انتقال پرونده مالیاتی ۴۹ شرکت و بنگاه بزرگ اقتصادی به هرمزگان

انتقال پرونده مالیاتی ۴۹ شرکت و بنگاه بزرگ اقتصادی به هرمزگان

بندرعباس – رئیس کل دادگستری هرمزگان از انتقال پرونده مالیاتی ۴۹ شرکت و بنگاه بزرگ اقتصادی به استان هرمزگان با پیگیری دستگاه قضایی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی قهرمانی با اشاره به موارد متعدد ورود دستگاه قضایی این استان به حوزه امور مالیاتی در سال های اخیر و با بیان اینکه بر اساس مقررات مربوطه، اشخاص حقوقی، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی باید مالیات خود را در محل فعالیت خود پرداخت کنند، گفت: با بررسی عمده مودیان این حوزه در استان مشخص شد که شرکت های بزرگی در هرمزگان فعالیت دارند که محل پرداخت مالیات آنها خارج از استان می باشد و بر این اساس با ورود دستگاه قضایی به موضوع و به منظور صیانت از حقوق عامه، این بنگاه های بزرگ اقتصادی مکلف شدند نسبت به پرداخت مالیات خود در محل فعالیتشان اقدام کنند که این موضوع بعدها از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز مورد تأیید قرار گرفت.

وی با بیان اینکه پرداخت این مبالغ قابل توجه مالیات در هرمزگان می‌تواند زمینه‌ساز دستاوردهای بزرگی در جهت عمران و آبادانی و توسعه زیرساخت‌های این استان شود، تصریح کرد: دادگستری استان هرمزگان به محض اطلاع از این موضوع با صدور دستور ویژه قضایی خطاب به ادارات کل امور مالیاتی در اقصی نقاط کشور، از آنها خواست نسبت به ارسال پرونده‌های مالیاتی این بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به استان محل فعالیتشان یعنی هرمزگان اقدام کنند.

این مقام قضایی در ادامه با اشاره به مفاد ماده ۱۱۰ قانون مالیات‌های مستقیم، افزود: عدم پرداخت مالیات شرکت های بزرگ در استان هرمزگان معایب زیادی داشت که مهمترین آنها این بود که هم برای محل فعالیت خود نفعی نداشتند و هم به واسطه پرداخت مالیات در محلی دیگر، مبالغ پرداختی آنها به صورت دقیق بررسی نمی شد.

قهرمانی با بیان اینکه پس از ورود دستگاه قضایی، ۹۲ شرکت در استان هرمزگان شناسایی شدند که مالیات خود را در محلی دیگر پرداخت می کردند، اعلام کرد: تاکنون پرونده مالیاتی ۴۹ شرکت بزرگ به استان هرمزگان منتقل شده است.

وی با اشاره به از این تعداد، چهار شرکت نیز لغو مجوز شده‌اند و دیگر فعالیتی ندارند، تأکید کرد: ۳۹ شرکت دیگر که مدعی هستند تنها بخشی از فعالیت آنها در استان هرمزگان می باشد مکلف هستند نسبت به آن بخش از فعالیت خود مالیتشان را در این استان پرداخت کنند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در پایان با بیان اینکه پرداخت این مبالغ قابل توجه مالیات در هرمزگان می‌تواند زمینه‌ساز دستاوردهای بزرگی در جهت عمران و آبادانی و توسعه زیرساخت‌های این استان شود، تصریح کرد: در نتیجه این اقدام قاطع دستگاه قضایی، سهم مالیات این شرکت‌ها برای عمران و آبادانی استان هرمزگان اختصاص داده می‌شود.

مقاله اصلی