املاک ثبت‌نشده خانه‌ خالی محسوب می‌شوند

نماینده ویژه وزارت راه و شهرسازی گفت: اگر مردم املاک شان را در سامانه ثبت نکنند، مشمول قانون خانه‌های خالی می‌شوند.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، علیرضا مه‍لی در چهارمین جلسه کارگروه کنترل و تنظیم بازار املاک و مستغلات استان قزوین که در سالن جلسات اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین برگزار شد، اظهار داشت: باید به مردم اعلام شود که اگر املاک شان را در سامانه ثبت نکنند، مشمول قانون خانه‌های خالی می‌شوند.

وی با بیان اینکه آرامش بازار مسکن بازگشته است، گفت: هدف از راه‌اندازی این کارگروه جلوگیری و کاهش تورم و شناسایی خانه‌های خالی جهت کنترل قیمت مسکن در کشور است، چرا که یکی از مهمترین معضلات حوزه مسکن در کشور سوداگری مشاوران املاک است که این افراد در گران‌فروشی مسکن و اجاره‌بها نقش اساسی دارند.

مهلی با تاکید بر استمرار گشت مشترک با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و نظارت دقیق بر مشاورین املاک توسط تعزیرات حکومتی اضافه کرد: نداشتن پروانه کسب، نرخ‌نامه، نداشتن کد رهگیری و عدم صدور فیش رسید کمیسیون وجوه دریافتی و گران‌فروشی در بحث اخذ کمیسیون های مصوب استان‌ها عمده تخلفات محرز در بنگاه‌های املاک است.

وی با ذکر اینکه حداکثر افزایش نرخ اجاره‌بها در تهران 25 درصد و در شهرستان‌ها 20 درصد خواهد بود، ادامه داد: از اهداف شکل‌گیری این کارگروه مباحث ودیعه مسکن، نهضت ملی مسکن، ازدواج، فرزندآوری، کاهش قیمت‌ مسکن و نظارت دقیق بر عملکرد مشاوران املاک است و مزایای این کارگروه جلوگیری از تورم است و در راستای شناسایی املاک خالی و معرفی به امور دارایی تشکیل جلسه می‌دهد.

قزوین در تأمین مسکن حمایتی پیشرو است

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین هم در این جلسه با بیان اینکه استان قزوین در تامین مسکن حمایتی از استان‌های پیشرو در تامین مسکن در کشور است، گفت: فاز دوم کار کنترل بازار املاک اگر جدی گرفته شود، اتفاقات خوبی خواهد افتاد و شاهد کاهش قیمت در حوزه مسکن خواهیم بود.

سیدعلی هاشمی اضافه کرد: با این ساماندهی و کنترل بازار نیاز به ساخت مسکن نیست و همین مقدار ساخت‌وساز اگر در اختیار مردم قرار بگیرد، کفایت می‌کند. هدف ما در این کار گروه کنترل قیمت و نظارت دقیق بر روی بازار املاک و شناسایی خانه‌های خالی است و جلوگیری از ایجاد هیجان کاذب در مسکن خواهد بود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین در پایان یادآور شد: مردم می‌توانند با ورود به سامانه کد رهگیری به صورت رایگان نسبت به ثبت املاک خود اقدام کنند.

انتهای پیام/

مقاله اصلی