما عمدتاً روی دوش بخش تولید است، بخش خدمات استان قزوین از پرداخت مالیات و به دوش گرفتن بار مالیاتی شانه خالی می‌کند.

رحمانی با ذکر اینکه بخش خدمات 50 درصد اقتصاد استان قزوین را تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: اما 50 درصد درآمد مالیاتی استان از این بخش نیست. بنابراین باید با ابزار جدید و نوآوری در سازمان مالیاتی بتوانیم توزیع بار مالیاتی را عادلانه انجام دهیم.

وی اخذ مالیات بر مجموع درآمد را یک امر مغفول در نظام مالیاتی کشور دانست و ادامه داد: اخذ مالیات بر مجموع درآمد باعث می‌شود که اولاً مالیات مضاعف از مؤدیان نگیریم و ثانیاُ موجب کاهش فرار مالیاتی می‌شود. اگر دریافت مالیات از مصرف‌کنندگان را بتوانیم به عنوان پایه اصلی در نظر بگیریم، مانند خیلی از کشورهای دنیا توزیع بار مالیاتی عادلانه‌تر خواهد بود و افرادی که باید مالیات بدهند، مالیات را پرداخت خواهند کرد.

معاون اقتصادی و توسعه‌ منطقه‌ای استاندار قزوین با اشاره به مطالعه برای اجرای نظام درآمد-هزینه مالیاتی در استان قزوین گفت: در حال حاضر بین درآمدها و هزینه‌های استان‌ها هیچ‌گونه ارتباطی وجود ندارد و اگر نظام درآمد-هزینه اتفاق بیفتد، هم مشوق خوبی برای تکمیل درآمدهای مالیاتی خواهد بود و هم مالیات‌ها به شکل اثرگذاری هزینه خواهند شد.

رحمانی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی باید اجرای نظام درآمد-هزینه را پیگیری کند، ادامه داد: متاسفانه در حال بسیاری از ردیف‌های مالیاتی مانند مالیات گمرک که در استان قزوین دریافت می‌شوند، جزو درآمدهای مالیاتی استان محسوب نمی‌شوند و در نهایت این درآمدها به استان هم برگشت داده نمی‌شوند که باید سازمان مالیاتی این ردیف‌های مالیاتی را استانی کند.

وی همچنین انتقال پرونده مؤدیان بزرگ مالیاتی استان قزوین از تهران به قزوین خبر داد و تصریح کرد: با توجه به قرارگرفتن در سال تولید دانش‌بنیان باید بخشی از درآمدهای مالیاتی صرف افزایش اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی شود.

رشد فرهنگ مالیاتی یک مسئله پیچیده برای دولت است

دبیر علمی همایش مشارکت مردمی در نظام مالیاتی کشور هم در ادامه با بیان اینکه این همایش یک تقاضامحور و مسئله‌محور است، گفت: با توجه به اینکه سازمان مالیاتی تقاضای برگزاری این همایش را به دانشگاه داده، بنابراین این همایش تقاضامحور است و از طرفی هم هدف از برپایی این همایش تدوین راهکارهای علمی برای افزایش مشارکت مردم در پرداخت مالیات است و به همین خاطر مسئله‌محور هم محسوب می‌شود.

حاکم قاسمی با ذکر اینکه این همایش بر 2 پایه سیاست‌گذاری و فرهنگ‌سازی استوار شده است، گفت: مهمترین هدف این همایش فرهنگ‌سازی برای رشد مشارکت مردمی در نظام مالیاتی کشور است و در همین راستا 4 محور سیاست‌گذاری عمومی برای گسترش فرهنگ مشارکت مالیاتی، مطالعه تطبیعی با نظام مالیاتی در سایر کشورها، آینده‌پژوهی نظام مالیاتی، نظام مالیاتی و اقتصاد توسعه‌گرا برای تدوین مقالات این همایش تعیین شده است.

وی با بیان اینکه فراخوان اخذ مقاله برای این همایش از اواخر تیرماه منتشر شد، گفت: با توجه به اینکه موضوع مقالات خاص بود، پیش‌بینی اولیه ما دریافت 25 تا 30 مقاله بود. اما مقالاتی که دریافت شد، نشان داد که انتظارات ما خیلی‌دقیق نبوده است. چرا که 81 چکیده مقاله دریافت کردیم و بعد از داوری 15 چکیده مقاله رد و 66 مقاله پذیرفته شدند.

قاسمی تصریح کرد: دلیل رد شدن و عدم پذیرش 15 چکیده مقاله هم این بود که یا به محورهای همایش مرتبط نبودند و یا از نظر تنظیم ضعیف بودند. در نهایت بعد از داوری اولیه 50 چکیده مقاله از سوی دبیرخانه علمی همایش تأیید و به مقاله تبدیل شدند. در نهایت با داوری صورت‌گرفته هم 14 مقاله برای ارائه در همایش انتخاب شد و بقیه مقالات برای چاپ در مجموعه مقالات پذیرفته شدند.

این استاد دانشگاه در نظام مالیاتی با ذکر اینکه در یکی از محورهای همایش یعنی محور مطالعه تطبیقی فقط 2 مقاله دریافت کردیم، گفت: بنابراین در تنظیم چکیده‌ها و فصل‌بندی کتابچه مقالات 2 محور مطالعه تطبیقی و آینده‌پژوهی با هم ادغام شدند و در نهایت 50 مقاله دریافتی در 3 فصل تنظیم شده و به چاپ رسیدند.

خودروهای بالای 3 میلیارد و خانه‌های بالای 20 میلیارد مشمول مالیات می‌شوند

قاسمی با اشاره به اینکه این همایش نمونه‌ای از ایجاد ارتباط بین دانشگاه و دولت در جهت حل مشکلات جامعه است، یادآور شد: دانشگاه باید با نگاه علمی برای حل مسائل دولت و دستگاه‌های اجرایی و حکومتی ورود کند و برپایی این همایش قدم نخست در حوزه فرهنگ‌سازی مالیاتی است. در حال رشد فرهنگ مالیاتی یک مسئله پیچیده برای دولت است و اگر این فرهنگ ایجاد شود، بسیاری از مسائل و مشکلاتی که در حوزه مالیات مطرح است، منتفی خواهند شد.

انتهای پیام/ن

مقاله اصلی

پیمایش به بالا